پژوهش ها

معرفی کتاب درس های دیپلماسی

چکیده::

نویسنده: جان بردی کیسلینگ

ترجمه: غدیر نبی زاده

انتشارات سروش

سال انتشار: 1392

اندیشکده روابط بین الملل- سالانه کتابهای بیشماری را در قلمروی دیپلماسی می نگارند که نویسندگان آنها لزوماً دیپلماتهایی نیستند که از تجربیات خویش نوشته باشند، بلکه نظریه پردازهایی هستند که از دور دستی بر آتش دیپلماسی دارند. با این حال معدود کتابهایی  که توسط دیپلماتها در قالب خاطرات ماموریت و یا دیدگاه هایشان در حوزه های مختلف نگاشته می شوند، نیز طرفداران زیادی دارند و به دلیل اشاره به برخی اطلاعات و حقایق، افق های جدیدی را پیش روی خواننده قرار می دهد.

کتاب درس های دیپلماسی نوشته جان بردی کیسلینگ، از جمله این کتاب ها است که در آن نظریه و عمل کنار هم قرار گرفته است. وی یکی از دیپلمات های برجسته ایالات متحده است که در آخرین ماموریت خود به عنوان مشاور سیاسی سفارت این کشور در یونان، ناگهان در اعتراض به سیاست های تجاوزگرایانه دولت بوش، در سال 2004 استعفا کرد و  بدین ترتیب از صحنه سیاست خارجی این کشورکنار رفت.

نویسنده در شرح زندگی بیست ساله خود در وزارت خارجه آمریکا، نخست با بهره گیری از شگرد روایت داستانی موجب می شود خواننده ماجراهای پشت سرگذاشته یک دیپلمات را مانند رمان بخواندو تا پایان پی بگیرد. سپس کیسلینگ، با ارائه شماری از مسائل و مشکلات در ساختار سیاست گذاری ایالات متحده در بازه زمانی بیست سال گذشته (2003- 1983) به بررسی مسائل نظری در قلمرو دیپلماسی می پردازد و کتاب بازتابی از رخدادهای تاریخی پشت پرده، روایت زندگی دیپلماتی آمریکایی و لغزش های ایالات متحده است. کیسلینگ در پایان، رهنمودهای نه چندان شگفت برای مسئولان و سیاست گذاران آمریکایی دارد، البته باید یادآور شد، دیپلمات های هر کشور از میان برجسته ترین و میهن دوست ترین افراد کشور برگزیده و به خارج از کشور گسیل می شوند که ایالات متحده نیز از این قاعده مستثنی نیست. کیسلینگ نیز تابع همین قاعده است و آموزش دیده تا در هر شرایطی برای کشورش کارآمد باشد، اما آنچه وی را از دیگر دیپلمات های آمریکایی مجزا می کند آزادی وی در مقام انسان است. وی زمانی که به این نتیجه می رسد که بر خلاف آموزه های اولیه مشغول خدشه دار کردن جایگاه کشورش در جهان است، یه یکباره کناره گیری می کند، چرا که می بیند این آن آمریکایی نیست که وی خدمت در وزارت خارجه اش را در سر می پروراند.

این دیپلمات مستعفی، در بخش های گوناگون کتاب، با اشاره به نقش آمریکا در بازه های زمانی مختلف، به ویژه در واپسین دوران ماموریت خود در مقام مشاور سیاسی سفارت آمریکا در آتن، نکات ارزشمند و تامل برانگیزی از پشت پرده صحنه های مهم  جهان در اختیار خوانندگان قرار می دهد؛ زیرا در زمان یورش آمریکا به عراق، یونان رئیس دوره ای اتحادیه اروپا و مرکز توجه ایالات متحده بود.

این کتاب در پانزده فصل نوشته شده که به ترتیب شامل: سرپیچی یک دیپلمات، دریافت ناسیونالیزم خارجی، منابع مشروعیت ایالات متحده، قواعد بازی، کیش دیپلماتیک و هنر کنجکاوی، پندار بافی بوروکراتیک و وظیفه ابراز مخالفت، بهای محبوب نبودن ایالات متحده، دیپلماسی عمومی و تنگناهای اقتاع، دیپلمات ها و رونامه نگاران، دموکراسی سازی سیاره ای جرگه سالار، آموزه های ضد تروریسم از سازمان انقلابی 17 نوامبر، سیاست داخلی دریاره سلاح های اتمی، هزینه دیپلماتیک اطلاعات سری، دو دلی دیپلماتیک و آموزه های عراق، و نگاهی به آینده است.

 

#معرفی کتاب #دیپلماسی #کیسلینگ

  • اشتراک گذاری
  • دسته بندی :اندیشه و نظریه های سیاسی
  • 21 مرداد 1397
  • نویسنده:سید عبدالمجید زواری
  • 2
  • 0

ارسال دیدگاه

CAPTCHA

درباره نویسنده

سید عبدالمجید زواری
سید عبدالمجید زواری

مدیر اندیشکده روابط بین الملل،مدیر مسئول ماهنامه اندیشه روابط بین الملل، پژوهشگر، کارشناس و تحلیلگر مسایل بین الملل، دانشجوی دکتری روابط بین الملل، آینده پژوه و مدرس دانشگاه

ایمیل: majidzavari@yahoo.com      شماره تماس: 09125645463