پژوهش ها

لزوم موفقیت ( چرا باید موفق باشیم/ موفقیت چرا و چگونه)

چکیده::

 

 

سید عبدالمجید زواری

مخاطب من افرادی هستند که موفقیت را دوست دارند و در مسیر آن گام بر می دارند.

  • مقدمه

اندیشکده روابط بین الملل- همه ما به نوعی خواهان موفقیت هستیم و به شیوه های مختلف درصدد رسیدن به آن هستیم. این اشتیاق تا جایی است که برخی حاضرند برای موفق بودن تن به هر کاری بدهند و با هر حربه ای این حس را تجربه کنند. به همین دلیل است که برخی دوره فعلی را عصر تقدیس موفقیت نامیده اند. به طور کلی افراد موفق هر روز شاهد موفقیت های بزرگتر و مهم تری هستند و سهم ضعفا هم معمولاً چیزی جز تکرار ناکامی ها و شکست ها نیست.

برای درک وضعیت دردناک ضعفا شنیدن این داستان واقعی خالی از لطف نیست؛ داستانی به نام سوسک.

در یک صبح دل انگیز سوسکی با هزار امید و آرزو برای انجام کارهای روزانه از منزلش خارج شد ولی در طول راه ناگهان یک انسان ناخواسته پایش را روی سوسک بیچاره گذاشت و باعث مرگ او شد. سوسک قصه ما مرد ولی آن انسان حتا متوجه عمل خود نشد؛ چرا که قهرمان قصه ما آنقدر کوچک بود که دیده نمی شد.

این تراژدی غمبار در زندگی انسانها هم بارها تکرار می شود و روزانه ما  شاهد تضییع حقوق افرادی هستیم که خواسته یا ناخواسته توسط اقویا پایمال می شوند. اما آیا راه دیگری نیست آیا برخی محکوم به پایمال شدن توسط دیگران است؟

با شنیدن داستان سوسک شاید متفاوت از قبل بیاندیشید و اقویا را مقصر ندانید. ضعیف همیشه پایمال است و بنابراین راهی جز توانگر شدن پیش روی ما نیست باید فرآیند رسیدن به آن را سپری کرد. فرآیندی که معمولاً خیلی هم آسان نیست و نیازمند تحمل رنج تحول و دگرگون کردن خود است. داستان تولد دوباره عقاب نمونه خوبی برای درک اهمیت این موضوع است.

عقاب ها می توانند تا 70 سال زندگی کنند ولی برای اینکه به این عمر دراز برسند باید تصمیم دشواری بگیرند. چنگال های بلند و انعطاف پذیر عقاب ها در 40 سالگی کارایی خود را تا حدود زیادی از دست می دهند و نوک آنها نیز کند و خمیده می شود. حتی شهبال های زیبایشان هم بر اثر کلفت شدن پرها به سینه شان می چسبند و پرواز برای عقاب دشوار می شود. در این مرحله عقاب باید تصمیم بگیرد یا رضایت به وضعیت موجود و تن دادن به یک مرگ تدریجی دردناک و یا تحمل فرآیندی که حدود 150 روز طول می کشد. در این فرآیند عقاب باید به نوک کوهی برود و آنقدر نوکش را به سنگ بکوبد تا از جا کنده شود. پس از کنده شدن نوک عقاب باید صبر کند تا نوک تازه ای به جای آن بروید. سپس باید چنگال هایش را از جای برکند، و صبر کند تا چنگال های تازه ای به جای آن سبز شوند. آن وقت از شر پرهای کهنه اش خلاص می شود و صبر می کند تا پرهای جدیدی در آورد. این کارهای دردآور که "تولد دوباره" نامیده می شود، پنج ماه تمام طول می کشد و پس از آن عقاب 30 سال دیگر می تواند زندگی کند.

راز عمر دوباره عقاب نهراسیدن او از تغییر و دشواری راه بود و بنابراین او بیش از هم نوعان خود زندگی خواهد کرد. نتیجه اینکه برنده کسی است که زودتر ببیند و تصمیم بگیرد.

باز هم یک داستان دیگر برای نشان دادن اهمیت تصمیم به موقع.

در یکی از شهرهای ساحلی اسکاتلند بازرگانی می زیست که موفقیت های او مایه غبطه همگان بود. مردم می دیدند که دارایی های بازرگان هر روز بیشتر و بازار او هر لحظه پر رونق تر می شود. همه در صدد رمز گشایی از چرایی موفقیت او بودند ولی به جایی نمی رسیدند. تا اینکه پس از سالها بازرگان راز خود را برای پسرش بازگو کرد. بازرگان پسر خود را به ساحل برد  و از صخره بلندی که مشرف به دریا بود بالا رفت و به پسر خود در افق چه می بینی؟ پسر گفت به گمانم یک سیاهی می بینم که از ورای افق بالا می آید. بازرگان گفت درست می بینی این یک کشتی تجاری است که تا دو روز دیگر در ساحل ما پهلو می گیرد. بنابراین بلافاصله هر آنچه در انبار داریم باید حتی به قیمت نازل تر به فروش برسانیم  تا برای خرید کالاهای جدیدی که کشتی با خود می آورد پول نقد کافی داشته باشیم و به این صورت کالاهای مورد نیاز خودمان را ارزانتر از رقبا تهیه خواهیم کرد و مشکل نگهداری کالاهای جدید را هم نداریم چرا که انبارها را خالی کرده ایم.

در پایان نتیجه ای که از طرح این سه داستان می گیریم این است که ما از عهده هر کاری بر خواهیم آمد به شرط آنکه شدیداً خواستار آن باشیم و با هدف و برنامه برای دستیابی به آن بکوشیم.

 

#موفقیت #خودسازی #روان شناسی #تلاش

  • اشتراک گذاری
  • دسته بندی :آینده پژوهی
  • 27 مرداد 1397
  • نویسنده:سید عبدالمجید زواری
  • 1
  • 0

ارسال دیدگاه

CAPTCHA

درباره نویسنده

سید عبدالمجید زواری
سید عبدالمجید زواری

مدیر اندیشکده روابط بین الملل،مدیر مسئول ماهنامه اندیشه روابط بین الملل، پژوهشگر، کارشناس و تحلیلگر مسایل بین الملل، دانشجوی دکتری روابط بین الملل، آینده پژوه و مدرس دانشگاه

ایمیل: majidzavari@yahoo.com      شماره تماس: 09125645463