پژوهش ها

چرا نوجوانان مرتکب جرم مي‌شوند؟ بررسي علل به همراه روش حل مسئله

چکیده::

سید عبدالمجید زواری

اندیشکده روابط بین الملل- نرخ بالاي بزهکاري در ميان نوجوانان، يکي از بزرگترين مشکلات جوامع معاصر است و بسياري از مردم توجه ويژه‌اي به اين موضوع دارند. سه مورد به عنوان اصلي‌ترين علل اين مشکل شناخته شده‌اند: تأثير منفي رسانه‌هاي جمعي، تمايل جوانان به نافرماني و آمار فزايند‌ة طلاق.

نخستين علت آمار بالاي بزهکاري در ميان نوجوانان، تأثير منفي تجاري‌سازي اغلب رسانه‌هاست که به دليل خصوصي بودن، فقط به سودآوري مي‌انديشند. ناشران و توليدکنندگان برنامه‌هاي رسانه‌اي بيشتر به سود مي‌انديشند تا کيفيت. در نتيجه، ممکن است بعضي کتاب‌ها يا فيلم‌ها، تأثيراتي منفي روي کودکان داشته باشند. کتاب‌هاي مستهجن و فيلم‌هاي خشن نمونه‌هايي از اين موارد هستند. در حقيقت وقتي کودکان در معرض خشونت يا عقايد منفي و ناپاک قرار گيرند، اين عقايد در ذهن‌شان ثبت مي‌شود و از آن پس تمام عمر در معرض آسيب‌هاي آن خواهند بود. با اين‌حال، برخي کودکان و نوجوانان، در طول هفته ساعت‌ها به تماشاي قتل، جنگ‌ و جرم مي‌نشينند، بدون آن‌که بزرگ‌ترها به آن‌ها بگويند زندگي حقيقي شباهت چنداني به اين‌ها ندارد. يکي از آسيب‌هاي جديِ تماشاي برنامه‌هاي پر از خشونت، القاي اين نکته است که خشونت در زندگي امري عادي است و کار‌هايي مثل تيراندازي و کلاهبرداري راه‌هايي ميان‌بر براي رسيدن به موفقيت هستند. به اين ترتيب، اين بي‌اعتقادي اغلب آن‌ها را به سمت مسير اشتباه در آينده هدايت مي‌کند.

دومين علت آمار بالاي جرايم نوجوانان به ويژگي‌هاي شخصيتي اين گروه بازمي‌گردد. نوجوانان فعلي عموماً نسبت به نسل پيشين خود، تمايل بيشتري به ايجاد شورش و آشوب دارند. همچنين اين گروه نسبت به نسل‌هاي پيش از خود استقلال‌طلبي بيشتري دارند و هنگامي‌ که اين گرايش از حد بگذرد، مشکل‌ساز خواهد شد. در حقيقت بسياري از آن‌ها نمي‌خواهند تمام اصول و عقايد سنتي را بپذيرند. بعضي از اين اصول، براي آنکه شخصاً تجربه و آموخته شوند، بسيار مناسبند. نوجوانان به شنيدن نصيحت‌هاي ديگران تمايلي ندارند و اگر آن‌طور که خودشان مايلند رفتار کنند، ممکن است بدون اينکه بفهمند و واقعاً قصد ارتکاب جرم داشته باشند، گرفتار آن شوند.

سومين عامل تأثيرگذار در ميزان جرايم نوجوانان، افزايش آمار خانواده‌هاي تک‌ سرپرست است. مطالعات نشان مي‌دهد آمار بزهکاري نوجوانان در خانواده‌هاي تک‌ سرپرست، دو برابر بيشتر از خانواده‌هاي معمولي است. بچه‌ها در چنين خانواده‌هايي کمتر مورد توجه قرار مي‌گيرند و در نتيجه از جانب ديگران احساس بي‌اعتنايي يا تبعيض مي‌کنند. اين حس در نهايت، منزوي شدن، مخالفت و بدبيني آن‌ها نسبت به جامعه را در پي خواهد داشت. احساسي که از کمبود عشق والدين سرچشمه مي‌گيرد.

پس از شناخت عوامل تأثيرگذار بر افزايش جرايم نوجوانان، به چند روش پيشگيري از بروز اين جرايم اشاره مي‌کنيم.

نخستين مورد، توجه به آموزش‌هاي مدرسه است که نقش مهمي در انتقال اعتقادات سنتي بازي مي‌کند. دوم، جديت در نظارت و کنترل رسانه‌ها و کيفيت برنامه‌هاي تلويزيوني و کتاب‌ها با توجه به وضعيت بسيار نامطلوب موجود است. دراين‌باره بايد بيش از پيش به برنامه‌ها و کتاب‌هاي آموزشي کودکان توجه کرد و بايد در آ‌ن‌ها به کودکان توضيح داد چگونه کارهاي درست را از نادرست تمييز دهند. سومين مورد، درک متقابل بين والدين و کودکان است. در واقع نظارت و راهنمايي والدين يکي از عوامل کليدي است که با پايه‌گذاري ارزش‌ها در ذهن کودک، او را براي همة عمر تربيت مي‌کند، همانند زميني که براي کشت کردن بايد اول به خوبي آماده شود. براي انجام اين وظيفة خطير، والدين بايد زمان بيشتري را به کودکان خود اختصاص دهند و صبورانه وظيفة آموزش خانواده را برعهده گيرند. در صورتي که اين کار به شايستگي انجام پذيرد، مي‌توان شاهد از بين رفتن ناسازگاري‌ها و اختلال ميان نسل‌ها بود.

  • اشتراک گذاری
  • دسته بندی :حقوق بشر و مطالعات صلح
  • 20 شهریور 1397
  • نویسنده:سید عبدالمجید زواری
  • 1
  • 0

ارسال دیدگاه

CAPTCHA

درباره نویسنده

سید عبدالمجید زواری
سید عبدالمجید زواری

مدیر اندیشکده روابط بین الملل،مدیر مسئول ماهنامه اندیشه روابط بین الملل، پژوهشگر، کارشناس و تحلیلگر مسایل بین الملل، دانشجوی دکتری روابط بین الملل، آینده پژوه و مدرس دانشگاه

ایمیل: majidzavari@yahoo.com      شماره تماس: 09125645463