پژوهش ها

ترجمه بخشی از کتاب Towards Knowledge Societies

چکیده::

ترجمه: سید عبدالمجید زواری

 

A knowledge society must foster knowledge ­– sharing

يک جامعه‌ي دانشي، بايد دانش را بپروراند (ترويج کند) و به اشتراک بگذارد

 

اندیشکده روابط بین الملل- يک جامعه‌ي دانشي بايد قادر باشد همه‌ي اعضاي خود را نظام‌مند (يکپارچه) کند و شيوه‌هاي جديد ايجاد يکپارچگي را که هر دو جز توليد و توزيع را دربر مي‌گيرد را بشناسد. هيچ‌کس نبايد از جامعه‌ي دانشي محروم شود، جايي که دانش يک جامعه‌ي خوب است، قادر به هرکاري و همه‌ي افراد است.

جوانان نقش مهم‌تري را در اين خصوص ايفا مي‌کنند، چرا که آن‌ها اغلب در زمره‌ي نخستين کساني هستند که از فناوري‌هاي جديد استفاده مي‌کنند و با معرفي آن در سطح جامعه،‌ به استقرار و عمومي شدن آن در زندگي مردم کمک مي‌کنند. با اين‌حال افراد مسن‌تر هم بخشي مهمي هستند که در اين زمينه ايفاي نقش مي‌کنند. آن‌ها مالک تجربه‌هايي هستند که براي دستاوردهاي بي‌وقفه‌ي ارتباطات مورد نياز هستند و به ما يادآوري مي‌کنند که دانش جاده‌اي است به سمت دانايي. هر جامعه‌اي پتانسيل عظيمي از دانش دارد که بايد آن را به‌خوبي ‌بشناسد و اهميت آن را درک کند.

علاوه بر اين، از زمان "عصر اطلاعات" جوامع دانشي متفاوت شده‌اند از جوامع دانشي قديمي (قبل) زيرا متمرکز شده‌اند روي حقوق‌بشر و به حساب آمده (شامل) ويژگي‌هاي ( شاخص‌) مشارکتي آنها موروثي (ارثي) از روشنگري اهميت حقوق اساسي تغيير کرده است به‌ويژه تاکيد مي‌کند بر:

علاوه بر اين، جوامع دانشي "عصر اطلاعات" با جوامع دانشي پيش از خود متفاوت‌اند، چرا که بيش‌تر روي حقوق‌بشر متمرکز شده‌اند و باورهاي آ‌ن‌ها در مورد اهميت حقوق اساسي تغيير کرده است. آن‌ها به‌ويژه تاکيد مي‌کنند بر:

  • آزادي بيان و انديشه ( اصل 19 اعلاميه جهاني حقوق بشر) ، همچنين آزادي اطلاعات، تکثر رسانه‌‌ و آزادي دانشگاهيان
  • حق آموزش و پيامدهاي آن (برکات آن)، آموزش عمومي رايگان و بهبود دسترسي رايگان به ديگر سطوح آموزشي ( اصل 26 اعلاميه جهاني حقوق بشر و اصل 13 ميثاق حقوق اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي)؛ و
  • حق " مشارکت آزادانه در زندگي فرهنگي جامعه، براي(به قصد) لذت بردن از هنر و به منظور به اشتراک گذاري در پيشرفت علمي و فوايد آن ( برکات آن) ( اصل 27، پاراگراف 1 اعلاميه جهاني حقوق بشر)

انتشار اطلاعات و ارتباطات فناوري ها ( فناورانه) فرصت هاي جديدي را براي توسعه خلق مي کند( ايجاد مي کند)

همزمان با انقلاب سوم صنعتي و توسعه و رشد اينترنت، تلفن‌هاي موبايل، و فناوري‌هاي ديجيتال- که نخستين بار در کشورهاي توسعه يافته، بخش زيادي از نيروي کار به اين بخش از خدمات منتقل شدند- نقش دانش در جوامع ما متحول شد.

اين فناوري ها نه تنها بواسطه ي افزايش نوآوري و سودآوري (ارزش افزوده)، نقش مهمي در توسعه‌ي اقتصادي بازي مي‌کنند، بلکه در توسعه‌ي انساني نيز تاثير به‌سزايي دارند. در دهه‌ي 1970 رشد فناوري‌هاي جديد به مانند نوش‌دارويي بود که مي‌توانست بسياري از مشکل‌هاي داخلي متآثر از رکود اقتصادهاي توسعه‌يافته را درمان کند. مسايلي مانند عدم دسترسي طبقه‌ي محروم آمريکا به آموزش و مراقبت‌هاي پزشکي، ظهور بحران مالي و صنعتي در ژاپن و وجود بيکاري گسترده (ساختاري) در اروپا.

برغم همه‌ي اين شرايط انتظار مي‌رفت کشورهاي در حال توسعه با "جهش فناورانه" توانايي پرش به مرحله‌ي توسعه‌ي اقتصادي را کسب کنند. چرا که اين کشورها با اقتباس (پذيرفتن) آني پيشرفته‌ترين فناوري‌ها و به سرمايه تبديل کردن آن‌ها ـ با توجه پتانسيل‌هاي چشم‌گير خود ـ عملاً هزينه‌هاي سنگين پژوهش‌هاي ويژه را نيز متحمل نشدند.

 

 

#جامعه دانشی #فناوری های جدید #عصر اطلاعات

  • اشتراک گذاری
  • دسته بندی :آینده پژوهی
  • 21 شهریور 1397
  • نویسنده:سید عبدالمجید زواری
  • 1
  • 0

ارسال دیدگاه

CAPTCHA

درباره نویسنده

سید عبدالمجید زواری
سید عبدالمجید زواری

مدیر اندیشکده روابط بین الملل،مدیر مسئول ماهنامه اندیشه روابط بین الملل، پژوهشگر، کارشناس و تحلیلگر مسایل بین الملل، دانشجوی دکتری روابط بین الملل، آینده پژوه و مدرس دانشگاه

ایمیل: majidzavari@yahoo.com      شماره تماس: 09125645463