اخبار

تولید فکر ایرانی گام نخست حمایت از کالای داخلی

اندیشکده روابط بین الملل:

یادداشت مدیر اندیشکده روابط بین الملل در خبرگزاری فارس

لینک انتشار در روزنامه مردم سالاری

یکی از مهم‌ترین و شاید مؤثرترین لایه‌های حمایت از کالاهای داخلی، حمایت از تولید فکر ایرانی است، چرا که نظام فکری هر فرد عملکرد وی را رقم می‌زند و به عبارت بهتر افراد به‌گونه‌ای عمل می‌کنند که می‌اندیشند.

سید عبدالمجید زواری مدرس دانشگاه و کارشناس مسائل بین‌الملل طی یادداشتی درباره شعار سال 97 نوشت: یکی از مهم‌ترین و شاید مؤثرترین لایه‌های حمایت از کالاهای داخلی، حمایت از تولید فکر ایرانی است، چرا که نظام فکری هر فرد عملکرد وی را رقم می‌زند و به عبارت بهتر افراد به‌گونه‌ای عمل می‌کنند که می‌اندیشند.

متن این یادداشت در ادامه آمده است:

« در ادامه سنت نامگذاری سال‌ها از سوی مقام معظم رهبری، امسال نیز همچون چند سال اخیر، ایشان با تأکید بر ضرورت تقویت اقتصاد داخلی، سال جاری را با عنوان حمایت از کالا و تولید داخلی نامگذاری کردند.

نقش و اهمیت حمایت از کالاهای بومی بر کسی پوشیده نیست و با وجود جهانی‌ شدن تجارت و خدمات، اغلب کشورها با روش‌های مختلف از کالاهای بومی خود در برابر دیگر کالاهای مشابه حمایت می‌کنند.

با این‌حال اگرچه این حمایت‌ها ابعاد مختلفی را در بر می‌گیرد، اما به نظر می‌رسد یکی از مهم‌ترین و شاید مؤثرترین لایه‌های حمایت از کالاهای داخلی، حمایت از تولید فکر ایرانی است، چرا که نظام فکری هر فرد عملکرد وی را رقم می‌زند و به عبارت بهتر افراد به‌گونه‌ای عمل می‌کنند که می‌اندیشند.

بنابراین تا زمانی که شهروندان و مسئولان یک کشور به لحاظ فکری تحت تأثیر افکار خارجی باشند، حمایت از کالای داخلی شعاری زیبا بیش نخواهد بود و اگر این موضوع اصلاح شود می‌توان به تقویت باور ملی نیز امید داشت.

این موضوع به‌قدری اهمیت دارد که برخی کشورها و حتی شرکت‌های پیشرو بودجه‌های کلانی را برای ترویج سبک فکری خود در جوامع دیگر هزینه می‌کنند و به شیوه‌های مختلف از جمله رسانه‌ها، فیلم و سریال و فعالیت‌های فرهنگی درصدد معرفی نظام فکری و سبک زندگی خود به‌عنوان الگوی مطلوب هستند.

در این راستا در جوامع هدف به‌گونه‌ای القا می‌شود که بهترین و یا حتی تنها راه رسیدن به موفقیت، تبعیت از الگوهای کشورهای پیشرو است و برای تسریع شتاب توسعه، به‌ناچار باید از این الگوها پیروی کرد.

تأثیرگذاری بر نخبگان حوزه‌های مختلف، یکی دیگر از روش‌های رایجی است از سوی این کشورها و شرکت‌ها دنبال می‌شود، چرا که به نسبت گروه‌های دیگر، این گروه قدرت اثربخشی بیشتر دارند و می‌توانند گروه‌های دیگر را برای پیروی از این ارزش‌ها ترغیب کنند. نکته دیگر اینکه این افراد در آینده نه‌چندان دور سکان مسئولیت قسمت‌های مختلف کشور خود را در دست خواهند گرفت و به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم به مبلغی برای ترویج مصرف افکار و کالاهای کشورهای پیشرو بدل خواهند شد.

اگر پای صحبت فارغ‌التحصیلان و افرادی که دوره‌ای را در خارج از کشور گذرانده‌اند بنشینیم، اکثر آن‌ها خواسته یا ناخواسته، استفاده از یک برند یا الگوی خارجی که اغلب ارتباط معناداری با کشور محل اقامت یا حوزه ارتباطات آن‌ها دارد را در حوزه تخصصی خود توصیه می‌کنند.

با تأمل در موارد فوق دلیل تخصیص بودجه‌های کلان برای جذب و آموزش دانشجویان و نخبگان کشورهای توسعه نیافته و جالب‌تر از آن تشویق آن‌ها به بازگشت به کشورهای خود پس از پایان دوره‌ها را بهتر متوجه می‌شویم. برندگان واقعی این بازی در هر حالتی ارائه‌دهندگان بورس‌ها هستند چرا که در صورت بازگشت فارغ‌التحصیلان به کشور خود به مبلغ محصولات و نظام فکری آن کشور بدل خواهند شد و اگر هم در همان کشور باقی بمانند که با کمترین هزینه از دستاوردهای علمی و صنعتی این نخبگان بهره خواهند برد.

این موضوع به‌خوبی نشان می‌دهد که یکی از عوامل شکل‌گیری خودکم‌بینی و با کیفیت دانستن کالاها و برندهای خارجی، ریشه در القائاتی دارد که در طول سال‌ها به‌صورت تدریجی اندیشه خودباوری شهروندان ایران و دیگر کشورهای جهان سوم را هدف قرار داده است.

روی دیگر این سکه تولیدکنندگانی هستند که به دلیل این ذهنیت جامعه، کالاهای تولید داخل خود را با نام محصول خارجی عرضه می‌کنند.

بنابراین نخستین گام در حمایت از کالای داخلی، حمایت از تولید فکر، اندیشه و خودباوری ایرانی است، چرا که از افرادی با اندیشه و افکار وابسته نهایتاً نمی‌توان چیزی بیش از گرته‌برداری و کپی‌های بی‌هویت از کالا و خدمات کشورهای شرقی و غربی انتظار داشت.»

منبع: خبرگزاری فارس

لینک انتشار در روزنامه مردم سالاری

  • اشتراک گذاری
تولید فکر ایرانی گام نخست حمایت از کالای داخلی
  • 15 فروردين 1397
  • 2
  • 0

ارسال دیدگاه

CAPTCHA