آزمون دشوار دولت و ملت مصر تا تحقق کامل آرمان‌ها - اندیشکده بین الملل

آزمون دشوار دولت و ملت مصر تا تحقق کامل آرمان‌ها

سید عبدالمجید زواری بهمن 3, 1394
Download PDF

مصر در حالی دومین سالگرد پیروزی خود را جشن می گیرد که جو ملتهب و اعتراضات گسترده مردمی، از راه دشوار مردم و دولتمردان برای تحقق اهداف آرمانی انقلاب خبر می دهند.

اندیشکده روابط بین الملل به نقل از LHVnews؛ بی شک سقوط “حسنی مبارک” و وقوع انقلاب مصر را می توان یکی از مهمترین تحولات چند سال اخیر خاورمیانه و حتی جهان قلمداد کرد. رویدادی که نه تنها مصر بلکه بسیاری از معادلات منطقه و جهان اسلام را دگرگون ساخت. انقلابی که همچون هر انقلاب دیگر، بهبود شرایط مردم و جامعه را وعده داده بود. با این حال با توجه به گسترش اعتراض ها و نارضایتی مردمی از عملکرد دولت، این سوال پیش می آید که انقلاب 25 فوریه تا چه حد تحقق یافته است؟ آیا ممکن است انقلاب از اهداف خود منحرف شده باشد؟

مخالفان “محمد مرسی” رئیس جمهور مصر معتقدند وی با انحصار گرایی در قدرت، قدم در مسیری گذاشته است که حسنی مبارک دیکتاتور مخلوع، سال ها این کشور را گرفتار آن کرده بود. زندگی اشرافی و تغییر دیدگاه مرسی در مسایل بنیادینی همچون رابطه با اسرائیل و … از دیگر مواردی است که به وی نسبت داده می شود. فقر، بیکاری و پیامدهای بحران اقتصادی نیز از دیگر مسایلی هستند که زمینه نارضایتی انقلابیون را فراهم کرده است.

از سوی دیگر موافقان معتقدند وی نخستین رئیس جمهور منتخب ملت به شمار می رود و چالش ها و مسایل پیش روی مردم نیز در مسیر تحقق این اهداف طبیعی است. به گفته آن ها با توجه به فساد و وابستگی حکومت سابق، مرسی ویرانه ای را به ارث برد که برای ساختن آن ناگزیر نیازمند تعامل و جلب رضایت گروه ها و کشورهای مختلف است.

به هر سو به نظر می رسد انقلاب نوپای مصر در شرایط حساسی قرار دارد که کمترین اشتباهی به نابودی همه دستاوردهای آن منجر خواهد شد. به همین دلیل با توجه به محدودیت امکانات و توان دولت، پیش از اقدامی نخست باید خواسته ها و اهداف انقلاب اولویت بندی شود تا با شناسایی و اقدام مناسب، زمینه تحقق گام به گام آن ها فراهم شود.

در شرایط کنونی بهتر است دولت جدید مهمترین اولویت خود را حفظ وحدت و یکپارچگی ملی ـ مذهبی برای مقابله با درگیری های داخلی بگذارد تا با این روش راه را برای دخالت های خارجی و شکست انقلاب هموار نکند.

در گام بعد، مقابله با افراط گرایی در اشکال مختلف اهمیت بالایی دارد. مصر هویتی عربی ـ اسلامی داشته و تسامح و میانه روی از ویژگی های همیشگی این ملت بوده است و در طول قرن ها نیز اقوام و مذاهب مختلف همزیستی مسالمت آمیزی با یکدیگر داشته اند. بنابراین مراقبت از دام افراط گرایی چه مذهبی و چه غیر مذهبی، از مهمترین وظایف دولتمردان به حساب می آید.

 0
اشتراک گذاری
سید عبدالمجید زواری

سید عبدالمجید زواری

مدیر اندیشکده روابط بین الملل،مدیر مسئول ماهنامه اندیشه روابط بین الملل، پژوهشگر، کارشناس و تحلیلگر مسایل بین الملل، دانشجوی دکتری روابط بین الملل، آینده پژوه و مدرس دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر