آشنایی با جنبش الحوثی - اندیشکده بین الملل

آشنایی با جنبش الحوثی

سید عبدالمجید زواری بهمن 2, 1394
Download PDF

جنبش الحوثی گروهی از شیعیان یمن هستند که به عدالت خواهی و تلاش برای رفع تبعیض شهرت دارند
.اندیشکده روابط بین الملل به نقل از LHVnews؛ شیعیان یمن یکی از گروه های مهم این کشور هستند که 45 درصد جمعیت را تشکیل می دهند. این گروه که بیشتر در شمال یمن مستقر هستند اغلب به دلیل مسائل مذهبی، از سوی حکومت مرکزی با تبعیض های بسیاری مواجه بوده اند.
از جمله این گروه ها، شیعیان الحوثی هستند که اغلب در استان کوهستانی صعده ساکنند و بیشتر به دلیل مبارزه با دولت مرکزی شهرت دارند. این گروه که در حقیقت بازوی مسلح شیعیان صعده هستند، گرایش به زیدیه داشته و زمزمه هایی مبنی بر 12 امامی بودن آن ها نیز وجود دارد.
تاریخ پیدایش جنبش الحوثی
جنبش شیعیان زیدی منطقه به صورت خودجوش در قرن سوم هجری شکل گرفت و هیچ دولت خارجی در تشیکل آن دخالت نداشت. این گروه در شمال ایران، یمن و مراکش موفق به تشکیل دولت شد و در طول قرن ها همواره رابطه نزدیکی با حکومت ایران داشت.
حکومت زیدیه یمن توسط “یحیی بن الحسن” یکی از فرزندان امام حسن مجتبی (ع) پایه گذاری شد. او ابتدا قصد داشت این حکومت را در ایران تشکیل دهد اما بعد از آن که بنا به دلایلی موفق به این کار نشد، به صعده رفت و با همراهی برخی قبایل حکومت خود را تشکیل داد.
با این حال پس از انقلاب جمهوری خواهان در سال 1962، حکومت زیدیه با یازده قرن سابقه منزوی شد و رهبران و علمای آن نیز ترور شدند.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، شیعیان یمن نیز بر دامنه فعالیت های فرهنگی و سیاسی خود افزودند و خواهان احیای گذشته پرشکوه خود شدند. بدین ترتیب “حسین بدرالدین الحوثی” با تشکیل جنبش شباب المومن، نوجوانان زیدی را تحت آموزش های عقیدتی و سیاسی قرار داد.
با این حال به دلیل مخالفت های این گروه با سیاست های آمریکا و همچنین مبارزه با جریان سلفی گری در منطقه که از سوی عربستان دنبال می شد، در سال 2004 دولت یمن با متهم کردن این افراد به شورش و ناامنی، حملاتی را علیه آن ها انجام داد. این درگیری ها پس از کشته شدن حسین الحوثی و امتناع دولت یمن از تحویل جسد وی، به جنگی تمام عیار میان شیعیان و دولت بدل شد. از آن زمان تاکنون “عبدالملک الحوثی” برادر حسین الحوثی رهبری جنبش را بر عهده دارد.
دیدگاه ها و مطالبات جنبش الحوثی
مبارزان الحوثی معتقدند حکومت یمن حقوق شیعیان را به رسمیت نمی شناسد و میان آنان با اهل تسنن تبعیض قائل می شود. به گفته آن ها دولت نسبت به انجام اقدامات عمرانی در استان صعده کوتاهی کرده است و به خواسته های مردم توجه ندارد. این گروه همچنین در مورد آمریکا و اسرائیل و جریان سفلی، دیدگاه های متفاوتی با دولت مرکزی دارند.
در پاسخ به شایعاتی مبنی بر حمایت برخی دولت های خارجی از این گروه نیز، آن ها با رد این اتهامات بر این موضوع تاکید دارند که این استان شیعه نشین جزئی از خاک یمن است و به هیچ وجه قصد جدایی از کشور را ندارند.
با این حال به دلیل دخالت برخی کشورهای منطقه از جمله عربستان، درگیری های شیعیان با دولت مرکزی علاوه بر تلفات انسانی بالا، به آواره شدن بیش از 200 هزار غیرنظامی در این کشور منجر شده است.

 0
اشتراک گذاری
سید عبدالمجید زواری

سید عبدالمجید زواری

مدیر اندیشکده روابط بین الملل،مدیر مسئول ماهنامه اندیشه روابط بین الملل، پژوهشگر، کارشناس و تحلیلگر مسایل بین الملل، دانشجوی دکتری روابط بین الملل، آینده پژوه و مدرس دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر