May 22, 2019

آشنایی با هواپیمای وای ای ال – 1 ای

Download PDF

هواپیمای وای ای ال-1 ای نخستین سلاح لیزری می باشد که به صورت عملیاتی درخواهد آمد. هدف آن نابود ساختن موشک های بالستیک در فاز اوج گیریشان می باشد

سید عبدالمجید زواری

اندیشکده روابط بین الملل- هواپیمای وای ای ال-1 ای نخستین سلاح لیزری می باشد که به صورت عملیاتی درخواهد آمد. هدف آن نابود ساختن موشک های بالستیک در فاز اوج گیریشان می باشد

بیشترین ویژگی خارجی قابل ذکر در این هواپیما برجک نوری مستقر بر آن می باشد که برای آیینه لیزر مورد استفاده قرار می گیرد. برجک نوری با زاویه 120 +/- درجه برای استفاده در جهت آینه لیزری 1.6 متری می باشد. بدنه استوانه ای آن از فلزات مختلط ساخته شده است. هنگامی که از لیزر استفاده نمی گردد، دریچه 1.8 متری و 150 کیلوگرمی با چرخشی در حالت پنهان در هواپیما قرار خواهد گرفت تا سطح نوری آن از خراش و فرسایش ناشی از ذرات غبار  و آسیب های ناشی از برخورد پرندگان در امان باشد.

سکو و دک اصلی جلوی هواپیما  از سکو و دک انتهای هواپیما که محل سیستم لیزری می باشد با یک دیواره کاملا سنگین جدا گشته است.قسمت جلویی بدنه هواپیما محتوی سیستم کنترل درگیری نظامی و سیستم های کنترل پراکنش امواج می باشد. قسمت کنترل درگیری نظامی شامل کامپیوتر ها، که سیستم تسلیحات راکنترل می نمایند، کنسول های راهبری جهت سیستم تسلیحات، و بخش ارتباطاط حمایتی، ساختار های جداری نرم افزاری و سخت افزاری که در واقع محل کنترل هواپیما  می باشد. این قسمت وظیفه شناسایی، ره گیری ، اولویت بندی و انتخاب اهداف و کنترل نحوه درگیری را دارا می باشد.

جهت انجام ابن امور سیستم کنترل درگیری نظامی به سنسور های خارجی و ردیابهای مادون قرمز داخلی و رادار مسافت یاب وابسته است. مورد بعد غلاف هدف گیرنده لنترن  می باشد که از امواج موج باند اف ال ای ار  برای ره گیری موشک و دی اکسید کربن جدید 10.6 میکرو باند برای مسافت یابی لیزر و سنسور مکمل زاویه ره گیری با برد و دامنه صحصح استفاده می‌نماید. هدف ایجاد خط سیر صحیح برای موشک های هدف واقع شده جهت تسهیل اولویت بندی اهداف برای حمله می‌باشد. این سنسور در یک غلاف که توسط یک دکل کوتاه حمل می شود قرار گرفته است.

سومین سیستم ثانویه در قسمت جلویی بدنه هواپیما سیستم کنترل پراکنش امواج می باشد. این قسمت یکی از مهمترین اجزایی می باشد که نشان می دهد که قدرت لیزر به موشک اثابت می نماید یا نه.سیستم کنترل پراکنش امواج  شامل: سنسور امواج جلوی هواپیما و کنترل سیستم جهت عدم تحرف سیستم،سیستم های کنترل قسمت پراکنش امواج، تنظیم پراکنش امواج، سخت افزار قطر سنج و تجهیزات هدف یاب و رهگیر می باشد. آیینه قابل تغییر دارای 341 فعال کننده می باشد که موقعیت وشکل آیینه را تا فرکانس 1000 هرتز تنظیم می نماید بدین معنا که تنها 1000/1 ثانیه نیاز دارد تا نه تنها سطح اختلاف را مشخص سازد بلکه محاسبه  اجزاء آییه را کنترل نماید.

قسمت انبار زیرین در جلوی هواپیما  برای حمل تجهیزات مورد نیاز جهت استقرار و موضع گیری می باشد.

بخش اصلی عقب هواپیما نیز سیستم های ثانویه اچ ایی ال  و سخت افزار های حمایتی را در بر می گیرد.درست در انتهای بالهای عقب لیزر های کمکی وجود دارند که توسط ریتئون و نورتثروپ- گرومان  ساخته شده اند اینها لیزر های ردیاب رهنما و هدایت کننده می باشند. هر دو قطب از اجزاء جامد تشکیل شده اند. لیزر ردیاب رهنما برای آشکار ساختن هدف مورد نظر جهت تسهیل ردیابی دقیق بکار میرود در حالیکهلیزر هدایت کننه برای تخمین میزان تغییرات سطح اتموسفریک به منظور ترمیم و اصلاح سکل و حالت امواج ارسالی جلوی هواپیما از طریق سنسور های امواج جلوی هواپیما میباشد.

قسمت انتهایی هواپیما محل اصلی رانشگر انرژی لیزری می باشد که از تکنولوژی باند سی او  ای ال 1.315   میکرو نی استفاده می نماید. از پلاستیک ها، کمپوزیت ها و تیتانیوم برای حفظ ساختار آن بکار رفته شده است. علی رغم این امر هریک از شش کابین لیزر وزنی حدود1.5 تن دارا می باشد.هریک از این کابین ها انرژی و سوخت مصرفی خود را از طریق شش کانال و مجرا به خارج انتقال می دهند.

بخش رانشگر لیزر پیچیده می باشدسوخت اتمی گاز اکسیژن در راکتوری که در آن گاز هلیوم. پروکسید هیدروژن مایع و هیدرواکسید پتاسیوم، کی او اچ، تولید حرارت اضافی و کلرید پتاسیم مخلوط شده است که جهت مصرف بخش سی او آی ال تولید میشود.پروکسید هیدروژن در یک حلقه بسته بازیافت می شود تا اینکه کاملا مصرف گردد.منابع ایالات متحده مدعی اند که1200 گالن امریکایی میبایست بدین منظور حمل گردد. سپس اکسیژن اتمی تولید شده با گازید ترکیب می گردد تا ید مورد نیاز برای عملکرد لیزر را فراهم کند گاز ترکیب شده سپس از طریق سر لوله/ دهانه گسترش یافته  مافوق صوت عبور داده می شود این دهانه به عنوان حفره لیزر نیز عمل می نماید.

انرژی عظیم پراکنش جهت  افزودن به خروجی انرژی امواج به مگاوات پیوسته از طریق همه شش رانشگری که انرژی را از هر بخش خود تهیه می کنند جریان می یابد. انرژی کامل پراکنش از طریق سیستمی ثانویه از آیینه ها به بخش کنترل امواج پراکنش منتقل شده و سپس به بخش نوری مستقر در دماغه هواپیما منتقل می گردد.

#تسلیحات لیزری #موشک های بالستیک #هواپیمای وای ای ال – 1 ای

 0
قبلی «
بعدی »

مدیر اندیشکده روابط بین الملل،مدیر مسئول ماهنامه اندیشه روابط بین الملل، پژوهشگر، کارشناس و تحلیلگر مسایل بین الملل، دانشجوی دکتری روابط بین الملل، آینده پژوه و مدرس دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر