آیا ابتکار سبز می‌تواند شادابی و نشاط را به خوزستان بازگرداند؟ - اندیشکده بین الملل

آیا ابتکار سبز می‌تواند شادابی و نشاط را به خوزستان بازگرداند؟

سید عبدالمجید زواری بهمن 11, 1394
Download PDF

اندیشکده روابط بین الملل _ تنها چند روز پس از آنکه انتخاب اهواز به عنوان آلوده‌ترین شهر جهان، نام این شهر را به صدر اخبار و تحلیل‌های رسانه‌های فارسی زبان کشاند،

سفر خانم دکتر ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و اهتمام ایشان برای رسیدگی به وضعیت اسفناک این استان تا حدودی امید به بهبود را در بین مردم این استان تقویت کرد.

دکتر ابتکار، بررسی مساله آلودگی هوا، ریزگردها و آب کارون را به عنوان مهمترین برنامه‌های سفر کوتاه خود اعلام کرده بود و در این سفر یک روزه کارگروه‌هایی برای بررسی این مباحث تشکیل شد.

هرچند این سفر پس از سالها بی توجهی، بروز فجایع زیست محیطی متعدد و نابودی سرزمینی که در گذشته‌های نه چندان دور یکی از حاصلخیزترین خاک‌ها را برای کشاورزی دارا بود، در کل اقدام رو به جلو و مثبتی است، اما به نظر می‌رسد عمق فاجعه ای که مردم نجیب خوزستان با آن دست به گریبان هستند به اقداماتی به مراتب گسترده تر و عزمی مصمم‌تر نیاز دارد.

مردم این دیار هر روز به چشم خود می‌بینند کارونی که در منابع رسمی به عنوان پرآب‌ترین و بزرگترین رودخانه ایران معرفی می‌شود، به دلیل بی تدبیری‌های دولت‌های گذشته، چگونه با مرگ دست و پنجه نرم می‌کند و بهره‌مندی از آب سالم به چالشی عظیم برای ساکنان این استان بدل شده است.

مساله ریزگردها، آلودگی کارخانه‌های متعدد و صنایع وابسته به نفت و ساخت سدهای متعدد، از جمله شاهکاری به نام سد گتوند که معلوم نیست به تقاص کدام گناه ناکرده، حق دسترسی به آب سالم را برای همیشه از مردم و طبیعت منطقه سلب کرده است، از مهمترین مسائلی هستند که مردم استان امیدوارند در دولت تدبیر و امید راه حلی برای آن یافته شود.

فراموش نکنیم این سرزمین در طول تاریخ پذیرای تمدن های بزرگی بوده است و تا پیش از جنگ تحمیلی، وصف امکانات و آبادانی آن به قدری برای ساکنان دیگر مناطق غیر باور بود که به کنایه آنها را «لاف زن» می‌خواندند. در دوران دفاع مقدس نیز مردم این دیار با رشادت‌ها و دلاوری‌های خود، دیکتاتور عراق را ناکام کرده و نگذاشتند شریان نفتی کشور لحظه ای قطع شود. پس از پایان جنگ نیز مردم در مقاطع مختلف با حمایت از نظام، دشمنانی که سودای فتنه انگیزی در منطقه داشتند را ناکام گذاشته‌اند. بنابراین با توجه به مسایل فوق سزاوار نیست خوزستانی که غیر از دود و آلودگی سهمی از نفت خود نگرفته است، در سایه بی‌توجهی مسوولان، شاهد مرگ و نابودی تدریجی گنجینه‌های خود باشد.

به هر حال همانطور که در ابتدای سخن هم اشاره شد، سفر رئیس سازمان محیط زیست به خوزستان می‌تواند نوید بخش این تغییر نگاه باشد و مردم از خانم دکتر ابتکار به عنوان «قهرمان زمین» انتظار دارند که خوزستان را از چالش‌هایی که با آن دست به گریبان است نجات دهد.

به عنوان یک ایرانی و خوزستانی وظیفه خود می‌دانم پیشاپیش از تلاش‌های ایشان تشکر کنم و همانند یکی از همشهری‌های خوبم در استقبال از خانم ابتکار، من هم تاکید کنم هر چند در سال‌های اخیر تنمان گرد و غباری شده است، اما با حضور عزیزانی چون شما همچنان دلهایمان به آمدن بهار امیدوار است.

 0
اشتراک گذاری
سید عبدالمجید زواری

سید عبدالمجید زواری

مدیر اندیشکده روابط بین الملل،مدیر مسئول ماهنامه اندیشه روابط بین الملل، پژوهشگر، کارشناس و تحلیلگر مسایل بین الملل، دانشجوی دکتری روابط بین الملل، آینده پژوه و مدرس دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر