احتمال تجدید انتخابات پارلمانی اسرائیل - اندیشکده بین الملل

احتمال تجدید انتخابات پارلمانی اسرائیل

سید عبدالمجید زواری بهمن 3, 1394
Download PDF

با نزدیک شدن به پایان مهلت قانونی نتانیاهو و با ناکامی وی برای تشکیل دولت ائتلافی، زمزمه هایی

برای تجدید انتخابات پارلمانی در جریان است.

اندیشکده روابط بین الملل به نقل از LHvnews؛ همزمان با ناکامی “بنیامین نتانیاهو” (بی بی) نخست وزیر رژیم صهیونیستی، در تشکیل دولت ائتلافی درخواست ها برای تجدید انتخابات پارلمانی در حال افزایش است. در همین حال نتایج نظرسنجی ها نیز نشان می دهد که در صورت برگزاری مجدد انتخابات، ائتلاف لیکود – بتینو دیگر نخواهد توانست اکثریت آرا را به دست آورده و احزاب یش آتید و خانه یهودی به رهبری “یائیر لاپید” و “نفتالی بنت” از شانس بیشتری برای دستیابی به قدرت برخوردار خواهند بود.

بر اساس آخرین اخبار، نتانیاهو تنها توانسته است در زمینه ائتلاف با “تسیپی لیونی” رهبر حزب هاتنوعا به توافق برسد و حتی “شائول موفاز” وزیر جنگ سابق این رژیم نیز از همراهی با بی بی امتناع کرده است.

هنوز مشخص نیست نتانیاهو در یک هفته باقیمانده می تواند نظر احزاب مختلف را برای تشکیل دولت ائتلافی جلب کند یا با پذیرش شکست، راه را برای تجدید انتخابات باز خواهد کرد. وی امیدوار است در طول زمان باقیمانده بتواند نظر نفتالی بنت رهبر خانه یهودی را برای ائتلاف جلب کند، اما در طرف مقابل هیچ تمایلی مبنی بر پیوستن بنت به دولت مشاهده نمی شود. رهبر خانه یهودی که با هرگونه واگذاری امتیاز به فلسطینی ها مخالف است از انتصاب لیونی و اظهارات وی مبنی بر مصالحه با آن ها به شدت خشمگین است.

از سوی دیگر نتانیاهو که به دلیل عملکرد ضعیفش به شدت از سوی طرفین داخلی و خارجی تحت فشار است، قصد دارد با انتصاب لیونی، چهره ای نرم تر از خود به نمایش بگذارد. به همین دلیل احتمالاً چالش تشکیل دولت در سرزمین های اشغالی باز هم ادامه خواهد یافت.

 0
اشتراک گذاری
سید عبدالمجید زواری

سید عبدالمجید زواری

مدیر اندیشکده روابط بین الملل،مدیر مسئول ماهنامه اندیشه روابط بین الملل، پژوهشگر، کارشناس و تحلیلگر مسایل بین الملل، دانشجوی دکتری روابط بین الملل، آینده پژوه و مدرس دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر