از رویای نیل تا فرات تا دغدغه نان/ نگاهی متفاوت به انتخابات اسرائیل - اندیشکده بین الملل

از رویای نیل تا فرات تا دغدغه نان/ نگاهی متفاوت به انتخابات اسرائیل

سید عبدالمجید زواری بهمن 2, 1394
Download PDF

شکست جناح راست اسرائیل در انتخابات اخیر، هرچند به خودی خود شگفتی بزرگی به شمار می آید، اما برخی کارشناسان با طبیعی دانستن این رویکرد، آن را بخشی از روند تاریخی اضمحلال این رژیم می دانند.

اندیشکده روابط بین الملل به نقل از LHVnews؛ بر خلاف پیش بینی های موجود، انتخابات اسرائیل شگفتی آفرید و با ریزش آرای ائتلاف نتانیاهو و لیبرمن، صهیونیست ها خود را برای شکننده ترین ائتلاف ممکن آماده می کنند. این نتایج که به معنی پاسخ منفی قاطع ساکنان سرزمین های اشغالی به سیاست های جنگ طلبانه نتانیاهو است، خبر از تغییرات بنیادینی می دهد که نتانیاهو یا فرد دیگری باید آن را مد نظر قرار دهد.

در کنست نوزدهم، تا حدود زیادی از چهره های نظامی کاسته شده و فقط چهار نفر سابقه نظامی دارند. این در حالی است که تعداد زنان و افراد مذهبی افزایش چشم گیری داشته است و حدود یک سوم نمایندگان، افراد مذهبی هستند.

تحلیل های متفاوتی از نتایج این انتخابات، از شکست سیاست های جنگ طلبانه نتانیاهو، تا افزایش امید برای صلح در منطقه و مذاکره با فلسطینیان ارایه شده است.

در گام نخست هر چند تضعیف جناح راست نشان از تمایل جامعه اسرائیل به تغییر رویکرد در قبال مسایل منطقه ای و جهانی است، اما مرور روند تغییرات دولت های این رژیم، خبر از واقعیات دیگری می دهد که توجه به آن ها می تواند در درک بهتر حقایق این رژیم به ما کمک کند.

بررسی رویکرد نسل اول رهبران این رژیم به خوبی نشان می دهد که آن ها چگونه با طرح تاسیس اسرائیل بزرگ، رویای نیل تا فرات را در سر می پروراندند.

در گام بعد با آشکار شدن عملی نبودن این طرح، سیاست صلح با همسایگان، در دستور کار سردمداران تل آویو قرار گرفت. طراحان این رویکرد معتقد بودند، از طریق پیمان های صلح با کشورهای مهم منطقه، باید موجودیت رژیم صهیونیستی را تثبیت کرد و در فرصت مناسب برای توسعه قلمرو و تصرف سرزمین های بیشتر اقدام کرد.

در گامی دیگر که با هدف تامین امنیت و پیشگیری از چالش های جمعیتی موجود بود، سیاست عقب نشینی از برخی مناطق اشغالی در دستور کار قرار گرفت و جنوب لبنان و غزه از وجود صهیونیست ها پاکسازی شد. پس از آن تلاش شد تا از طریق مذاکرات به اصطلاح صلح، گروه های مختلف فلسطینی را درگیر یک پروسه فرسایشی کنند.

در گام بعد سعی بر آن بود تا از طریق ایجاد دیوار حائل و جدا سازی، برای امنیت اسرائیل اقدام شود. سپس با تشکیل دولت فلسطینی موافقت به عمل آمد و اهتمام بر آن بود تا با تحریک اختلافات داخلی، در جهت تضعیف جناح های مختلف فلسطینی را فراهم آورند. با آشکار شدن ناکارآمدی این سیاست، به رغم مخالفت شدید تل آویو و متحدان غربی اش، فلسطین به عضویت سازمان ملل درآمد.

نتایج انتخابات فعلی نیز به نوعی نشان از یک عقبگرد دیگر در سیاست های کلان این رژیم دارد. عقبگردی که برای نخستین بار دغدغه های این رژیم را به جای خارج از سرزمین های اشغالی به عمق جامعه اسرائیل منتقل کرده است.

همچنین در انتخابات امسال برای اولین بار اقتصاد جایگزین مسایلی همچون امنیت و صلح با کشورهای دیگر شد. ساکنان سرزمین های اشغالی نیز با پذیرش شکست در خارج از قلمرو اسرائیل، تلاش کردند با رای دادن به گروه های میانه رو تر، از بروز خسارت های بیشتر اقتصادی و اجتماعی جلوگیری کنند.

 0
اشتراک گذاری
سید عبدالمجید زواری

سید عبدالمجید زواری

مدیر اندیشکده روابط بین الملل،مدیر مسئول ماهنامه اندیشه روابط بین الملل، پژوهشگر، کارشناس و تحلیلگر مسایل بین الملل، دانشجوی دکتری روابط بین الملل، آینده پژوه و مدرس دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر