اشتغال زایی و سودآوری بالای صنایع دریایی، عاملی برای تحقق اقتصاد مقاومتی - اندیشکده بین الملل

اشتغال زایی و سودآوری بالای صنایع دریایی، عاملی برای تحقق اقتصاد مقاومتی

سید عبدالمجید زواری دی 15, 1394
Download PDF

اندیشکده روابط بین الملل: دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی با اشاره به سرمایه گذاری کشورهای منطقه، بر لزوم سرمایه گذاری بیشتر و ارایه تسهیلات به فعالان صنایع دریایی تاکید کرد.

 دکتر محمد سعید سیف دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی خواستار توجه ویژه دولت به بخش دریا و ارایه تسهیلات برای فعالان و صنایع مرتبط با دریا شد.

وی با اشاره به تجربیات موفق برخی از کشورهای منطقه تاکید کرد سرمایه گذاری در بخش دریا، با قابلیت اشتغال زایی و سودآوری بالا، می تواند به عنوان یکی از مهمترین مصادیق تحقق اقتصاد مقاومتی مورد توجه قرار گیرد.

سیف در ادامه با توجه به تجربه هند اعلام کرد با هدف توسعه و احیای صنعت کشتی سازی هند، دولت این کشور تسهیلات خاصی را برای تولیدکنندگان و شرکت های فعال در این صنعت اختصاص داده است و برای مثال به منظور افزایش صادرات، تولیدکنندگانی که بتوانند برای کشتی های ساخت هند خریدار خارجی پیدا کنند، دوازده درصد از قیمت آن را به صورت تشویقی از دولت دریافت می کنند. این موضوع ضمن رقابتی کردن قیمت کشتی های هندی، به افزایش سرمایه گذاری های بیشتر در این صنعت و نهایتاً افزایش اشتعال منجر خواهد شد. بر اساس این طرح تولید کنندگان خارجی نیز تمایل بیشتری برای سرمایه گذاری در بخش کشتی سازی هند و تولید کشتی های خود در این کشور خواهند داشت. این موضوع سبب می شود تا ناوگان حمل و نقل دریایی هند که در حال حاضر نیمی از آن بیش از بیست سال سن دارد، بزودی نوسازی و به مدرن ترین امکانات روز تجهیز شود.

به گفته سیف با بکارگیری چنین تدابیری پیش بینی می شود صنعت کشتی سازی هند که هم اکنون 0.1 درصد از سهم بازار جهانی را در اختیار دارد بزودی پنج درصد از بازار جهانی و پرسود این صنعت را به خود اختصاص دهد. وی در پایان با توجه به فراوانی نیروی تحصیل کرده در کشور و همچنین بهره مندی از سواحل طولانی در شمال و جنوب کشور تصریح کرد، اشتغال زایی بالای صنعت دریایی می تواند به عنوان ابزاری برای مهار بیکاری توسط دولت به کار گرفته شود.

 0
اشتراک گذاری
سید عبدالمجید زواری

سید عبدالمجید زواری

مدیر اندیشکده روابط بین الملل،مدیر مسئول ماهنامه اندیشه روابط بین الملل، پژوهشگر، کارشناس و تحلیلگر مسایل بین الملل، دانشجوی دکتری روابط بین الملل، آینده پژوه و مدرس دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر