امضای سند استراتژی امنیت ملی روسیه از سوی پوتین - اندیشکده بین الملل

امضای سند استراتژی امنیت ملی روسیه از سوی پوتین

Admin دی 11, 1394
Download PDF

ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، روز پنجشنبه سند استراتژی جدید ملی روسیه را که توسط شورای امنیت ملی این کشور تهیه و از بخش های مختلف تشکیل شده، تایید کرد.

برون مرزی صدا و سیما: در سند جدید استراتژی ملی روسیه شیوه های مقابله با تهدیداتی مانند افراط گرایی، رادیکالیسم و تروریسم مشخص و پیش بینی شده است. در این سند تحکیم موقعیت این کشور به عنوان یکی از قدرت های پیشرو جهان به منزله اولویت ملی روسیه، مورد تاکید قرار گرفته است. در این چارچوب بر اهمیت تقویت توانمندی دفاعی روسیه و تحکیم پایه های نظام حکومتی و تامین حق حاکمیت و امنیت و ثبات آن تاکید شده است.

در عین حال بکارگیری نیروی نظامی در استراتژی امنیت ملی روسیه فقط در صورتی مجاز اعلام شده است که تمام تدابیر غیرنظامی بکارگرفته شده برای حل مساله و رفع تهدید غیرموثر باشد. در سند استراتژی امنیت ملی روسیه به مقابله امریکا و متحدانش با سیاست های مستقل روسیه اشاره و گفته شده است: تقویت روسیه در شرایط تهدیدهای جدید علیه امنیت ملی این کشور انجام می گیرد که ماهیت مرکب و مرتبط با یکدیگر دارند.

از دیدگاه روسها ، آمریکا و متحدان این کشور سعی دارند در این شرایط برتری خود را در امور جهانی حفظ کنند. با این وجود روسیه به تقویت همکاری ها با اتحادیه اروپا و مشارکت با آمریکا خواهد پرداخت. در سند استراتژی ملی روسیه همچنین به گسترش ناتو به شرق به عنوان یک تهدید جدی برای روسیه اشاره و گفته شده است: پیشروی ناتو و نزدیک شدن آن به مرزهای روسیه تهدید جدی امنیتی برای این کشور محسوب می شود.

امضای سند امنیتی جدید روسیه از سوی پوتین به منزله واکنش مسکو در پاسخ به تحولات امنیتی و سیاسی در محیط اطراف این کشور و نیز در صحنه بین المللی محسوب می شود. در دوسال اخیر محیط امنیتی روسیه دستخوش تحولات و تغییرات ماهوی واقع شده است و همین مساله ضرورت بازنگری در استراتژی امنیت ملی روسیه را اجتناب ناپذیر ساخته بود .

مهمترین تحول در واقع بحران اوکراین وتبعات آن بویژه حضور نظامی فزاینده ناتو در کشورهای مجاور روسیه و نیز تلاش مستمر ناتو برای گسترش بسوی شرق است.این مسائل باعث وخامت فزاینده روابط روسیه و غرب شده است. رویکرد خصمانه ناتو و ادامه تلاش آن برای پیشروی به سوی شرق باعث شده تا روسیه در استراتژی امنیت ملی خود ، ناتو را به عنوان یک تهدید امنیت ملی روسیه تلقی کند. مقامات مسکو به این نتیجه رسیده اند که دشمنی و خصومت غربی ها علیه روسیه نه پدیده ای زود گذر بلکه بمثابه رویکردی مستمر وپایدار از جانب ناتو وآمریکا علیه روسیه دنبال می شود.

از جمله مسکو بارها از ناتو خواسته است از “سیاست گسترش به شرق” چشم پوشی کند .در مقابل ناتو با بی پاسخ گذاشتن خواسته مسکو، دردوسال اخیر مدام اقدامات خصمانه خود علیه روسیه را افزایش داده است. از دیدگاه روسها ، اقدامات متعدد ناتو در شرق اروپا دقیقا برای مقابله با روسیه اتخاذ شده است. ضمن اینکه با گسترش بحران اوکراین، کشورهای شرق اروپا بویژه لهستان و جمهوری های سه گانه بالتیک ، خواهان حضور پر رنگ تر ناتو در این منطقه شده اند. مساله مهم دیگر در استراتژی امنیت ملی روسیه ، بازتعریف سیاست خارجی این کشور است .

با توجه به تحریمهای گسترده غربی ها علیه روسیه که اخیرا شاهد تمدید آن از سوی اتحادیه اروپا ووضع تحریم های جدید از سوی آمریکا بوده ایم ، مسکو در چرخشی آشکار ، سیاست نگاه به شرق بویژه حوزه آسیا اقیانوس آرام را انتخاب کرده است تا در این محیط جدید به توسعه روابط اقتصادی ، تجاری و انرژی بپردازد. در همین چارچوب در بخش سیاست خارجی سند استراتژی ملی روسیه، توسعه روابط این کشور با کشورهای جامعه همسود (جمهوری های شوروی منهای گرجستان و سه جمهوری بالتیک) و نیز جمهوری های خودخوانده آبخازیا و اوستیای جنوبی در اولویت خوانده شده است.

روسیه همچنین به توسعه مشارکت راهبردی ویژه با چین و گسترش روابط با کشورهای آسیایی و آفریقا و امریکای لاتین خواهد پرداخت و همکاری ها با این کشورها را در عرصه های مختلف ازجمله سیاسی، اقتصادی و فنی -نظامی گسترش خواهد داد. بدین ترتیب باید منتظر بود تا سران مسکو در راستای موارد مطروحه در سند استراتژی امنیت ملی ، سیاستهای جدیدی را در ابعاد سیاسی وامنیتی در محیط منطقه ای و بین المللی به مورد اجرا دربیاورند.

 0
اشتراک گذاری
Admin

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر