انتخابات نوامبر امریکا و پیامدهای آن برای امنیت و منافع ملی ج.ا.ایران - اندیشکده بین الملل

انتخابات نوامبر امریکا و پیامدهای آن برای امنیت و منافع ملی ج.ا.ایران

سید عبدالمجید زواری مهر 17, 1397
Download PDF

مهمترین ویژگی  انتخابات اخیر این است که بر خلاف دوره های قبلی که معطوف به رقابت های بین دو حزب دموکرات و جمهوری خواه بود، در دوره فعلی شخص ترامپ به محور رقابت ها بدل شده و طرفداران و مخالفان وی از هر دو حزب برای تقویت یا تضعیف جریان های وابسته به وی در تلاش اند.

کمتر از یکماه دیگر به فاصله یک روز  پس از موعد اعلامی ترامپ برای اعمال دور جدید تحریم ها علیه ایران، انتخابات میان دوره ای سنا و کنگره آمریکا برگزار می شود. هرچند برگزاری انتخابات میان دوره ای رویدادی معمول در سیاست داخلی آمریکا است، اما برگزاری این رویداد در مقطع فعلی از ابعاد مختلفی حائز اهمیت است که باعث شده تا رویداد حاظر نه تنها برای کنشگران داخلی آمریکا، بلکه برای اغلب کنشگران مهم بین المللی نیز مهم باشد.

در حقیقت نتیجه انتخابات اخیر مشخص می کند که سیاست های ترامپ تا چه حد مورد پذیرش جامعه داخلی آمریکا واقع شده و مردم این کشور با رای دوباره به جمهوری خواهان به دنبال تداوم این سیاست ها هستند یا بالعکس با نارضایتی از سیاست های هنجارشکنانه ترامپ، خواهان محدود کردن وی هستند.

آنچه در ادامه می آید خلاصه پاسخ های مدیر اندیشکده روابط بین الملل به پرسش های یک موسسه پژوهشی در خصوص انتخابات میان دوره ای آمریکا در ماه نوامبر است.

  1. مهمترین ابعاد و ویژگیهای انتخابات نوامبر 2018 در امریکا کدامند و نتایج این انتخابات برای روندهای سیاسی داخلی و سیاست خارجی امریکا چه اهمیتی دارد؟

به نظر من انتخاب ترامپ در آمریکا اتفاقی نبود و با توجه به فاصله خیلی زیاد آمریکا با کشورهای دیگر در زمینه اقتصادی، نظامی، سیاسی و … هیات حاکمه آمریکا قصد داشتند دور جدیدی از رهبری و هژمون جهانی آمریکا را به جهانیان معرفی کنند تا واکنش آنها را محک بزنند. با این حال این اقدام در قالب انتخاب فردی پوپولیست با عقاید خاص اعلام شد تا در صورت مقاومت جامعه جهانی و شکست طرح نهاتیاً با حذف یک مهره بتوان مجددا مسیر گذشته را ادامه داد و شکست به پای یک فرد نوشته شود نه آمریکا.

مهمترین ویژگی  انتخابات اخیر این است که بر خلاف دوره های قبلی که معطوف به رقابت های بین دو حزب دموکرات و جمهوری خواه بود، در دوره فعلی شخص ترامپ به محور رقابت ها بدل شده و طرفداران و مخالفان وی از هر دو حزب برای تقویت یا تضعیف جریان های وابسته به وی در تلاش اند.

در حقیقت با توجه به رفتارهای هنجار شکنانه و پرونده های متعددی که در زمینه فساد اخلاقی، دخالت روسیه در انتخابات، قوانین ضد مهاجری و … مطرح است به نوعی باعث اتحاد اغلب گروه ها علیه ترامپ شده است تا با سپردن مجلس به دموکرات ها زمینه اعمال فشار بر ترامپ را فراهم کنند. برای مثال حتی جمهوری خواهان هم که از همان ابتدا اقبال چندانی به ترامپ نداشتند، اکنون صریح تر با سیاست های وی مخالفت می کنند و به نظر می رسد تنها جریان های تندروی جمهوری خواه از وی حمایت می کنند.

موضوع دیگر اینکه به دلیل رفتارهای هنجارشکنانه و یکجانبه گرایانه ترامپ در سطح بین الملل، تداوم یا عدم حضور ترامپ برای جامعه جهانی حتی برای متحدان آمریکا نیز مهم است و با توجه به جنگ تجاری ترامپ با اروپا، چین، ژاپن، ایران و سازمان ها و پیمان های مختلف بین المللی نهایتاً اغلب کشورها و گروه ها خواهان مهار و تضعیف ترامپ هستند.

نکته بعدی اینکه در انتخابات اخیر علاوه بر مسایل داخلی در سیاست خارجی این کشور نیز پرونده های متعدد ی بدون دست یابی به نتیجه ملموس باز مانده که فرجام آنها به تداوم یا عدم حضور ترامپ در کاخ سفید بستگی دارد.

برآیند همه اینها نهایتا به این معنی است که اگر در انتخابات میان دوره ای ساختار و ترکیب فعلی نمایندگان حفظ شود به منزله پیروزی ترامپ و رضایت جامعه داخلی از وی است و این موضوع حتی می تواند به تقویت احزاب دست راستی و افراطی در اروپا نیز منجر شود. اما اگر نتایج به زیان ترامپ تمام شود با تغییر ترکیب مجلس نمایندگان شرایط برای اعمال فشار بیشتر بر ترامپ و رسیدگی به پرونده های متعددی که در زمینه فساد اخلاقی و یا دخالت و ارتباط وی با روسیه وجود دارد فراهم می شود و حتی ممکن است به استیضاح وی نیز منجر شود.

  1. نقاط ضعف و قوت هر یک از احزاب دموکرات و جمهوری خواه برای کسب کرسیهای مورد رقابت و جلب نظر رای دهندگان در حوزه های مختلف کدامند؟

نقاط مثبت ترامپ:  رشد اقتصادی 4 درصدی در آمریکا که در سالهای اخیر بی سابقه بوده، دیدار با رئیس جمهور کره شمالی و وادار کردن این کشور به مذاکره با آمریکا، موفقیت در توافق بر سر تعرفه های تجاری با اروپا، اجبار سران ناتو به افزایش بودجه های نظامی کشورهایشان، تنش های تجاری با چین و کشورهای دیگر به نفع مردم امریکا، دیدار دو جانبه با پوتین. در کل اینگونه تبلیغ می شود که ترامپ تنها رئیس جمهوری است که به تمام وعده های دوران انتخابات خود عمل کرده است.

نقاط منفی ترامپ: هنجار شکنی در سیاست خارجی، پایبند نبودن به ارزش های آمریکایی، یکجانبه گرایی، عدم توجه به خرد جمعی و خودمحوری در تصمیم گیری، رفتارها و اظهارات نژاد پرستانه، زن ستیزانه، جدال با نهادهای مختلف سازمان ملل و دیگر مجامع جهانی یا پیمان های جهانی. لغو قانون بیمه اوباما کر. اختلاف داخلی با اعضای دولت و …

  1. کدام عوامل و روندها بیشترین تاثیر را بر نتایج انتخابات نوامبر دارند و در این میان تعیین کننده ترین عوامل کدامند؟

در مساله اقتصادی به نظر می رسد ترامپ فعلا به وعده های خود عمل کرده  به همین دلیل بدنه اصلی حامیان داخلی خود را حفظ کرده است. بنابراین موضوع لغو مراقبت های بهداشتی اوبماکر و کاهش مالیات ها که برای مردم جذاب هستند از جمله مباحثی هستند که دموکراتها می توانند روی آن مانور بدهند.  مساله افزایش قیمت نفت، وقوع یک حادثه تروریستی که افکار عمومی را جریحه دار کند، حمله به منافع آمریکا در نقاط مختلف جهان، و … همه و همه می توانند با هدایت رسانه ها به نتایج انتخابات جهت بدهند.

اما در سطح خارجی پرونده های باز متعددی وجود دارد که بدون نتیجه مانده است. در شرایط فعلی ترامپ شدیدا به پیروزی در یک پرونده خارجی نیاز دارد. نکته دیگر اینکه اختلاف ترامپ و حلقه مشاوران و اعضای کابینه هم دقیقا بر سر همین پرونده هاست. بنابراین یک توافق با کره شمالی و یا ایران پیروزی بزرگی برای ترامپ خواهد بود و پشتوانه رای وی را تقویت خواهد کرد.

  1. بررسی مجموعه شرایط داخلی و نظرسنجیهای انجام شده چه نتایجی را برای انتخابات پیش رو محتمل ساخته است؟

مجلس نمایندگان 435 کرسی دارد که فعلا 236 کرسی در اختیار جمهوری خواهان و دموکرات ها 193 کرسی و برای پیروزی آنها باید حداقل 23 کرسی دیگر را به دست بیاورند.

بر حسب تجربه معمولاً نتایج انتخابات میان دوره ای برای رئیس جمهوری که روی کار است چندان خوب نیست و با افت محبوبیت  بخشی از کرسی های حزب او به احزاب رقیب می رسد.

بر اساس نظرسنجی های انجام شده 53 درصد مردم گفته اند به دموکرات ها رای می دهند و نشریه اکونومیست هم با بررسی دوره های انتخاباتی  ادوار مختلف از سال 1942 پیش بینیکرده است که دموکرات ها حدود 222 کرسی را به خود اختصاص می دهند.

بر اساس اخرین نظرسنجی هم که نیویورک تایمز منتشر کرده، در کل 67 کرسی بسیار رقابتی در ایالت های مختلف وجود دارد که می تواند سرنوشت انتخابات را تعیین کند.

بر اساس پیش بینی های این نشریه، در حال حاضر 10 کرسی از این 67 کرسی به شدت به دموکرات ها گرایش دارند و اگر دموکرات ها بتوانند علاوه بر این ده کرسی ده کرسی دیگر هم کسب کنند اکثریت مجلس را به دست خواهند گرفت.

در مجموع برداشت من این است که شرایط بیشتر به نفع دموکرات هاست و طبقه متوسط و نخبگان بیش از پیش از سیاست های ترامپ اعلام فاصله می گیرند. و نهایتا مردم به ویژه ایالات های مرکزی اقبال بیشتری به دموکرات ها نشان خواهند داد.

  1. نتایج این انتخابات چه تاثیراتی بر وضعیت کنونی و آینده ترامپ خواهد داشت و آیا پیروزی دموکراتها می تواند به صورت جدی به محدود ساختن یا به عنوان نمونه استیضاح ترامپ منجر شود؟

بر اساس نظرسنجی که اخیراً موسسه سوروی مانکی پل در مورد استیضاح ترامپ منتشر کرده 44 درصد مردم خواهان استیضاح وی بوده اند. نکته جالب اینکه 79 درصد این افراد دموکرات، 49 درصد از احزاب مستقل و تنها هشت درصد دموکرات بوده اند. بنابراین در صورت پیروزی دموکرات ها به نظر می رسد مساله استیضاح ترامپ به دلایل با جدیت بیشتری دنبال شود.

  1. آیا پیروزی دموکراتها می تواند باعث ایجاد موانع و محدودیتهایی در مقابل ترامپ در خصوص ایران شود؟

با توجه به قدرت کنگره، این نهاد قدرت لازم برای الزام رئیس جمهور به برجام را دارد (البته روی کاغذ و در صورت رای دو سوم اعضا) بنابراین در صورت پیروزی دموکراتها این احتمال وجود دارد که آنها با اعمال فشار بر رئیس جمهور وی را برای رعایت برجام ملزم کنند.

  1. پیروزی جمهوریخواهان تا چه حد می تواند به افزایش رویکرد ضد ایرانی ترامپ در سیاست خارجی ، برجام و تحریم ها منجر شود؟

در صورت پیروزی جمهوری خواهان احتمالا شاهد ادامه وضعیت فعلی و حتی تشدید فشارها بر ایران خواهیم بود. البته بخشی از این به چگونگی یارگیری و رفتار ما در تعامل با دیگر قدرت های جهانی است و چنانچه بتوانیم از طریق برخی اقدامات مثل امضای FATF نظام بانکی خود را حفظ کنیم تا حدودی  رویکرد خصمانه آمریکایی ها تعدیل خواهد شد. البته نهایتا همه اینها تحت تاثیر سیاست داخلی ما نیز هست که آیا می توانیم با کنترل فساد و تثبیت امنیتی در منطقه شرایط را مدیریت کنیم یا خیر.

البته با توجه به اختلافات گسترده جمهوری خواهان حتی در صورت پیروزی آنها باز هم شرایط کاملا به نفع ترامپ نخواهد بود و از سوی جمهوری خواهان میانه رو تر تحت فشا رقرار خواهد گرفت. با این حال همانطور که تابحال شاهد بودیم ترامپ با تکیه بر تصمیم های فردی و بی توجهی به خرد جمعی و منافع حزبی کار خود را ادامه خواهد داد.

#آمریکا

#انتخابات

#امنیت_ایران

#برجام

 0
اشتراک گذاری
سید عبدالمجید زواری

سید عبدالمجید زواری

مدیر اندیشکده روابط بین الملل،مدیر مسئول ماهنامه اندیشه روابط بین الملل، پژوهشگر، کارشناس و تحلیلگر مسایل بین الملل، دانشجوی دکتری روابط بین الملل، آینده پژوه و مدرس دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر