انتشار کتاب مرزها و فرصت ها توسط انتشارات مرزبان - اندیشکده بین الملل

انتشار کتاب مرزها و فرصت ها توسط انتشارات مرزبان

Admin اسفند 21, 1394
Download PDF

کتاب مرزها و فرصت ها حاصل تحقیق دکتر عیسی گلوردی و حمیدرضا قوام ملکی در باب دلایل عقب ماندگی مناطق مرزی و ضرورت اتخاذ رویکردی فرصت محور به این مناطق جهت توسعه یافتگی و حل معمای امنیتی است.

اندیشکده روابط بین الملل: این کتاب سعی دارد مرزها را از افق دیگری به مخاطبان نشان دهد. مساعی نویسندگان کتاب بر آن بوده است که با احصاء و شناسایی ریشه های نگرش «تهدیدمحور» به نواحی و مناطق مرزی و مرزنشینان و با محور قرار دادن راهبرد بدیع و بی بدیل «فرصت محور»، مبنای نگرش راهبردی به مرز و مناطق مرزی را تغییر داده و از رهگذر این تطور؛ برخی زوایای روشن فرصت آفرینی این مناطق را معلوم نموده و نگرش معطوف به تهدیدمحور مرزها را که به صورت غیرواقعی به فرهنگ سیاسی و مبنای برنامه ریزی های دفاعی، اقتصادی و اجتماعی تبدیل گردیده تعدیل نماید.

در یک نگاه کلی، تحلیل دلایل تاریخی ایجاد نگرش تهدید محور به مرزها و مرزنشینان، ارزیابی هزینه ها و آسیب های ناشی از تداوم چنین نگرشی در اداره مرزها و مدیریت مناطق مرزی، ارائه راهبردهای بدیل بر اساس نگرش فرصت محور در اداره و توسعه مناطق مرزی جهت دستیابی به اهداف سند چشم انداز جمهوری اسلامی ایران، سرفصل های مهم کتاب حاضر را شامل می شود.

این تحقیق به سفارش فرماندهی مرزبانی ناجا انجام و در دویست و ده صفحه به زیور طبع آراسته شد.

 0
اشتراک گذاری
Admin

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر