May 20, 2019

اهداف و پیامدهای تروریست تلقی کردن سپاه پاسداران

Download PDF

علیرضا علیپور بادی دانشجوی دکترای روابط بین الملل و پژوهشگر اندیشکده روابط بین الملل

اندیشکده روابط بین الملل: پرزیدنت دونالد ترامپ در تازه‌ترین اقدام خود بار دیگر از قوانین بین‌المللی عبور کرد و بخشی از نیروهای مسلح یک دولت رسمی عضو سازمان ملل را در جرگه گروه ها و سازمان های تروریستی قرار داده است. نفس این کار از طرفی خرق عادتی بزرگ در روابط بین الملل است و در مناسبات متشنج میان ایران و آمریکا هم عبور از یک خط قرمز مهم محسوب می شود. آخرین مرتبه ای که تشکیلات نظامی یک دولت مستقل یک سازمان جنایتکار خوانده شد، زمانی بود که وافن اس اس آلمان نازی به جرائم جنگی و جنایت علیه بشریت محکوم شد. شاید خطاب کردن سپاه به عنوان یک سازمان تروریستی در میانه مستی مقامات آمریکایی اقدامی بزرگ به نظر برسد، اما قطعا این سازمان با گروه های تروریستی یکسان نیست.

تصمیم آمریکا برای قراردادن دادن سپاه پاسداران ایران در لیست گروه های تروریستی، نقطه ی اوج تنش زایی دولت ترامپ علیه ایران است و در چارچوب تلاش واشنگتن برای محاصره تهران و تنگ کردن عرصه بر آن در تمام زمینه ها تفسیر می شود. در واقع، آمریکا قصد دارد با افزایش فشارها تلاشی را در راستای واداشتن ایران به پذیرفتن شروط واشنگتن در مورد تعدیل توافق هسته ای، توقف حمایت ایران از مقاومت، توقف برنامه های موشکی و خروج نیروهای ایرانی از سوریه، پی بگیرد؛ چرا که واشنگتن و تل آویو معتقدند افزایش نقش ایران در منطقه تهدید بزرگی برای اسرائیل، آمریکا و هم پیمانانش در منطقه است.

اهداف

حمایت از نتانیاهو در انتخابات پارلمانی اسرائیل:  این اقدام به نگاه حمایتی دونالد ترامپ از رژیم صهیونیستی و به خصوص بنیامین نتانیاهو در انتخابات پارلمانی سرزمین های اشغالی باز می گردد. چنان که در دو سال گذشته کاخ سفید با به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت رسمی اسرائیل و به موازاتش انتقال سفارت به قدس اشغالی و نیز به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان سعی کرد حمایت های گسترده ای از بنیامین نتانیاهو داشته باشد، این بار هم با تروریستی قلمداد کردن سپاه پاسداران در تلاش است تا حمایت های گسترده تری از رژیم صهیونیستی به عمل آورد. پس این یک هدیه بسیار بزرگ از جانب ترامپ به صهیونیست ها بوده، چرا که بی شک سپاه پاسدران انقلاب اسلامی مهم ترین نیرو در برابر اشغالگری صهیونیست ها و تمام برنامه ها و طرح های شوم ایالات متحده آمریکا در خاورمیانه است.

اجبارسازی ایران برای بازگشت به میز مذاکره: دونالد ترامپ سعی کرده است با افزایش فشارها در راستای تروریستی قلمداد کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تنش را به اوج برساند که یا ایران به تغییر رفتار دست بزند و یا این که پای میز مذاکره حاضر شود.

تضعیف کارامدی سپاه در تقابل با تحریم های آمریکا :  دلیل دیگر تروریست نامیدن سپاه به توان صنعتی، فنی، تکنولوژیک و تولیدی این ارگان و نهاد امنیتی – نظامی بازمی‌گردد. بعد از خروج آمریکا از برجام و به موازاتش خروج شرکت‌های بزرگ نفتی از پروژه های صنعت نفت ایران، این قرارگاه خاتم الانبیا بود که توانست با در دست گرفتن فازهایی از پارس جنوبی، شرایط را برای ادامه حیات صنعت نفت شکل دهد و این یکی از وجوه تولیدی و صنعتی سپاه است، چراکه این نهاد در سایر ابعاد نیز حضور گسترده و موفق دارد و به این واسطه کشور توانست در برابر تحریم ها و فشارهای آمریکا تقابل جدی داشته باشد. لذا کاخ سفید برای افزایش فشارهای خود و کاهش برگ برنده مقاومت ایران در برابر این تحریم ها، سپاه را در لیست گروه‌های تروریستی قرار دهد.

وادارسازی ایران به خروج از برجام: دلیل چهارم مهم‌ترین دلیل بستن شمشیر خصم علیه ایران از سوی ترامپ در مقطع کنونی، به لب رساندن جان تدبیر در عرصه دیپلماسی دولت ایران است. آمریکا دام‌های متعددی برای انداختن ایران در مسیر واکنش‌های غیرعقلانی و احساسی نهاده که یکی از آن‌ها تلاش برای خروج ایران از قرارداد برجام است. از رهگذر این خروج آمریکا می‌تواند بار دیگر اجماع جهانی علیه این کشور را در قالب فصل هفتم منشور سازمان ملل و اهرم‌های دیگر به وجود آورد. با نابودی برجام، بهانه‌های آمریکا بار دیگر از طریق شورای امنیت، رنگ حقوقی و قانونی خواهد یافت.

ایجاد جنگ روانی و تقویت ایران هراسی : قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست تروریستی می‌تواند دست ترامپ را در جیب رژیم‌های منطقه‌ای بازتر نگه دارد، به بهانه واهی مقابله با تروریسم ایران، زرادخانه‌های منطقه را انباشته از سلاح‌های خود کند و درنهایت اتحاد ناشدنی عبری-عربی علیه ایران را عملی سازد. تبلیغات حاصل از این اقدام می‌تواند رژیم صهیونیستی را از حیث حمایت‌های بی‌دریغ آمریکا اطمینان بخشد و بهانه اشغالگری‌ها و تجاوزات این رژیم باشد. این اقدام در بُعد تبلیغاتی و بر اساس ظن و برنامه‌ریزی آمریکایی‌ها می‌توانست بر افکار عمومی داخل ایران هم اثرگذار باشد

پیامدها

اما این اقدام می تواند برای ایالات متحده آمریکا با پیامدهایی همراه باشد که در موارد ذیل به آن اشاره می شود:

1-  به طور سنتی، اقدام ایالات متحده در زدن برچسب گروه تروریستی به مثابه یک استاندارد طلایی بود که دیگر کشورها را به پذیرش دیدگاه آن به جهان و پذیرش این مساله ترغیب می کرد که اگر آمریکا می گوید گروهی بد است، واقعا بد است. اما اقدام علیه سپاه پاسداران هیچ کشوری را به همراه شدن با آمریکا در «اعمال فشار حداکثری» علیه ایران ترغیب نمی کند. تنها اسرائیل و یک سری کشورهای عرب سنی از این اقدام ابراز خرسندی کرده اند. تنها نتیجه این اقدام این است که دوستان و متحدان اروپایی و آسیایی آمریکا را قانع می کند که دشمنی حداکثری دولت ترامپ با ایران بی دلیل و غیرسازنده است. چنین تصمیم گیری بیشتر جامعه اطلاعاتی پیشرو در جهان را زیر سوال می برد.

2-  این اقدام می تواند برای ارتش ایالات متحده عواقب محسوسی داشته باشد. سپاه پاسداران کاملا در حیطه عملیاتی تواناست و این توانایی را در سوریه در حمایت از نیروهای بشار اسد و اعزام شبه نظامیان شیعه از چندین کشور و انجام عملیات ویژه نشان داده است. نگرانی عمده پنتاگون این بوده که قاسم سلیمانی، فرمانده نیروهای قدس حملاتی علیه نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه ترتیب دهد.( این دیدگاه در رسانه های بین المللی منعکس یافته است(

3-  پیامد دیگر چنین تصمیمی می تواند مسدود کردن درهای مذاکره برای حل مسالمت آمیز تنش با ایران دانست. تریتا پارسی منتقد سیاست های ترامپ علیه ایران معتقد است زمانی که همه درها بسته شوند، و دیپلماسی غیرممکن گردد، آنگاه جنگ ناگزیر خواهد شد. مسئله ای که گروه های جنگ طلب آمریکایی مانند جان بولتون و اتحاد عبری – عربی خواهان آن هستند.

 2
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر