ایاد علاوی: نخست وزیر باید استعفا دهد - اندیشکده بین الملل

ایاد علاوی: نخست وزیر باید استعفا دهد

سید عبدالمجید زواری دی 30, 1394
Download PDF

همزمان با گمانه زنی ها در زمنیه احتمال انحلال قریب الوقوع پارلمان عراق، ایاد علاوی خواستار استعفای نوری مالکی و برگزاری انتخابات زودهنگام شد.

اندیشکده روابط بین الملل به نقل از LHVnews؛ ایاد علاوی رئیس لیست العراقیه و نخست وزیر سابق عراق، از نوری مالکی نخست وزیر درخواست کرد برای برون رفت از بحران فعلی، از سمت خود استعفا دهد. وی در بیانیه ای خواستار استعفای نوری مالکی، برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی و تشکسل دولت موقت تحت نظارت سازمان ملل متحد شد. وی افزود دولت باید استعفا دهد تا گروه های سیاسی بتوانند برای حل اختلافات و برقراری تعادل بین عراقی ها اقدام کنند.علاوی خطاب به مالکی گفت: “من از پیشنهاد شما در زمینه برگزاری انتخابات زودهنگام حمایت می کنم اما ابتدا باید شما استعفا بدهید. رئیس لیست العراقیه با حمایت از روند اعتراضات اخیر عراق، برگزاری تظاهرات را یکی حقوق شهروندان دانست. وی در عین حال خواستار آزادی زندانیان و لغو ماده 4 قانون ضد ترور و همچنین عدالت و پاسخگویی به قانون شد.

در همین حال جمعی از نمایندگان لیست العراقیه پارلمان عراق نیز طی کنفرانسی مطبوعاتی حمایت خود را از تظاهرات های اخیر اعلام داشتند. در شمال بغداد نیز شماری از شهروندان پس از برگزاری نماز روزجمعه در حمایت از مطالبات مردم استان های نینوا، الانبار و صلاح الدین تظاهرات کردند.

روند سریع تحولات عراق در حالی به پیش می رود که عدم حضور جلال طالبانی رئیس جمهور عراق که به علت بیماری در آلمان به سر می برد نیز بر پیچیدگی اوضاع افزوده است.

 0
اشتراک گذاری
سید عبدالمجید زواری

سید عبدالمجید زواری

مدیر اندیشکده روابط بین الملل،مدیر مسئول ماهنامه اندیشه روابط بین الملل، پژوهشگر، کارشناس و تحلیلگر مسایل بین الملل، دانشجوی دکتری روابط بین الملل، آینده پژوه و مدرس دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر