بحرین: در احکام مخالفان تجدید نظر نمی کنیم - اندیشکده بین الملل

بحرین: در احکام مخالفان تجدید نظر نمی کنیم

سید عبدالمجید زواری دی 30, 1394
Download PDF

دادگاه عالی بحرین درخواست تجدید نظر در مورد محاکمه فعالان ضد دولت را رد کرد.

اندیشکده روابط بین الملل به نقل از LHVnews؛بالاترین مرجع قضایی بحرین، درخواست تجدید نظر در احکام سیزده تن از شرکت کنندگان در تظاهرات ضد دولتی را رد کرد. این افراد بخشی از بازداشت شدگان تظارهات های ضد دولتی 2011 بودند که به جرم توطئه برای سرنگونی دولت، مجرم شناخته شدند. به گفته وکلای این افراد، این آخرین شانس آنها برای بخشودگی یا تخفیف در محکومیتشان بود.

ناآرامی های بحرین که از فوریه 2011 با هدف رسیدگی به حقوق اجتماعی شیعیان در برابر اقلیت حاکم بود. با این حال پس از اعلام وضعیت اضطراری و هجوم نیروهای کشورهای همسایه به ویژه ازعربستان سعودی، سرکوب این حرکت مردمی با شدت بیشتری دنبال شد.

در پی این اقدام تاکنون حداقل شصت نفر کشته و صد ها نفر هم زخمی شدند. هزاران نفر هم به اتهام توطئه علیه نظام سلطنتی زندانی شده اند که در میان آنها شمار زیادی از فعالان برجسته سیاسی از جمله 20 نفر از رهبران اپوزیسیون به چشم می خورند. همچنین هشت نفر از این افراد نیز به حبس ابد محکوم شده اند که در اعتراض به این حکم “عبدالهادی الخواجه” 110 روز اعتصاب غذا کرد. همچنین در میان بازداشت شدگان “حسن مشیمه” یکی از رهبران سرشناس شیعه حضور دارد.

به نظر می رسد حکومت آل خلیفه با عدم تجدید نظر در این احکام در صدد است نشان دهد که توطئه علیه حکومت جرمی نانبخشودنی است و بدین وسیله از دامنه اعتراض ها کاسته شود. با این حال پیش بینی می شود این اقدام رژیم بحریم موجب افزایش اعتراض ها در روستای شیعه نشین بحرین شود.

 0
اشتراک گذاری
سید عبدالمجید زواری

سید عبدالمجید زواری

مدیر اندیشکده روابط بین الملل،مدیر مسئول ماهنامه اندیشه روابط بین الملل، پژوهشگر، کارشناس و تحلیلگر مسایل بین الملل، دانشجوی دکتری روابط بین الملل، آینده پژوه و مدرس دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر