برنامه‌هایی برای تقویت امنیت در آسیای مرکزی - اندیشکده بین الملل

برنامه‌هایی برای تقویت امنیت در آسیای مرکزی

Admin دی 29, 1394
Download PDF

اندیشکده روابط بین الملل به نقل از ابرار معاصر تهران: اخیراً اجلاس سران کشورهای عضو پیمان امنیت جمعی در کاخ کرملین برگزار شد و اعضای آن از مواضع روسیه در مورد سوریه بویژه عملیات نیروی هوافضای این کشور علیه گروه‌های تروریستی حمایت و با مسکو اعلام همبستگی کردند. در این اجلاس علاوه بر «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه ،«سرژ سرگیسیان» رییس جمهوری ارمنستان، «نورسلطان نظربایف» رییس جمهوری قزاقستان، «آلکساندر لوکاشنکو» رییس جمهوری بلاروس، «امامعلی رحمان» رییس جمهوری تاجیکستان و «آلماس بیگ آتامبایف» رییس جمهوری قرقیزستان، شرکت داشتند. شش کشوری که عضو سازمان پیمان امنیت جمعی هستند و در سال 1992 میلادی با محوریت روسیه متحد شدند. در طول این نشست طرفین در مورد وضعیت فعلی موجود در مناطق تحت نظارت سازمان پیمان امنیت جمعی و اقدامات بعدی این سازمان با توجه به تشدید تنش‌ها در برخی از مناطق جهان تبادل‌نظر کرده و با تاکید بر تشکیل یک ائتلاف گسترده بین‌المللی در چارچوب منشور سازمان ملل و اصول حقوقی بین‌المللی بر این ایده‌اند که مبارزه موثر با تروریسم را نمی‌توان بدون شناسایی و مسدودسازی منابع مالی آنها راه‌اندازی کرد. موضوع سقوط سوخو 24 نیروهای هوایی روسیه که چندی قبل توسط ترکیه در سوریه انجام شد یکی دیگر از مسائل محوری این نشست عنوان شد. افزون بر این تقویت قدرت بالقوه سازمان پیمان امنیت جمعی و بالا بردن آمادگی نیروهای واکنش سریع جمعی این سازمان به منظور مقابله موثر با تهدیدات و چالش‌های جدید جهانی مورد تاکید قرار گرفت. سران کشورهای عضو این پیمان به اتفاق آرا با تمدید مدت ریاست «نیکلای باردیوژا» دبیر کل سازمان پیمان امنیت جمعی تا یک ژانویه سال 2017 موافقت کردند. علاوه بر این وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان پیمان مذکور نشستی را با هدف بررسی تثبیت وضعیت سیاسی ـ نظامی افغانستان در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار کردند تا با ارائه مطالبی در خصوص رویدادهای این کشور، توسط سازمان پیمان امنیت جمعی به تصویب برنامه‌های کاری این گروه در مورد افغانستان تحت رهبری شورای وزرای امور خارجه این سازمان پرداخته و پیشرفت‌های نیمه دوم سال ۲۰۱۵ نیز مورد بحث و بررسی قرار دهند و نهایتاً حضار پس از جلسه یک پروتکل در این خصوص به امضا رسانند.
گفتنی است که گروه کاری شورای وزرای امور خارجه سازمان پیمان امنیت جمعی در مورد افغانستان به منظور هماهنگی تلاش‌ها در تقویت امنیت مرزی در آسیای مرکزی ایجاد شده است.
مقامات نهادهای امنیتی کشورهای این منطقه آمارهایی را در رابطه با حضور جوانانی در صفوف گروه افراطی «داعش» در جنگ علیه سوریه شرکت دارند ذکر می‌کنند به همین مناسبت مقامات رسمی کشورهای عضو پیمان دسته جمعی شرکت برخی از شهروندان کشورهای عضو این پیمان در مناقشه‌های نظامی منطقه را عاملی خطرناک می‌خوانند. به همین مناسبت «امامعلی رحمان» رئیس‌جمهور تاجیکستان در جلسه شورای سازمان پیمان امنیت جمعی در شهر مسکو اظهار نموده که به دلیل تحولات منطقه خاورمیانه و جهان، لزوم جلب نیروهای نظامی برای پیشگیری از بروز ناامنی و خشونت در منطقه قلمرو کشورهای عضو پیمان امنیت جمعی ضروری است.
طی یک سال اخیر وضعیت در شمال افغانستان به‌ویژه در نواحی هم‌مرز با تاجیکستان بی‌ثبات شده است. به گفته وزیر خارجه تاجیکستان، در مناطق شمالی افغانستان علاوه بر طالبان و گروه‌های افراطی محلی گروه تروریستی داعش نیز حضور دارد که این موضوع برای دوشنبه نگران‌کننده است.
هم‌نظر با امامعلی رحمان که از تهدیدهای احتمالی نسبت به امنیت کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی ابراز نگرانی می‌کند مقامات وزارت دفاع روسیه و کارشناسان ارشد این کشور هم نسبت در معرض خطر قرار گرفتن امنیت کشورهای آسیای مرکزی به خصوص تاجیکستان هشدار داده‌اند.
در قبال هشدارهای روس‌ها، مسئولان وزارت دفاع تاجیکستان مدعی هستند که نیروهای نظامی این کشور توان واکنش سریع در مقابل هرگونه حملات خارجی را دارند. وزارت دفاع تاجیکستان در ماه اکتبر اخیر در ارتباط با هشدار «نیکلای بارتنک اف» رئیس خدمات فدرال روسیه در مورد تهدید گروه‌های طالبان و داعش به کشورهای آسیای مرکزی گفته بود که نیروهای مرزبانی و نظامی کشور آمادگی جدی جهت حفظ سرحدات را در پیش گرفته‌اند.
در همین راستا  وزیر خارجه تاجیکستان «سراج الدین اصل اف» با تاکید به این که با چنین تهدیدات بزرگ نمی‌توان به تنهایی دست و پنجه نرم کرد، افزود: تاجیکستان در این رابطه با شرکای خارجی خود همکاری دارد که در میان آنها روسیه نقش کلیدی را اجرا می‌کند. لذا طرفین برنامه‌های مشترک خود در مورد آمادگی نظامی و فنی در برابر تهدیدات و چالش‌های موجود را عملی خواهند کرد.
در دیدار وزرای دفاع دو کشور در حاشیه نشست فوق‌الذکر «شیرعلی میرزا» وزیر دفاع تاجیکستان بر این نکته تأکید کرد که کشورش از عملیات ضد تروریستی روسیه در سوریه به طور کامل پشتیبانی می‌کند. و  وزیر دفاع روسیه هم، اعلام موجودیت گروه‌های تروریستی از جمله داعش در افغانستان و در نزدیکی مرز مشترک این کشور با تاجیکستان را زنگ خطر جدی برای کشورهای عضو پیمان امنیت جمعی دانست و با تأکید بر این که این سازمان بارها اعلام کرده است مرزهای تاجیکستان با افغانستان، مرزهای جنوبی این سازمان است افزود متأسفانه اوضاع در مرزهای این کشورها وخیم‌تر شده است بدین لحاظ روسیه به تعهدات خود در قبال تجهیز ارتش تاجیکستان پایبند است.
از سویی، در پی خروج نیروهای ناتو از افغانستان در اواخر سال گذشته بارها مقامات نهادهای نظامی و امنیتی روسیه در مورد خطرهای احتمالی گروه‌های تروریستی طالبان و داعش هشدار داده‌اند. در این اواخر گسترش حضور داعش در افغانستان، به‌ویژه قسمت‌های شرقی این کشور و افزایش قدرت گروه طالبان در مقایسه با سال‌های گذشته مؤید این است که روسیه و تاجیکستان در مناطق پیرامونی خویش با تهدیدات تروریستی جدی  روبه‌رو هستند.
کرملین که از شرکای نزدیک و اصلی دوشنبه و حامی این کشور در برابر تهدیدات و چالش‌های بزرگ منطقه است با تأکید بر وخامت اوضاع در افغانستان و افزایش تهدیدات امنیتی تاجیکستان، بنا دارد ارتش این کشور را به تانک و سلاح‌های جدید تجهیز ‌کند. بر اساس موافقت‌نامه بین دوشنبه و مسکو در صورت بروز خطر به مناطق مرزی تاجیکستان از سوی افغانستان هواپیماهای نظامی پایگاه 201 روسیه در تاجیکستان که با بیش از 6 هزار سرباز و افسر بزرگترین پایگاه نیروهای زمینی این کشور در خارج شمرده می‌شود بلافاصله به کمک ارتش و نیروهای مرزبانی تاجیک خواهند آمد.

 0
اشتراک گذاری
Admin

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر