بن بست نتانیاهو در تشکیل دولت - اندیشکده بین الملل

بن بست نتانیاهو در تشکیل دولت

سید عبدالمجید زواری بهمن 15, 1394
Download PDF

نخست وزیر رژیم صهیونیستی در حالی از توافق قطعی با تسیپی لیونی برای عضویت در دولت آینده خبر داد که به نظر می رسد برای تشکیل ائتلافی فراگیر، همچنان راه بسیاری در پیش دارد.

اندیشکده روابط بین الملل: “بنیامین نتانیاهو”نخست وزیر رژیم صهیونیستی، در حالی از توافق قطعی با “تسیپی لیونی” رهبر حزبهاتنوعا، برای پیوستن در دولت ائتلافی آینده خبر داد، که با وجود گذشت دو هفته هنوز نتوانسته در زمینه تشکیل دولت، موفقیتی داشته باشد.

وی روز سه شنبه 19 فوریه طی یک نشست خبری اعلام کرد که توافقنامه ای را برای همکاری با لیونی به امضا رسانده است.

وی تصریح کرد: “ما امروز نخستین گام را در مسیر ائتلافی گسترده برداشتیم و توافقنامه ای را میان لیکود و هاتنوعا به امضا رسانده ایم.” بر اساس این طرح قرار شده تسیپی لیونی که تجربه حضور در پست های مختلف از جمله وزارت امور خارجه را داشته است، در دولت جدید مسئولیت وزارت دادگستری را بر عهده بگیرد و در این چارچوب، مذاکرات صلح با فلسطینیان را به پیش ببرد.

به گفته منابع غربی با توجه به رابطه خوب وی با “محمود عباس” رئیس تشکیلات خودگردان، در این دوره احتمالاً شاهد چهره نرم تری از صهیونیست ها در قبال این گروه خواهیم بود.

لیونی نیز در این نشست خبری از تلاش جدی خود برای رسیدن به صلح در حکومت بعدی خبر داد و افزود: “ما به شراکت فلسطینی نیاز داریم و امیدوارم همکاری ما ضمن تامین نیازهای امنیتی اسرائیل، به درگیری های پایان دهد.”

نتانیاهو که به دلیل سرسختی در برابر مردم این کشور هم از داخل و هم از خارج این رژیم، با انتقادات گسترده ای مواجه شده، امیدوار است با سپردن سکان مذاکرات صلح به دست لیونی، تا حدودی در جهت پاسخ به مخالفان گام بردارد.

با این حال کارشناسان معتقدند بر خلاف ادعاهای بی بی سرزمین های اشغالیدر مورد دولت بعدی، در نخستین گام با چالشی جدی در راه ائتلاف با احزاب دیگر مواجه است. وی با گذشت دو هفته هنوز نتوانسته است نظر هیچ حزبی را برای ائتلاف جلب کند و بیم آن می رود با ادامه روند موجود حتی در بقیه مهلت قانونی هم از تشکیل دولت ناکام بماند.

بر اساس قوانین کنست، چنانچه پس از چهار هفته نخست وزیر نتواند کابینه خود را معرفی کند، با هماهنگی رئیس جمهور، 28 روز دیگر به وی مهلت داده می شود و در صورتی که باز هم نتواند، این فرصت برای چهارده روز دیگر تمدید خواهد شد و پس از آن شخص دیگری برای تشکیل دولت معرفی خواهد شد.

 0
اشتراک گذاری
سید عبدالمجید زواری

سید عبدالمجید زواری

مدیر اندیشکده روابط بین الملل،مدیر مسئول ماهنامه اندیشه روابط بین الملل، پژوهشگر، کارشناس و تحلیلگر مسایل بین الملل، دانشجوی دکتری روابط بین الملل، آینده پژوه و مدرس دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر