May 21, 2019

بهاری متفاوت در شوشتر

Download PDF

اندیشکده روابط بین الملل: همزمان با نزدیک شدن نوروز، برنامه ریزی خانواده‌ها برای انتخاب جایی که بتوان تعطیلات را به خوبی و خوشی سپری کرد نیز آغاز می‌شود. خوشبختانه با رونق گرفتن فصل سفر، همه مناطق کشور به نوعی به واسطه جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و یا مدرن خود پذیرای میهمانان پرشوری هستند. خوزستان و شوشتر از جمله مقاصد مهمی است که در این فصل سال خیلی‌ها برای دیدن جاذبه‌های تاریخی و طبیعت دل انگیزش به آنجا سفر می‌کنند.

شوشتر شهری تاریخی در شمال خوزستان است که بر اساس برخی روایات، از نخستین شهرهایی بود که پس از طوفان نوح و توسط هوشنگ پیشدادی نخستین پادشان اسطوره ای ایران و (به تعبیری جهان) بنا شده است. به اعتقاد این افراد شوشتر صفت افضل بر شوش به معنی خوبتر می‌باشد و چون شوش رو به ویرانی می‌رفت در شش فرسنگی آن که خوش آب و هواتر و حاصلخیز تر بود شهری آباد تر بنا نهاده شد. موقعیت جغرافیایی این شهر نیز در نوع خود کم نظیر است و بسان جزیره ای صخره ای می‌ماند که توسط رودخانه کارون احاطه شده است. در اینجا این نکته را باید یادآور شد که در زمان هخامنشیان با احداث سدی به نام «بندمیزان» و احداث کانالی دست کند، رودخانه کارون هنگام رسیدن به شوشتر به دو قسمت تقسیم شد و پس از عبور از شهر و احاطه کامل آن، مجددا با احداث سد دیگری در منطقه بند قیر به مسیر اصلی خود ادامه می‌دهد. به واسطه این شاهکار معماران و مهندسان ایرانی که با احداث مجموعه‌ای از سازه‌های آبی نخستین منطقه صنعتی زمان خود را شکل دادند، خندقی بزرگ اطراف شهر را در بر می‌گیرد که باتوجه به امکانات زمان خود، این شهر را به دژی نفوذ ناپذیر بدل می‌کرد.

نکته جالب در مورد شوشتر اینکه این شهر بر خلاف بسیاری از شهرها که ابتدا روستا و سپس شهر شده‌اند، از ابتدا شهری آباد بوده است و وجود آثار متعدد از دوران هخامنشی و ساسانی موید حضور تمدنی باشکوه در این منطقه است. از جمله این آثار که قدمت برخی از آنها به بیش از 1700 سال می‌رسد، می‌توان به مجموعه آبشارها، مسجد جامع (مربوط به دوران خلفای عباسی)، پل و سد شادروان، قلعه سلاسل، بند میزان، رودخانه دست کند گرگر، دخمه‌های زرتشتی، کاروانسراها، بافت قدیم شهر، بند ماهی بازان، پل بند لشکر، چشمه سوزنگر، بند خاک، بند برج عیار، پلهای حاج خدایی باطنی، پل شاه علی و مستوفی می‌توان نام برد. شایان ذکر است که در سال 1388، یونسکو مجموعه آبشارها را در فهرست میراث جهانی خود ثبت کرد.

از دیگر دیدنی‌های شوشتر می‌توان به بقعه‌ها و آرامگاه‌های تاریخی آن اشاره داشت که هر کدام از آنها داستان جالبی دارند که شرح آنها در این یادداشت نمی‌گنجد. آرامگاه شعیب نبی، آرامگاه براء بن مالک انصاری، آرامگاه امام زاده عبدالله، مرقد علامه شیخ شوشتری و … از جمله این اماکن هستند.

هنگام سفر به خوزستان علاوه بر بازدید از اماکن تاریخی، می‌توانید از جاذبه‌های دیگری همچون بازار سنتی، پل کابلی، پارکهای ساحلی داریون، هرمزان، شهید همت پور، شهید مطهری (پارک کودک) و سیکا، پارک طبیعت آبشار، پارک جنگلی، باغ‌ها و بیشه زارهای اطراف شهر، سواحل رودخانه کارون، روستای زیبای عقیلی، کوه فدلک بازدید و لذت ببرید.

پس از بازدید از این جاذبه‌ها و هنگام برگشت هم می‌توانید، صنایع دستی شوشتر همچون ابریشم بافی، جاجیم و پارچه‌های آن را که از گذشته شهرت بسیار داشته‌اند به عنوان سوغات برای عزیزانتان به یادگار ببرید.

 0
قبلی «
بعدی »

مدیر اندیشکده روابط بین الملل،مدیر مسئول ماهنامه اندیشه روابط بین الملل، پژوهشگر، کارشناس و تحلیلگر مسایل بین الملل، دانشجوی دکتری روابط بین الملل، آینده پژوه و مدرس دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر