به بهانه بازگشایی دفتر طالبان در قطر - اندیشکده بین الملل

به بهانه بازگشایی دفتر طالبان در قطر

سید عبدالمجید زواری بهمن 23, 1394
Download PDF

اندیشکده روابط بین الملل: قطر از بازگشایی دفتر طالبان در دوحه استقبال کرد. هدف از این کار تسهیل مذاکره با طرف های درگیر جهت دستیابی به امنیت و صلح در افغانستان اعلام شده است.

LHVnews؛ در پی سفر حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان به آمریکا، سخنگوی وزارت خارجه قطر با استقبال از بیانیه مشترک کرزی و باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا، بازگشایی دفتر طالبان در دوحه را وسیله ای برای تسهیل مذاکرات طرفین و دستیابی به امنیت و صلح در افغانستان دانست.

بر اساس بیانیه مشترک کرزی و اوباما طرفین حمایت خود را از ایجاد دفتری برای تسهیل مذاکرات بین شورای عالی صلح و نمایندگان طالبان اعلام کرده بودند. روسای جمهور دو کشور در این بیانیه تصریح کردند تثبیت صلح در افغانستان، مطمئن ترین راه برای دستیابی امنیت و آرامش در منطقه است و شورای عالی صلح با تشدید تلاش هایش باید به این موضوع کمک کند.

اما چرا قطر برای این کار اعلام شد؟ قطر روابط دوستانه ای با افغانستان ندارد و عدم نمایندگی این کشور در افغانستان نیز دقیقا به همین دلیل بوده است. با این حال اینکه چرا آمریکا و کشورهای عربی از نقش آفرینی قطر دراین زمینه حمایت می کنند شاید بی ارتباط با روابط راهبردی قطر و آمریکا و همچنین روابط نزدیک این کشور با طالبان نباشد. کشورهای عربی همواره حامی طالبان بوده اند و این بار تلاش می کنند تا از طریق قطر مجدداً وارد مناسبات افغانسان شوند. طالبان در قطر می تواند از حمایت های مالی شیوخ عرب بهره مند شود و خود را برای برای اجرای اهداف خود تقویت کند. این در حالی است که عربستان و ترکیه به رغم رابطه نزدیک با طالبان چنین قابلیتی را ندارند. در حقیقت شیوخ عرب به دنبال جداسازی طالبان از بدنه القاعده هستند تا بدین وسیله تبلیغات منفی در زمینه جنگ طلبی طالبان را خنثی کنند.

به هر حال با توجه به موارد یاد شده، برخی کارشناسان مذاکره با طالبان در مقطع فعلی را به سود افغنستان نمی دانند. به اعتقاد این گروه در هر مذاکره باید موضوع آن مشخص شود. این در حالی است که طالبان هنوز به جنایانت خود ادامه می دهد و مذاکره با آنها در حقیقت مشروعیت بخشی به این جنایات طالبان و به نوعی تایید پیروزی او است.

 0
اشتراک گذاری
سید عبدالمجید زواری

سید عبدالمجید زواری

مدیر اندیشکده روابط بین الملل،مدیر مسئول ماهنامه اندیشه روابط بین الملل، پژوهشگر، کارشناس و تحلیلگر مسایل بین الملل، دانشجوی دکتری روابط بین الملل، آینده پژوه و مدرس دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر