تحریف اطلاعات حادثه حمله به سفارت آمریکا در لیبی - اندیشکده بین الملل

تحریف اطلاعات حادثه حمله به سفارت آمریکا در لیبی

سید عبدالمجید زواری دی 25, 1394
Download PDF

سازمانهای اطلاعاتی آمریکا با تحریف اطلاعات حمله به سفارت آمریکا در بنغازی، دولت اوباما را سردرگم کرده اند.

سید عبدالمجید زواری

اندیشکده روابط بین الملل به نقل ازLHVnews؛ کنگره آمریکا طی گزارشی مدعی شد سازمان های اطلاعاتی آمریکا از جمله سیا و FBI، با تحریف اطلاعات حمله به سفارت واشنگتن در بنغازی لیبی، موجب سردرگمی اوباما و عدم واکنش مناسب او شده اند. برخی جمهوری خواهان نیز معتقدند این تغییرات با اهداف و دلایل سیاسی صورت گرفته است. بر اساس گزارش این کمیته که توسط سناتور مستقل لیبرمن و سناتو ر جمهوری خواه سوزان کالین مدیریت می شود، مدیر اطلاعات ملی نیز نسبت به تعهد خود در مورد زمان بندی اعمال تغییرات عمل نکرده است.

اعتراف به تحریف اطلاعات از سوی سازمان های اطلاعاتی آمریکا در حالی است که وزارت خارجه نیز طی گزارش مستقلی در ماه جاری ضعف عمده امنیتی و اشتباه در قضاوت را دو علت حمله به سفارت آمریکا در لیبی اعلام کرده بود. در همین حال دو مقام ارشد دولتی نیز در اعتراض به کنگره، خواستار اختصاص بودجه بیشتر برای تامین امنیت دیپلمات ها و سفارت خانه ها شدند.

پس از گزارش دو کمیته کنگره، وزیر امور خارجه نیز نهایتاً پذیرفت که ضعف جدی مدیریت و رهبری، زمینه حمله به اماکن دیپلماتیک آمریکا در لیبی را فراهم کرده است. این اعلام دیدگاه از سوی کلینتون موجب استعفای چهار مقام ارشد وزارت خارجه شد.

در یازده سپتامبر سال جاری، معترضان لیبیایی در اعتراض به ساخت فیلمی توهیم آمیز نسبت به پیامبر اسلام، به کنسولگری آمریکا در بنغازی حمله و طی اقدامی مشکوک کریس استیونس سفیر آمریکا و سه آمریکایی دیگر کشته شدند. اغلب مقامات آمریکایی در نخستین واکنش های خود این حادثه را یک اقدام تروریستی دانسته بود. حتی سوزان رایس نماینده واشنگتن در سازمان ملل نیز در مصاحبه 16 سپتامبر خود این حمله را یک اعتراض خارج از کنترل دانشته بود که همین توضیح نادرست موجب عدم اقبال دستیابی وی به وزارت امور خارجه شد.

 0
اشتراک گذاری
سید عبدالمجید زواری

سید عبدالمجید زواری

مدیر اندیشکده روابط بین الملل،مدیر مسئول ماهنامه اندیشه روابط بین الملل، پژوهشگر، کارشناس و تحلیلگر مسایل بین الملل، دانشجوی دکتری روابط بین الملل، آینده پژوه و مدرس دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر