ترجمه بخشی از کتاب Towards Knowledge Societies - اندیشکده بین الملل

ترجمه بخشی از کتاب Towards Knowledge Societies

سید عبدالمجید زواری شهریور 21, 1397
Download PDF

یک جامعه‌ی دانشی باید قادر باشد همه‌ی اعضای خود را نظام‌مند (یکپارچه) کند و شیوه‌های جدید ایجاد یکپارچگی را که هر دو جز تولید و توزیع را دربر می‌گیرد را بشناسد. هیچ‌کس نباید از جامعه‌ی دانشی محروم شود، جایی که دانش یک جامعه‌ی خوب است، قادر به هرکاری و همه‌ی افراد است.

ترجمه: سید عبدالمجید زواری

A knowledge society must foster knowledge ­– sharing

یک جامعه‌ی دانشی، باید دانش را بپروراند (ترویج کند) و به اشتراک بگذارد

اندیشکده روابط بین الملل– یک جامعه‌ی دانشی باید قادر باشد همه‌ی اعضای خود را نظام‌مند (یکپارچه) کند و شیوه‌های جدید ایجاد یکپارچگی را که هر دو جز تولید و توزیع را دربر می‌گیرد را بشناسد. هیچ‌کس نباید از جامعه‌ی دانشی محروم شود، جایی که دانش یک جامعه‌ی خوب است، قادر به هرکاری و همه‌ی افراد است.

جوانان نقش مهم‌تری را در این خصوص ایفا می‌کنند، چرا که آن‌ها اغلب در زمره‌ی نخستین کسانی هستند که از فناوری‌های جدید استفاده می‌کنند و با معرفی آن در سطح جامعه،‌ به استقرار و عمومی شدن آن در زندگی مردم کمک می‌کنند. با این‌حال افراد مسن‌تر هم بخشی مهمی هستند که در این زمینه ایفای نقش می‌کنند. آن‌ها مالک تجربه‌هایی هستند که برای دستاوردهای بی‌وقفه‌ی ارتباطات مورد نیاز هستند و به ما یادآوری می‌کنند که دانش جاده‌ای است به سمت دانایی. هر جامعه‌ای پتانسیل عظیمی از دانش دارد که باید آن را به‌خوبی ‌بشناسد و اهمیت آن را درک کند.

علاوه بر این، از زمان “عصر اطلاعات” جوامع دانشی متفاوت شده‌اند از جوامع دانشی قدیمی (قبل) زیرا متمرکز شده‌اند روی حقوق‌بشر و به حساب آمده (شامل) ویژگی‌های ( شاخص‌) مشارکتی آنها موروثی (ارثی) از روشنگری اهمیت حقوق اساسی تغییر کرده است به‌ویژه تاکید می‌کند بر:

علاوه بر این، جوامع دانشی “عصر اطلاعات” با جوامع دانشی پیش از خود متفاوت‌اند، چرا که بیش‌تر روی حقوق‌بشر متمرکز شده‌اند و باورهای آ‌ن‌ها در مورد اهمیت حقوق اساسی تغییر کرده است. آن‌ها به‌ویژه تاکید می‌کنند بر:

  • آزادی بیان و اندیشه ( اصل 19 اعلامیه جهانی حقوق بشر) ، همچنین آزادی اطلاعات، تکثر رسانه‌‌ و آزادی دانشگاهیان
  • حق آموزش و پیامدهای آن (برکات آن)، آموزش عمومی رایگان و بهبود دسترسی رایگان به دیگر سطوح آموزشی ( اصل 26 اعلامیه جهانی حقوق بشر و اصل 13 میثاق حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی)؛ و
  • حق ” مشارکت آزادانه در زندگی فرهنگی جامعه، برای(به قصد) لذت بردن از هنر و به منظور به اشتراک گذاری در پیشرفت علمی و فواید آن ( برکات آن) ( اصل 27، پاراگراف 1 اعلامیه جهانی حقوق بشر)

انتشار اطلاعات و ارتباطات فناوری ها ( فناورانه) فرصت های جدیدی را برای توسعه خلق می کند( ایجاد می کند)

همزمان با انقلاب سوم صنعتی و توسعه و رشد اینترنت، تلفن‌های موبایل، و فناوری‌های دیجیتال- که نخستین بار در کشورهای توسعه یافته، بخش زیادی از نیروی کار به این بخش از خدمات منتقل شدند- نقش دانش در جوامع ما متحول شد.

این فناوری ها نه تنها بواسطه ی افزایش نوآوری و سودآوری (ارزش افزوده)، نقش مهمی در توسعه‌ی اقتصادی بازی می‌کنند، بلکه در توسعه‌ی انسانی نیز تاثیر به‌سزایی دارند. در دهه‌ی 1970 رشد فناوری‌های جدید به مانند نوش‌دارویی بود که می‌توانست بسیاری از مشکل‌های داخلی متآثر از رکود اقتصادهای توسعه‌یافته را درمان کند. مسایلی مانند عدم دسترسی طبقه‌ی محروم آمریکا به آموزش و مراقبت‌های پزشکی، ظهور بحران مالی و صنعتی در ژاپن و وجود بیکاری گسترده (ساختاری) در اروپا.

برغم همه‌ی این شرایط انتظار می‌رفت کشورهای در حال توسعه با “جهش فناورانه” توانایی پرش به مرحله‌ی توسعه‌ی اقتصادی را کسب کنند. چرا که این کشورها با اقتباس (پذیرفتن) آنی پیشرفته‌ترین فناوری‌ها و به سرمایه تبدیل کردن آن‌ها ـ با توجه پتانسیل‌های چشم‌گیر خود ـ عملاً هزینه‌های سنگین پژوهش‌های ویژه را نیز متحمل نشدند.

#جامعه دانشی #فناوری های جدید #عصر اطلاعات

 0
اشتراک گذاری
سید عبدالمجید زواری

سید عبدالمجید زواری

مدیر اندیشکده روابط بین الملل،مدیر مسئول ماهنامه اندیشه روابط بین الملل، پژوهشگر، کارشناس و تحلیلگر مسایل بین الملل، دانشجوی دکتری روابط بین الملل، آینده پژوه و مدرس دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر