ترور نافرجام وزیر جنجالی کابینه عراق - اندیشکده بین الملل

ترور نافرجام وزیر جنجالی کابینه عراق

سید عبدالمجید زواری بهمن 19, 1394
Download PDF

اندیشکده روابط بین الملل: سوءقصد به چهره جنجالی کابینه “نوری مالکی”نخست وزیر عراق ناکام ماند.

LHVnews؛ “رافع العیساوی”وزیر دارایی جنجالی کابینه”نوری مالکی”که از چهره های اصلی ناآرامی هایاخیر عراق است، از بمب گذاری در مسیر کاروانش جان سالم به در برد. به گفته مقامات رسمی، خودرو العیساوی بین فلوجه و زندان ابوغریب در غرب بغداد در حال حرکت بود که بمبی در مسیر وی منفجر شد. سخنگوی دفتر العیساوی تصریح کرد:”حال وی خوب است و به او آسیبی نرسیده ، اما دو نفر از نگهبانان زخمی شده اند.”

اینانفجار در حالی صورت گرفتکهدر سه هفته اخیر جریان های مشکوکی درصدد هستند با تحریک احساسات فرقه ای و قومی، عراق را درگیر جنگ داخلی کنند. با اینکه تنش های قومی پس از سقوط “صدام” کاهش یافته بود، اما ظاهراً برخی گروه ها با ارتباط این موضوع به خروج آمریکا از عراق معتقدند که پس از خروج نظامیان آمریکایی، علاوه بر کاهش ضریب امنیت، توازن قوا بر سر تقسیم قدرت میان شیعیان و اهل تسنن نیز به هم خورده است.

اخیراً برخی مقامات کشورهای منطقه از جمله قطر، عربستان و ترکیه با حمایت از روند اعتراضات به دولت نوری مالکی، از حمایت مالی این کشورها برای گسترش ناآرامی ها خبر داده بودند. کارشناسان بر این نظرند که با توجه به شرایط پیچیده روند تحولات سوریه، این کشورها خواهان آن هستند که با گسترش ناآرامی ها در عراق، از این موضوع به عنوان اهرمی جهت فشار بیشتر بر سوریه و ایران استفاده کنند.

 0
اشتراک گذاری
سید عبدالمجید زواری

سید عبدالمجید زواری

مدیر اندیشکده روابط بین الملل،مدیر مسئول ماهنامه اندیشه روابط بین الملل، پژوهشگر، کارشناس و تحلیلگر مسایل بین الملل، دانشجوی دکتری روابط بین الملل، آینده پژوه و مدرس دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر