جنگ دوباره قدرت در آفریقای مرکزی - اندیشکده بین الملل

جنگ دوباره قدرت در آفریقای مرکزی

سید عبدالمجید زواری بهمن 15, 1394
Download PDF

اندیشکده روابط بین الملل: تنها چند روز به آغاز مذاکرات با دولت، شورشیان آفریقای مرکزی کنترل یک شهر دیگر را نیز به دست گرفتند.

LHVnews،تنها چند روز به آغاز مذاکرات شورشیان با دولت آفریقای مرکزی در گابن، شورشیان عصر شنبه 5 ژانویه، کنترل شهر آلیندائو را نیز به دست گرفتند. یکی از شهروندان در این زمینه گفت: “حملات شورشیان از صبح به صورت بی وقفه آغاز شده و بدون هیچ مقاومتی از سوی نیروهای ارتش، شهر در کنترل آنها قرار گرفته است. ائتلاف سلیکا طی یک ماه کنترل یازده شهر را به دست گرفته است. آلیندائو در مسیر بانگوی، پایتخت 700 هزار نفری آفریقای مرکزی، که نیروهایی از چاد و دیگر کشورهای بدان اعزام شده اند نیست. اعضای این ائتلاف، گفته بودند پیشروی های خود را پس از مذاکره با “فرانسوا بوزیزه”رئیس جمهور آفریقای مرکزی، متوقف خواهند کرد. شورشیان خواستار خروج وی از قدرت هستند، اما او اظهار داشته است که پیش از پایان دوره مسئولیتش در 2016 چنین کاری را نخواهد کرد.

شورای امنیت سازمان ملل روز جمعه 4 ژانویه از شورشیان خواسته بود با عقب نشینی از مواضع خود بدون پیش شرط در مذاکرات شرکت کنند. با این حال اقدام اخیر شورشیان احتمال موفقیت مذاکرات را با تردید مواجه کرده است.سلیکا که در زبان محلی به معنی اتحاد است، از چهار گروه تشکیل شده است که درگذشته با یکدیگر جنگ داشتند. بوزیزه با ارایه طرحی خواستار تشکیل دولت وحدت ملی شده است اما مخالفان با رد این پیشنهاد خواهان خروج وی از قدرت هستند. شورشیان همچنین از وی می خواهند تا به توافقات صلح قبلی مبنی بر خلع سلاح و فراهم کردن زمینه ای برای بازگشت شورشیان به زندگی اجتماعی خود احترام بگذارد.

جمهوری آفریقای مرکزی یکی از کشورهای به شدت فقیر است که از زمان استقلال از فرانسه در سال 1960، شاهد درگیری های بسیاری بوده است. برخلاف بهره مندی این کشور از منابع سرشار الماس، طلا، اورانیوم و الوار، بیش تر جمعیت پنج میلیونی این کشور از طریق کشاورزی امرار معاش می کنند و دولت نیز همواره با مشکل کمبود بودجه مواجه است. در سال 2003 بوزیزه با حمایت چاد به قدرت رسید و تاکنون بر سمت خود قرار دارد.

 0
اشتراک گذاری
سید عبدالمجید زواری

سید عبدالمجید زواری

مدیر اندیشکده روابط بین الملل،مدیر مسئول ماهنامه اندیشه روابط بین الملل، پژوهشگر، کارشناس و تحلیلگر مسایل بین الملل، دانشجوی دکتری روابط بین الملل، آینده پژوه و مدرس دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر