May 20, 2019

جنگ دوباره قدرت در آفریقای مرکزی

Download PDF

تنها چند روز به آغاز مذاکرات با دولت، شورشیان آفریقای مرکزی کنترل یک شهر دیگر را نیز به دست گرفتند.

اندیشکده روابط بین الملل به نقل از LHVnews،تنها چند روز به آغاز مذاکرات شورشیان با دولت آفریقای مرکزی در گابن، شورشیان عصر شنبه کنترل شهر آلیندائو را نیز به دست گرفتند. یکی از شهروندان در این زمینه گفت: حملات شورشیان از صبح به صورت بی وقفه آغاز شد و بدون هیچ مقاومتی از سوی نیروهای ارتش، شهر به کنترل آنها افتاد. ائتلاف سلیکا تاکنون کنترل یازده شهر را به دست گرفته است. آلیندائو در مسیر بانگوی، پایتخت 700 هزار نفری آفریقای مرکزی که نیروهایی از چاد و دیگر کشورهای بدان اعزام شده اند نیست. پیشتر شورشیان که طی یک ماه موفق به گرفتن یازده شهر شده اند، گفته بودند پیشروی های خود را پس از مذاکره با فرانسوا بوزیزه رئیس جمهور این کشور متوقف خواهند کرد. شورشیان خواستار خروج بوزیزه از قدرت هستند، اما وی اظهار داشته است پیش از پایان دوره مسئولیتش در 2016 چنین کار را نخواهد کرد.

شورای امنیت سازمان ملل روز جمعه از شورشیان خواسته بود از مواضع خود عقب نشینی کنند و بدون پیش شرط در مذاکرات شرکت کنند. با این حال اقدام اخیر شورشیان احتمال موفقیت مذاکرات را با تردید مواجه کرده است. سلیکا که در زبان محلی به معنی اتحاد است، متشکل از چهار گروه است که قبلاً با یکدیگر می جنگیدند. بر اساس طرحی که توسط بوزیزه ارایه شده است وی خواستار تشکیل دولت وحدت ملی شده است اما مخالفان با رد این پیشنهاد خواستار چشم پوشی و خروج وی از قدرت هستند. شورشیان همچنین خواستار احترام دولت بوزیزو به توافقات صلح قبلی برای خلع سلاح و فراهم کردن زمینه ای برای بازگشت شورشیان به زندگی اجتماعی خود هستند.

جمهوری آفریقای مرکزی یکی از کشورهای به شدت فقیر است که از زمان استقلال از فرانسه در سال 1960، شاهد درگیری ها و شورش های بسیاری بوده است. برغم بهره مندی این کشور از منابع سرشار الماس و طلا، اورانیوم و الوار، بسیاری از جمعیت پنج میلیونی این کشور از طریق کشاورزی امرار معاش می کنند و دولت این کشور همواره با مشکل کمبود پول مواجه است. در سال 2003 بوزیزو با حمایت چاد به قدرت رسید و تاکنون قدرت را به دست داشته است.

 0
قبلی «
بعدی »

مدیر اندیشکده روابط بین الملل،مدیر مسئول ماهنامه اندیشه روابط بین الملل، پژوهشگر، کارشناس و تحلیلگر مسایل بین الملل، دانشجوی دکتری روابط بین الملل، آینده پژوه و مدرس دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر