May 21, 2019

خوزستان نمی‌تواند نفس بکشد

Download PDF

سید عبدالمجید زواری

اندیشکده روابط بین الملل، به مدد شبکه‌های اجتماعی و انتشار تصاویر متعدد از وضعیت اسفناک این روزهای خوزستان، کمتر کسی است که با پدیده ریزگردها آشنا نباشد. میهمان ناخوانده‌ای که چندسالی است پس از انواع محرومیت‌ها، حسرت هوای سالم را نیز به دل مردم این استان گذاشته است. در مورد این پدیده و دلایل ایجاد آن بسیار سخن گفته شده و همه اهل فن هم به خوبی می‌دانند که خسارت‌های ناشی از قریب به ده سال بی توجهی مسوولان گذشته را نمی‌توان یک شبه برطرف کرد. بنابراین دغدغه من در این یادداشت صرفاً هشدار در مورد پیامدهای فاجعه‌باری است که در صورت تداوم این بی توجهی‌ها می‌تواند آینده نه تنها خوزستان بلکه کل ایران را به خطر بیندازد. پیامدهایی همچون مهاجرت‌های ناخواسته و اجباری که ضمن فشار به منابع دیگر مناطق، می‌تواند زمینه‌ساز بروز انواع تهدیدهای امنیتی، سیاسی و زیست محیطی در کل کشور شود. شاید بیش از رنج ریزگردها، این بی‌توجهی مسوولان است که دل مردم نجیب خوزستان را به درد آورده و آنها را که در بحبوحه هشت سال جنگ تحمیلی حاضر به ترک دیار خود نشدند را کم کم به این نتیجه می‌رساند که به امید زندگی بهتر ترک دیار کنند و در مناطق برخوردارتری همچون تهران که همواره در اولویت نخست همه زمینه‌های عمرانی و توسعه‌ای بوده است سکنی گزینند.

متاسفانه رویکرد مسوولان در قبال خوزستان به گونه‌ای بوده است که هیچ جایی برای دفاع ندارد و خوزستانی که زمانی خاک جلگه ای آن بهترین شرایط را برای کشاورزی فراهم کرده بود، اکنون در فقدان آب و هوای سالم هر روز وضعیت خود را بحرانی تر از قبل می‌بیند. کارون نمونه تاسف‌باری از حقیقت این روزهای خوزستان است. ‌کارون که زمانی پرآب‌ترین رودخانه ایران معرفی می‌شد و آنقدر آب داشت که در مسجد سلیمان یعنی شمالی‌ترین قسمت استان، کشتی‌های حمل نفت امکان تردد داشتند، امروز به مدد انحراف سرچشمه‌های آن و انتقال آب به دیگر مناطق در وضعیتی است که شاید به جرات گفت غیر از فاضلاب‌های شهری چیزی در آن جریان ندارد.

به هر رو در آستانه دومین سفر خانم ابتکار به استان خوزستان، هر چند به عنوان یک شهروند خوزستانی از وضعیت اسفناکی که به واسطه پدیده ریزگردها گریبانگیر مردم این استان شده متاثر هستم اما امیدوارم ابتکارهای بانوی اول محیط زیست کشور و قهرمان زمین جهان، با اقدامات نمایشی دولت قبلی متفاوت بوده و بتوانیم امیدوار باشیم که برای مثال در پنج سال آینده شاهد مهار این پدیده مخرب باشیم.

 0
قبلی «
بعدی »

مدیر اندیشکده روابط بین الملل،مدیر مسئول ماهنامه اندیشه روابط بین الملل، پژوهشگر، کارشناس و تحلیلگر مسایل بین الملل، دانشجوی دکتری روابط بین الملل، آینده پژوه و مدرس دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر