May 22, 2019

داعش برای ترکیه هدف یا روش؟

Download PDF

تداوم حضور نظامیان ترکیه در شمال عراق همچنان روابط سیاسی این دو کشور همسایه را تحت الشعاع قرار داده است. بغداد بر خروج نظامیان ترک از خاک عراق اصرار دارد اما آنکارا بر ماندن نظامیان ترک در این کشور پافشاری می‎کند.

 

برون مرزی صدا و سیما: تداوم حضور نظامیان ترکیه در شمال عراق همچنان روابط سیاسی این دو کشور همسایه را تحت الشعاع قرار داده است. بغداد بر خروج نظامیان ترک از خاک عراق اصرار دارد اما آنکارا بر ماندن نظامیان ترک در این کشور پافشاری می‎کند.

حیدر العبادی ، نخست وزیر عراق روز چهارشنبه در گفت و گوی تلفنی با احمد داوود اوغلو ، نخست وزیر ترکیه بار دیگر از این کشور خواست نیروهای خود را از شمال عراق خارج کند.

نخست وزیر عراق گفت ، هیات ترکیه که به بغداد سفر کرد ، وعده داد نیروهای ترک از عراق خارج خواهند شد اما آنکارا به وعده خود عمل نکرده است . العبادی ، تاکید کرد دولت ترکیه باید با خروج نیروهایش از خاک عراق ، به حاکمیت و یکپارچگی ارضی این کشور احترام بگذارد.

همزمان ابراهیم جعفری ، وزیر امور خارجه عراق روز چهارشنبه ، اظهار کرد اگر دولت عراق مجبور به دفاع از کشور در برابر تجاوز نیروهای ترکیه به شمال عراق شود ، ممکن است به اقدام نظامی متوسل گردد.

حضور نظامیان ترک در موصل ، شمال عراق ، در بحبوحه عملیات ارتش و نیروهای مردمی این کشور ضد گروه تروریستی داعش ، روابط سیاسی دو کشور همسایه را ملتهب کرده است. ترکیه حدود 150 نیروی نظامی خود را اوایل ماه دسامبر 2015 در شمال عراق مستقر کرد. ترکیه مدعی شده هدف از استقرار این نیروها نزدیک پایگاه نظامی بعشیقه در موصل ، مبارزه با داعش و حفاظت از مرزهای ترکیه است.

این در حالی است که اراضی عراق به گفته حیدر العبادی ، تهدیدی برای ترکیه نیست. علاوه بر این ، نیروهای نظامی ترکیه با داعش نمی‎جنگند و دلیلی وجود ندارد نظامیان ترک به بهانه شرکت در عملیات ضد این گروه تروریستی در موصل مستقر شوند. از بعد جغرافیایی ، موصل فاصله تقریبا زیادی با مناطق مرزی ترکیه دارد و این کشور از ناحیه داعش در خاک عراق تهدید نمی‎شود. پایگاه نظامی بعشیقه حدود 90 کیلومتر با مرز ترکیه فاصله دارد.

داعش اما در خاک سوریه در حاشیه مرزهای ترکیه جولان می‎دهد و دولت‎مردان ترک آن را برای خود تهدید نمی‎دانند و به همین سبب با تلاش‎های منطقه‎ای و بین المللی برای نابودی تروریسم به عنوان پیش درآمد حل بحران سوریه همراه نمی‎شوند. شرط‎گذاری ترکیه (برکناری اسد) برای همکاری با روسیه و ایران در مبارزه با داعش در همین چارچوب قبال ارزیابی است.

نگاه چند وجهی ترکیه به حضور داعش در عراق و سوریه ، تفاوت در تهدید تلقی کردن این گروه نیست و رفتار و عملکرد ترکیه ثابت می‎کند داعش در سایه این رویکرد ، به راحتی اهداف خود را جست و جو می‎کند. دغدغه حضور داعش در سوریه و عراق برای دولت‎مردان ترکیه هدف نیست ، بلکه روشی برای محقق کردن اهداف تعیین شده است. هدف ترکیه در سوریه ، سرنگونی دولت قانونی بشار اسد ، رئیس جمهوری سوریه است و درچارچوب این هدف ، نوع نگاه آنکارا به داعش تعریف می‎شود.

نقض حاکمیت ارضی عراق هم گام برداشتن ترکیه در مسیر مبارزه با داعش به عنوان تهدید نیست ، چون اساسا ، داعش در خاک عراق کیلومترها با مناطق مرزی ترکیه فاصله دارد و تهدید آنی محسوب نمی‎شود. نگاه ترکیه به داعش در عراق که بهانه حضور نظامی در موصل شده است را باید در مجموعه رفتاری آمریکا جست وجو کرد که خواهان عراق متحد با حاکمیت یکپارچه ارضی و ملی نیست.

 0
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر