داعش و استراتژی جنگ ناهمطراز برای درگیری - اندیشکده بین الملل

داعش و استراتژی جنگ ناهمطراز برای درگیری

Admin خرداد 15, 1398
Download PDF

تحلیل کوتاه نحوه عملکرد تروریسم داعش و جنگ کثیف در آسیای غربی

نویسنده: حسین اژدر

اندیشکده روابط بین الملل:  شاید بخشی از جنگ نامتقارن را بتوان از آنجا که از ابزارهای تاکتیکی ساده برای به انجام رساندن عملیات های  شهری  حداکثر استفاده می‌کند به «سلاح فقرا» تشبیه کرد ؛ چراکه به بسیاری از بازیگران صحنه ی نبرد که جز ابزارهای نظامی ساده و بسیار محدود چیزی در اختیار ندارند اجازه میدهد از قابلیت آسیب رسانی کاملا غیر متناسب با ابزارهای نظامی دردستشان  برخوردار باشند.

بهره‌جویی از تاکتیک‌های مؤثری همچون ایجاد وحشت ،جنگ روانی و بزرگ‌نمایی توانایی‌های درگیری در نیروهای شبه‌نظامی مستقر در عرصه‌ی نبرد و نیز شگردهای تبلیغاتی چندرسانه‌ای برای بزرگ‌نمایی درباره توانایی‌های نظامی در تسخیر شهرها و نیز استفاده از باورهای فرقه‌ای برای ایجاد جذابیت و مشروعیت در دید گروهی از مردمان و سرمایه‌گذاران می‌تواند به همان اندازه در جنگ مؤثر باشد که تاکتیک بهره‌جویی از سلاح‌های نامتعارف در درگیری‌های نظامی نامتقارن.

به‌واقع استفاده از روش‌های نامتعارف و حتی وحشیانه به همان اندازه درنتیجه‌ی جنگ و نامتقارن کردن آن همان‌قدر مؤثر خواهد بود که استفاده از سلاح‌های کشتارجمعی و فوق مدرن.

این به آن معناست که به راه انداختن جنگ نامتقارن به‌عنوان گزینه‌ای مؤثر در ظفرمندی فقط و فقط در اختیار کشورهای  با توانایی بهره‌مندی از ابزارهای نامتعارف نیست بلکه می‌تواند در خدمت گروه‌های شبه‌نظامی با ابزارهای سبک و تاکتیک‌های مؤثر باشد.

تکنیک‌های نامتقارن سازی در نبرد تهاجمی در گستره‌ی تاریخ از عقبه‌ی  قابل قبولی برخوردار است.

صادقانه می‌توان بر این اظهار نظر تأکید کرد که نیروهای محاربی همچون” i.s.i.s “در جنگ، به روش نامشابه ظاهر خواهند شد، چراکه عدم توانایی آن‌ها از بهره بری از لجستیک سنگین و نداشتن پایگاه اجتماعی درصحنه نبرد، آن‌ها را به استفاده از سلاح‌های سبک و کارآمد، تاکتیک‌های خشن و نامتعارف و تبلیغ سریع بر پایه تاکتیک روانی ایجاد وحشت تشویق می‌کند.

برای شبه‌نظامیانی همچون”داعش” جنگ تنها زمانی می‌تواند مؤثر و ظفرمندانه باشد که در برابر دشمن از ابزارها و تاکتیک‌های غیرقابل‌پیش‌بینی‌تر، حداکثر استفاده را بکند.

 درنهایت باید توجه داشت که:

نامشابه ترین دشمن، دشمنی است که پیش‌بینی اعمالش مشکل‌تر باشد. اگر ما قبلاً می‌دانستیم که حریفمان چگونه می‌خواهد از عدم تشابهات ما با خودش بهره برد، می‌توانستیم دکترینی ویژه را به‌منظور مقابله با اقدامات وی پیش‌بینی و توسعه و در نهایت پیشنهاد دهیم.

 2
اشتراک گذاری
Admin

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر