May 20, 2019

درگیری های دولت سودان با شورشیان ایالت کوردفان

Download PDF

ارتش سودان از کشته شدن پنجاه شورشی در ایالت مهم کوردوفان جنوبی خبر داد.

اندیشکده روابط بین الملل به نقل از lhvNEWS؛ ارتش سودان اعلام کرد که بر اثر درگیری با شورشیان ایالت نفت خیز کوردفان، پنجاه شورشی کشته شدند. به گفته نیروهای دولتی، طی حمله ای که برای عقب راندن شورشیان از این منطقه انجام شد، تعداد زیادی از مخالفان دولت کشته و زخمی شدند.

این درگیری ها در پانزده کیلومتری کادوگلی مرکز ایالت کوردوفان، به منظور سرکوب حمله گروه جبهه انقلابی که متشکل از چهار گروه شورشی است، صورت گرفت. گروه موسوم به جبهه انقلابی در ایالت های کوردفان جنوبی، نیل آبی و دارفور فعال هستند.

در همین حال یک مقام سازمان ملل تصریح کرد: “درگیری های ایالت های کوردفان جنوبی و نیل آبی، پیامدهای بدی بر زندگی مردم بومی این مناطق دارد.””جان گینگ” مدیر عملیات انسان دوستانه سازمان ملل در این زمینه گفت: “هم دولت سودان و هم شورشیان، از ورود کمک های بین المللی جلوگیری می کنند و صدها هزار نفر از مردم برای زنده ماندن از ریشه و برگ گیاهان تغذیه می کنند.”

ایالت کوردفان جنوبی و نیل آبی در سال 2011، تحت توافقنامه صلحی که به جنگ داخلی بیست ساله در این مناطق پایان داد، از سودان جدا شدند. با این حال دولت خارطوم، سودان جنوبی را به حمایت از شورشیان متهم کرده است. ایالت کوردفان یکی از مناطق مهمی است که به دلیل منابع غنی نفتی از اهمیت زیادی برای هر کدام از طرفین برخوردار است.

 0
قبلی «
بعدی »

مدیر اندیشکده روابط بین الملل،مدیر مسئول ماهنامه اندیشه روابط بین الملل، پژوهشگر، کارشناس و تحلیلگر مسایل بین الملل، دانشجوی دکتری روابط بین الملل، آینده پژوه و مدرس دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر