دورنمای مبهم کابینه جدید مصر - اندیشکده بین الملل

دورنمای مبهم کابینه جدید مصر

سید عبدالمجید زواری بهمن 1, 1394
Download PDF

با وجود اعلام اقتصاد به عنوان مهمترین اولویت کاری وزاری جدید دولت مصر، نگرانی ها در مورد کاهش ارزش پول و دیگر مسایل اقتصادی همچنان ادامه دارد.

اندیشکده روابط بین الملل به نقل از LHVnews؛ در حالی که هدف از تعویض از وزرای کلیدی کابینه، احیای اقتصاد مصر اعلام شده است، برخی تحلیل گران با ناکافی بودن اقدامات “مرسی” معتقدند: دولت در این زمینه سرعت لازم را نداشته و روند کاهش ارزش پول مصر ادامه دارد. ده وزیر جدید کابینه در حالی روز یکشنبه سوگند یاد کردند که دولت مصر هدف از تغییرات گسترده را تلاش برای تقویت اقتصادی مصر و یافتن راهی برای برون رفت از رکود فعلی اعلام کرده است. محمد مرسی رئیس جمهور مصر نیز در این مراسم تصریح کرد: “تغییرات جدید در راستای احیای گردشگری و جذب سرمایه گذاران خارجی است.” در همین حال اعمال این تغییرات گسترده تنها یک روز پیش از مذاکره با صندوق بین المللی پول نشان فشار بالای مسایل اقتصادی بر عملکرد و اهداف کابینه دارد. قرار است امروز 6 ژانویه مقامات مصری برای دریافت وام 4.8 میلیارد دلاری با صندوق بین المللی پول مذاکره کنند. اهمیت این مذاکرات در حالی است که در پی ناآرامی های ماه گذشته که کشته شدن یازده نفر از معترضان به مرسی شده بود، این مذاکرات تعویق افتاده بود. در همین حال همزمان با این تغییرات گسترده، گروهی از کارشناسان با ناکافی بودن این اقدمات، خواهان فراهم شدن شرایط برای حضور نمایندگان همه گروه ها و احزاب در کابینه برای حل بحران فعلی شدند. این گروه معتقدند تعداد زیادی از اعضای کابینه از اخوان المسلمین هستند و امکان مشارکت بقیه گروه ها فراهم نشده است.

در واکنش به این اظهارات سخنگوی اخوان مسلمین اعلام کرد: “هرچند وزیر اقتصاد جدید یک کارشناس اقتصاد اسلامی است، اما از اعضای اخوان المسلمین نیست، اما سه تن از وزرای دیگر در وزارت حمل و نقل، وزارت امور توسعه داخلی، و وزارت تجارت داخلی از اعضای اخوان هستند و در مجموع هشت تن از 37 عضو کابینه از اعضای این حزب هستند.”

تاکید دولت مصر بر احیای اقتصادی در حالی است که پس از پیروزی انقلاب در ژوئن 2010 ، رشد اقتصادی این کشور در مقایسه با سال پیش از 5.1 درصد به 1.8 درصد کاهش یافته است. این افت اقتصادی که عمدتاً به دلیلی نگرانی غرب از مواضع دولت انقلابی مصر بوده است، موجب کاهش شدید درآمدهای دولت، همزمان با افزایش هزینه های اداره کشور شده است که چشم انداز مبهمی را پیش روی جامعه نسبتاً فقیر مصر قرار داده است.

 0
اشتراک گذاری
سید عبدالمجید زواری

سید عبدالمجید زواری

مدیر اندیشکده روابط بین الملل،مدیر مسئول ماهنامه اندیشه روابط بین الملل، پژوهشگر، کارشناس و تحلیلگر مسایل بین الملل، دانشجوی دکتری روابط بین الملل، آینده پژوه و مدرس دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر