رسوایی «اوراق پاناما»؛ آغاز تحقیقات دولت ها از جمله دولت پاناما - اندیشکده بین الملل

رسوایی «اوراق پاناما»؛ آغاز تحقیقات دولت ها از جمله دولت پاناما

Admin فروردین 16, 1395
Download PDF

با انتشار اسناد مالی فرار مالیاتی و پولشویی برخی از ثروتمندان، افراد سرشناس و سیاستمداران جهان در پی نشت عظیم اطلاعات شرکت حقوقی پانامایی «موساک فونسکا» بسیاری از دولت ها در سراسر جهان از جمله دولت پاناما تحقیقات در این زمینه را آغاز کردند.

مارینا والکر گوارا، معاون کنسرسیوم بین المللی روزنامه نگاران تحقیقی می گوید: «دنیای مبادلات مالی برون مرزی ویژگی های خاصی دارد و بسرعت خودش را تغییر می دهد. وقتی یک ترفند لو می رود آنها حسابداران و وکلای چیره دستی دارند که حقوق بالایی می گیرند تا ترفند دیگری بکار بگیرند. اما دیر یا زود داده های بزرگ فاش می شوند و با همکاری گسترده روزنامه نگاران سرسخت که با هم کار می کنند، روز به روز حفظ چنین اسراری سخت تر و سخت تر می شود.»

فاش شدن «اوراق پاناما» همانند زلزله ای در جهان انعکاس یافته است. ۱۴۰ سیاستمدار از بیش از ۵۰ کشور با متصل شدن به شرکت های برون مرزی بهشت های مالیاتی تشکیل داده اند. بسیاری از سیاستمداران از جمله نزدیکان ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، نزدیکان نخست وزیران بریتانیا، ایسلند و پاکستان و روسای جمهوری آرژانتین و اوکراین  نامشان در این اوراق ذکر شده است.

شرکت موساک فونسکا بیش از ۲۴۰ هزار شرکت برون مرزی برای مشتریانش در سراسر جهان راه اندازی کرده بود و با انتشار بیانه ای در وب سایتش رخ دادن هر خطایی را رد کرده و خود را قربانی کارزاری دانسته که علیه حریم خصوصی براه افتاده است.

 0
اشتراک گذاری
Admin

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر