May 22, 2019

رقابت آمریکا و چین بر سر هوش مصنوعی

Download PDF

در این نوشته، تلاش های پنتاگون در یک طرف و سازمان امنیت ملی چین در سمت دیگر کارزار پنهانی هوش مصنوعی را بررسی  می کنیم. با ما همراه باشید تا با هم به نقش وسیع هوش مصنوعی در جنگ های آینده و حفظ امنیت ملی کشورها بپردازیم.

اندیشکده روابط بین الملل: تا چند وقت پیش اگر می گفتیم “هوش مصنوعی(Artificial Intelligence)” یاد فیلم استیون اسپیلبرگ با همین عنوان می افتادیم و یا در بهترین حالت، چند عروسک خدمتکار ساخت ژاپن در ذهنمان تداعی می شد. اما همین حالا که ما مشغول نگارش این سطرها هستیم و شما آن ها را مطالعه می کنید، جنگی در این زمینه جریان دارد که بی شباهت به رقابت روزهای دور ایالات متحده و شوروی، معروف به جنگ سرد نیست. شاید تفاوت عمده تعویض جای چین با همسایه ی کمونیستِ شمالیِ آن روزهایمان باشد.

در این نوشته، تلاش های پنتاگون در یک طرف و سازمان امنیت ملی چین در سمت دیگر کارزار پنهانی هوش مصنوعی را بررسی  می کنیم. با ما همراه باشید تا با هم به نقش وسیع هوش مصنوعی در جنگ های آینده و حفظ امنیت ملی کشورها بپردازیم.

خلاصه ی قصه، شرح میدان نبرد

هجدهم آوریل امسال، پایگاه اینترنتی c4isrnet.com ویدئویی منتشر می کند که در آن صحنه ی نبرد ایالات متحده و چین بر سر هوش مصنوعی نمایش داده شده است. اریک اشمیت، از مدیران ارشد گوگل در حوزه ی مورد بحث اظهار کرده، چینی ها تا سال 2025 قرار است گوی و میدان را از امریکایی ها بگیرند و پنج سال بعد از آن، تمام و کمال صنایع دفاعی و تجاری دنیا را از طریق هوش مصنوعی در اختیار داشته باشند. چینی ها نه تنها این موضوع را کتمان نمی کنند، بلکه سال 2017 بیانیه ای صادر کرده و در آن رسما از بلندپروازی های خود پرده بر می دارند. هفت جولای 2017 اشمیت بار دیگر اخطار می دهد که خطر چین جدی است و تمامی ارگان های امنیتی ایالات متحده باید به صورت متمرکز روی تقویت تکنولوژی هوش مصنوعی کار کنند. نگرانی های او نسبت به سیاست های رییس جمهور ترامپ فزونی هم یافته و می گوید، در حالی که چینی ها در حال پدیدآوردن نیرویی عظیم و نوین غیر قابل مهاری هستند، ما با سیاست های ناکارامد مهاجرتی درهای کشور را روی نخبه ها بسته ایم و بودجه ی سال جاری، سرمایه گذاری روی هوش مصنوعی را کاهش داده است.

پیش بینی آینده بر مبنای مطالعه ی اسناد

از آن جا که هوش مصنوعی با امنیت ملی چین و ایالات متحده گره خورده، نمی توان به صورت متقن درباره ی سیاست های پیش رو اظهار نظر کرد (چون امکان دسترسی به طبقه بندی های محرمانه وجود ندارد)، اما آن چه مسلم است، مشاهده ی تلاش هایی جدی است. به عنوان مثال، از طرف پنتاگون Michael Griffin اعلام کرده که از طرف دولت ماموریت دارد از تمام ظرفیت موجود در کشور استفاده کند و برای اولین بار، هوش مصنوعی را در ساخت یک جنگنده در آسمان به کار گیرد. در پی این اظهار نظر Steve Knight خبرنگاری که در کاخ سفید حضور داشته، از قول مقامات می گوید این بار ایالات متحده به تحقیق، مقاله، کنفرانس و پیشرفت روی کاغذ قانع نیست، باید در آینده ی نزدیک محصول یا دستاوردی عینی آزمایش شود.

در طرف دیگر نبرد هم چین خود به صورت علنی اعلان جنگ کرده و این روزها مشغول ساخت نوعی تانک است که با تکنولوژی هوش مصنوعی هدایت می شود.

برای اینکه بهتر به جدی بودن مساله پی ببریم، لازم است به تیتر ماه پیش نیویورک تایمز اشاره کنیم جایی که نوشته شد، “در حالی که چین با ابزارالات مجهز به هوش مصنوعی رژه می رود، کاخ سفید سکوت کرده است.”

نظر شما چیست؟ در جنگ سرد این عصر چین برنده است یا ایالات متحده بار دیگر موفق به شکست یک غول کمونیستی دیگر می شود؟

#هوش_مصنوعی     #آمریکا         #چین

دپارتمان فناوری و هوش مصنوعی اندیشکده روابط بین الملل

 0
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر