روابط بین الملل و حفظ همکاری های سیاسی و اقتصادی - اندیشکده بین الملل

روابط بین الملل و حفظ همکاری های سیاسی و اقتصادی

Admin مرداد 6, 1397
Download PDF

روابط بین الملل که امروز به صورت یک رشته معتبر علمی درآمده و دارای تحقیقات و بررسیها و نظریات فراوان است، سابقه ای به قدمت تشکیل دولتها در روی کره زمین دارد .

  • نویسنده:مجید علیمردانیان

مقدمه :
اندیشکده روابط بین الملل- روابط بین الملل که امروز به صورت یک رشته معتبر علمی درآمده و دارای تحقیقات و بررسیها و نظریات فراوان است، سابقه ای به قدمت تشکیل دولتها در روی کره زمین دارد . دولتها از قدیم الایام روابط گوناگونی با یکدیگر داشته اندکه مهمترین آنها تجارت ودرگیریهای نظامی بوده است . البته در دوران باستان و قرون قدیم ملتها به مفهوم امروزی وجود نداشته اند و تنظیم کننده روابط بین الملل در واقع شاهان و امرا و نجبای مناطق مختلف بوده اند که مردم آن مناطق خواه ناخواه پیرو تصمیمات آنها بودند . اما در روزگار ما ، ملتها به صورت مهمترین واحدهای سیاسی جهان با یکدیگر روابط بیشمار و پیچیده ای دارند که عرصه تحقیقات روابط بین الملل است.باید توجه داشت که سازمان ها ونهادهای جهانی مانند سازمان ملل متحد از عرصه های مهم روابط بین الملل محسوب می شوند که گاه به صورت واحدهای سیاسی مستقل نمایان می شوند .

در عصر حاضر که ملتهای عالم بر اثر عوامل گوناگون از قبیل نااد ، زبان، منهقه جفرافیایی ، ایدئولوژی ، سابقه تاریخی و غیره به صورت متمایز از یکدیگر در عرصه گیتی حضور دارند ، دولتها – چه منتخب مردم باشند و چه نباشند – ناچارند حمایت مردمی را برای تصمیمات خارجی خود همراهداشته باشند ،درغیر اینصورت اساس قدرت آنان در عرصه جهانی متزلز است . تمامی بحثها و نظریه های روابط بین الملل در حو وحوش مسئله )) قدرت (( مهرح می شود .
جنبه داخلی قدرت علاوه بر مولفه های متعدد مانند نیروی انتظامی ، منابع و امکانات ، نیروی انسانی، قدرت اقتصادی و … مستلزم حمایت مردمی است . جنبه خارجی قدرت نیز مبتنی بر داشتن توان بکارگیری حداکثر امکانات موجود به منظور تثثیر گراری بر سایر دولتها و ملتهای جهان است . در هر دو جنبه قدرت، تبلیفات یا به عبارت دقیقتر ارتباطات و اطلاعات نقش حیاتی دارد یعنی یکی از مولفه های محوری قدرت در روزگار ماه ، توان تولید و توزیع پیام در جهت اهداف از پیش تعیین شده در عرصه داخلی و خارجی است .

#روابط بین الملل #همکاری های جهانی #همکاری سیاسی #همکاری اقتصادی

 0
اشتراک گذاری
Admin

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر