رویاهای بارزانی برای تشکیل دولت کُردی - اندیشکده بین الملل

رویاهای بارزانی برای تشکیل دولت کُردی

Admin بهمن 3, 1394
Download PDF

مسعود بارزانی، رئیس منطقه کردستان عراق در گفت وگو با روزنامه انگلیسی گاردین، ترسیم دوباره مرزهای خاورمیانه و تشکیل دولت کردی را خواستار شد.

برون مرزی صدا و سیما: بارزانی در این گفت وگو، گفت قرارداد سایس – پیکو شکست خورده و خاورمیانه نیازمند توافقنامه بین المللی جدیدی برای ترسیم مرزها است؛ به گونه‎ای که راه برای تشکیل دولت کردی فراهم شود.

رئیس منطقه کردستان عراق با این ادعا که استمرار وضعیت کنونی باعث تجزیه و تخریب منطقه می‎شود، اظهار کرد ادامه دادن یک تجربه نادرست که صد سال وجود داشته و اکنون جایگاهی ندارد، کار اشتباهی است.

مسعود بارزانی، مدعی شد جامعه بین المللی پذیرفته که عراق و به ویژه سوریه، هرگز دوباره متحد نخواهند شد و ثابت شده “همزیستی اجباری” در منطقه خاورمیانه اشتباه بوده است.

صد سال پس از توافقنامه سری و منفعت‎طلبانه سایکس – پیکو (1916) ، بارزانی در حالی ترسیم مرزهای جدیدی را خواستار است که همین مرزهای کنونی در نتیجه توطئه امپراتوری‎های وقت اروپایی ترسیم شد تا منافع خود را جست و جو کنند.

امضاء کنندگان توافقنامه سایکس – پیکو مدعی‎بودند مردم منطقه خاورمیانه تحت حکومت امپراتوری‌های اروپایی زندگی بهتری خواهند داشت اما امروز خلاف این ادعا مشاهده می‎شود و سلطه‎گران همچنان با روش‎های مختلف به دنبال مرزهای جدید با ایجاد دولت و کشورهای کوچکتر هستند.

بحران سازی در عراق و سوریه، پروژه جدید سلطه‎گران است تا همانند توافقنامه سایکس – پیکو، مرزهای جدید خلق کنند و درگیری و تفرقه بین دولت‎های جدید و کوچک، هدف اصلی توطئه‎گران است. بافت جمعیتی عراق و سوریه و حضور قومیت‎ های مختلف در این دو کشور،سبب شده است استعمارگران با ادعای شکاف بین آنان، سخن از تشکیل دولت‎های جدید به زبان بیاورند. فتنه داعشی – بعثی درچارچوب همین توطئه در عراق کلید خورد و دشمنان عراق متحد مدعی بودند ایجاد داعش در این کشور برآیند نگاه حاکم طایفه‎ای در عراق بود.

این در حالی است که همه قومیت‎ها در عراق (سنی‎ها ، کُردها ، شیعیان و ایزدی‌ها) از داعش زخم خورده اند. بافت قومیتی عراق، بهانه‎ای برای سلطه‎گران است تا با شکاف انداختن بین قومیت‎های عراقی، این کشور را در مسیر تجزیه با مرزهای کوچک‎تر قرار دهند.

سخن گفتن از تشکیل دولت سنی و کُردی در شمال عراق در ماه‎های اخیر در همین چارچوب قابل ارزیابی است. مسعود بارزانی خواسته یا ناخواسته در مسیر سلطه‎گران و دشمنان عراق متحد و مستقل قرار گرفته است. تجزیه عراق بر اساس مذهب و قومیت، نفعی برای مسعود بارزانی ندارد ، چون این ایده در ابعاد ملی، منطقه‎ای و فرامنطقه‎ای طرفدار ندارد. بارزانی در حالی از طرف قوم کُرد از دولت کُردی دفاع می‎کند که در منطقه کردستان عراق از مقبولیت برخوردار نیست و با مخالفت‎ها درباره تداوم ریاست وی بر این منطقه ، با مشت آهنین برخورد می‎کند.

همزیستی با ترسیم مرزهای جدید تضمین نمی‎شود که رئیس منطقه کردستان عراق ، “همزیستی اجباری” برگرفته شده از توافقنامه سایکس – پیکو را شکست خورده می‎داند. وحدت و همزیستی فرامرزی و جغرافیایی است و درچارچوب حاکمیت ملی معنی می‎شود. احترام به حاکمیت ملی عراق و تمامیت ارضی آن ، تضمین کننده “همزیستی عراقی‎ها” زیر چتر کشوری واحد است.

دشمنان امروز عراق ، دشمنان قومیتی نیستند و توهم مرزهای جدید به معنای پایان دشمنی و تروریسم داعشی نیست. اقدامات یکجانبه مسعود بارزانی در جریان جنگ با داعش و کنترل مناطق آزاده شده از اشغال داعش در سنجار و کرکوک، پشتوانه‎ای برای رویاپردازی بارزانی نیست. همه این تحرکات برخلاف ادعای بارزانی که کردستان عراق را مرکز ثبات خوانده، به نفع ثبات و امنیت عراق و منطقه نیست

 0
اشتراک گذاری
Admin

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر