ریو + 20 تحقق اقتصاد سبز - اندیشکده بین الملل

ریو + 20 تحقق اقتصاد سبز

Admin تیر 23, 1395
Download PDF

اندیشکده روابط بین الملل: ریو+20 شکل کوتاه شده کنفرانس سازمان ملل متحد درباره توسعه پایدار است که از تاریخ 20 لغایت 22 ژوئن برابر با 31 خرداد ماه جاری لغایت 2 تیرماه در ریو دو ژانیرو، برزیل با حضور بیش از 130 نفر از سران کشورها، دولت ها و هزاران نفر از رهبران بخش تجاری و جامعه مدنی برگزار می شود. بیست سال پیش، اجلاس مهم ریو 1992 با عنوان “اجلاس زمین” درباره محیط زیست و توسعه سند 300 صفحه ای مهمی با عنوان “دستور کار 21” در راستای دستیابی به توسعه پایدار در قرن 21 را به تصویب رساند. از آن هنگام کمیسیون توسعه پایدار به منظور پایش و گزارش دهی درباره توافقات “اجلاس زمین” ایجاد شد. پنج سال پس از آن به لحاظ اهمیت موضوع، اجلاس ویژه مجمع عمومی با عنوان “اجلاس زمین + 5” از تاریخ 23 تا 27 ژوئن 1997 در نیویورک به مرور و ارزیابی نحوه اجرای دستور کار21 پرداخت.

“اجلاس جهانی توسعه پایدار” نیز با همین هدف از 26 اوت تا 4 سپتامبر 2002 در ژوهانسبورگ برگزار شد و از سویی ریو + 20 دهمین سالگرد اجلاس ژوهانسبودرگ نیز هست. با اشاره مختصری به پیشینه ریو + 20 باید به این نکته توجه داشت که این اجلاس فرصتی است تا به دنیایی بنگریم که 20 سال آینده خواهان آنیم.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد اظهار داشته: “ریو+ 20 یکی از مهم ترین نشست های جهانی در زمینه توسعه پایدار درعصر ما خواهد بود. دیدگاه ما در ریو باید روشن باشد: تحقق اقتصاد سبز قابل دوامی که ضمن حمایت از دستیابی به آرمان های توسعه هزاره از طریق رشد درآمد، کار شرافتمندانه و حذف فقر، از سلامت محیط زیست حفاظت کند.”

مجمع عمومی در 2010 با به رسمیت شناختن اهمیت و ضرورت چالش های مربوط به انرژی، 2012 را سال بین المللی انرژی پایدار برای همه اعلام کرد. مجمع در جریان انجام این اقدام به “تلاش های نظام ملل متحد برای فعالیت در جهت تضمین دسترسی به انرژی برای همه و محافظت از محیط زیست از طریق استفاده قابل دوام از منابع انرژی سنتی، فن آوری های پاک تر و منابع جدیدتر انرژی” اشاره کرد. علاوه براین، مجمع عمومی در تصمیم برای سازمان دادن به کنفرانس ملل متحد در زمینه توسعه پایدار در 2012 ، تصمیم گرفت یکی ازموضوع های اصلی کنفرانس “اقتصاد سبز در چارچوب توسعه پایدار و ریشه کنی فقر” باشد، که برای آن انرژی پایدار باید عنصری اساسی در نظر گرفته شود.

لازم به ذکر است پاره ای از مطالب و اسناد مربوط به این اجلاس مهم که مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد به ترجمه فارسی آن مبادرت کرده در سایت مرکز به آدرس:
www. unic-ir.org قابل بازیابی است.

 0
اشتراک گذاری
Admin

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر