زنگ خطر/ داعش به آفریقا کوچ کرد - اندیشکده بین الملل

زنگ خطر/ داعش به آفریقا کوچ کرد

دکتر مانی محرابی

Admin خرداد 23, 1395
Download PDF

اندیشکده روابط بین الملل: داعش ادعای حضور در شمال آفریقا را داشته و تحلیلگران نیز در مواردی به تصدیق این ادعا پرداخته‎اند. طبق ادعای داعش و اظهار نظر تحلیلگران عموما غربی، داعش در مصر و لیبی دارای شعبه بوده و از مهمترین شعب آن با نام ولایت سینا نام می‎برند.
گروه انصار بیت المقدس در نوامبر 2014 با ابوبکر البغدادی بیعت کرده، نام خود را به ولایت سینا تغییر داده و صحرای سینا خصوصا مناطقی میان سیناء و اسماعیلیه را قلمرو خود می‎شمارد. گروه انصار بیت المقدس که در ابتدا هدف از وجودش را مبارزه با اسرائیل ذکر می‎کرد، از شهریور 92 و بعد از برکناری محمد مرسی دست به حملات داخلی می‎زند.
آنچه مسلم است اعضای جماعت التوحید و الجهاد که در نوار غزه اعلام موجودیت کرده بود به همراه گروه‎های کتائب الفرقان و الرایات السوداء هسته اولیه انصار بین المقدس را شکل داده و تکیه آنها بر کلام ابو مصعب الزرقاوی رهبر سابق القاعده عراق در بیانیه‎های شان، گواهی ست بر گرایش آنها به القاعده عراق.
جماعت التوحید و الجهاد دارای اصلیتی فلسطینی ست لیکن شخصی که بیعت میان این گروه‎ها را رقم زده و انصار بیت المقدس را تاسیس کرد، شیخ احمد سلامه مبروک می‎باشد.
شیخ احمد سلامه مبروک رهبر این گروه است که در جنگ میان افغانستان و شوروی در جبهه ایمن الظواهری که رهبر شعبه نظامی اخوان المسلمین با نام جهاد اسلامی بود می‎جنگید و در زمان محمد مرسی رئیس جمهور عضو جمعیت اخوان المسلمین، سلامه مبروک که به جرم حضور در آلبانی به حبس ابد محکوم شده بود با عفو ریاست جمهوری آزاد می‎شود.
از سوی دیگر رئیس دفتر محمد مرسی، رفاعه الطهطاوی، دایی ایمن الظواهری رهبر سابق اخوان المسلمین و رهبر کنونی القاعده بود و اگر فعالیت‎های سیا برای دستگیری ایمن الظواهری اجازه می‎داد، ملاقات سه جانبه آنها در پاکستان رقم می‎خورد.
کنار هم قرار دادن این مسائل بر این تئوری دامن می‎زند که انصار بیت المقدس در واقع شاخه نظامی اخوان المسلمین است.
به عبارتی ساده‎تر، در دوره حکمرانی اخوان المسلمین بر مصر، نیروی نظامی این حزب، تجهیز و به حالت آماده باش در آمد و بعد از کودتای نظامی سال 2013 که همراه بود با ممنوعیت فعالیت اخوان المسلمین و دوره اضمحلال سیاسی آن، به یکباره تحت عنوان گروه انصار بیت المقدس اعلام موجودیت کرده و به مبارزه علیه حکومت نظامیان در مصر دست می‎زند.
این گروه با جهاد اسلامی لیبی نیز ارتباط دارد و اکثر تسلیحات خود را با کمک آنها از لیبی تهیه می‎کند.
آنچه امروز شاهد آن هستیم، نه حضور داعش در شمال آفریقا، بلکه صرفا بیعت گروه‎های تروریستی بومی در آن مناطق با داعش است که صد البته میان این دو تفاوتی بسیار فاحش وجود دارد.
بیعت گروه‎ها و گروهک‎های تروریستی با بزرگترین گروه از میان خودشان، قسمتی از آداب مرسوم و نانوشته این گروه‎ها بوده و بیعت با خلیفه، به نوعی ایجاد مصونیتی درون سازمانی ست و به هیچ وجه به مثابه تمکین حداکثری به ایدئولوژی و استراتژی‎های خلیفه نبوده و این تمکین حداقلی نیز تا زمان همسو بودن منافع ادامه خواهد داشت. بیعت‎های میان ابومحمد الجولانی و ابوبکر البغدادی، اسامه بن لادن و ملاعمر، ابوبکر شکائو و ایمن الظواهری و … را می‎توان بعنوان نمونه‎هایی از این قبیل بیعت‎های تصنعی برشمرد.
در پایان نیز شایان ذکر است، خطری که تحلیلگران غربی در تلاش برای القای آن هستند، یعنی حضور و کوچ گسترده داعش به شمال آفریقا در وهله اول، و اتصال گروه‎های تروریستی همسو با داعش با یکدیگر در شمال آفریقا و تشکیل یک خلافت گسترده چند ملیتی مانند آنچه در عراق و سوریه تحت نام دولت اسلامی عراق و شام شاهد هستیم در وهله دوم، با توجه به ژئوپلتیک منطقه شمال آفریقا، قطعا محال است.

خبرآنلاین

 0
اشتراک گذاری
Admin

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر