سفر ابتکاری جعفری به تهران در امتداد سیاست تنش‌زدایی ایران - اندیشکده بین الملل

سفر ابتکاری جعفری به تهران در امتداد سیاست تنش‌زدایی ایران

Admin دی 16, 1394
Download PDF

سفر ابتکاری وزیر امور خارجه عراق به تهران در همین چارچوب و به سبب شناخت از سیاست امنیت و آرامش ساز ایران در منطقه بوده و نشان دهنده بازیگری و نقش آفرینی عراق در تحولات به هم پیوسته منطقه است.

اندیشکده روابط بین الملل به نقل از برون مرزی صدا و سیما_ وزیر امور خارجه عراق در بحبوحه تحرکات سیاسی عربستان در منطقه ، با وزیر امور جمهوری اسلامی ایران در تهران دیدار و گفت وگو کرد.

ابراهیم الجعفری ، وزیر امور خارجه عراق صبح روز چهارشنبه در بدو ورود به تهران با محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه ایران دیدار کرد و دو طرف ، درباره مسائل دوجانبه ، منطقه‎ای و بین المللی گفت و گو کردند. الجعفری پیش از رایزنی با وزیر امور خارجه ایران با برخی همتایان عربی خود و دبیرکل اتحادیه عرب درباره مسائل سیاسی پیش آمده در منطقه از جمله تنش سیاسی بین تهران و ریاض تلفنی گفت وگو کرد.

ظریف در نشست خبری مشترک به همراه الجعفری از ابتکار “همراهی و هفکری” وی برای حفظ آرامش منطقه قدردانی و تصریح کرد ایران خواهان تنش آفرینی در منطقه نیست ، چون هیچ‎کس در سایه تنش آفرینی سود نخواهد کرد.

وزیر امور خارجه ایران با بیان این که تهران در برابر اقدامات ضد ایرانی عربستان در موضوع هسته‎ای که با رژیم اسرائیل همگام شد و نگاه سیاسی به بازار نفت و کاهش قیمت آن با سعه‎صدر برخورد کرد ، گفت ریاض اما همچنان در مسیر خلاف سیاست ایران گام برداشته است. ایران با مشی تدبیر و اعتدال‎گرایی همواره در مسیر آرامش منطقه گام برداشته است. اتخاذ سیاست منطقی از سوی همسایگان و کشورهای منطقه ، تکمیل کننده سیاست ایران و در نهایت تضمین آرامش و امنیت پایدار در منطقه است.
تنش آفرینی عربستان در برابر ایران از سرقدرت نیست ، بلکه از روی ضعف است و همسو شدن برخی کشورهای عربی و آفریقایی با ریاض ، کمکی به حل مساله نمی‎کند. ایران با حفظ اصول اسلامی در سیاست خارجی خود همواره مخالف بدرفتاری با مردم منطقه و اعدام شیخ نمر باقر النمر ، روحانی مبارز و شیعه عربستانی بوده و این سیاست هم درچارچوب آرامش منطقه است.

اقدامات عربستان اما پس از اعدام شیخ نمر به بهانه حمله محکوم شده چند نفر به مراکز دیپلماتیک سعودی در تهران و مشهد ، موج سواری با هدف پوشش اقدامات تنش‎زای ریاض است. با این حال به گفته وزیر امور خارجه ایران ، تهران همواره از راه گفت وگو به دنبال آرامش در منطقه است و سر تنش و جنگ با هیچ کشوری ندارد و برای جهان عرب و نیز عربستان به عنوان جزئی از جهان اسلام، احترام قائل است.

سفر ابتکاری وزیر امور خارجه عراق به تهران در همین چارچوب و به سبب شناخت از سیاست امنیت و آرامش ساز ایران در منطقه بوده و نشان دهنده بازیگری و نقش آفرینی عراق در تحولات به هم پیوسته منطقه است.

وزیر امور خارجه عراق که کشورش روابط و همکاری سازنده و دوستانه با ایران دارد ، گفت وگو و دیپلماسی را اصلی مهم برای از بین بردن تلاش‌های تفرقه‎افکنانه می‎داند. عراق کشوری مستقل و دارای منافع مشترک با همسایگان و کشورهای منطقه است. منافع و چالش کشورها در منطقه به هم گره خورده و گفت وگو ، تنها راه عبور از چالش‎ها و تضمین منافع جمعی است.

علاوه بر این ، عراق و ایران به سبب دارا بودن مرز طولانی از منافع مشترک برخوردار هستند و همین موضوع ، روابط دو کشور را گسترده کرده است. مبارزه با تروریسم و برقراری امنیت در عراق و منطقه ، منافع مشترک ایران و عراق است. جمهوری اسلامی ایران ، امنیت عراق را امنیت خود می‎داند و در این زمینه ، همواره در کنار ملت و دولت عراق ایستاده است.

 0
اشتراک گذاری
Admin

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر