طرح صلح بشار و آزمون دشوار معارضین - اندیشکده بین الملل

طرح صلح بشار و آزمون دشوار معارضین

سید عبدالمجید زواری دی 30, 1394
Download PDF

همزمان با افزایش تلاش های دیپلماتیک برای پایان دادن به بحران سوریه، طرح ابتکاری صلح بشار اسد، امیدها برای پایان دادن به درگیری ها و برقراری صلح را افزایش داده است.
اندیشکده روابط بین الملل به نقل از LHVnews، “بشار اسد” رئیس جمهور سوریه در نخستین سخنرانی خود از ماه ژوئن، طرح ابتکاری خود برای پایان دادن به درگیری های 21 ماهه را تشریح کرد. اسد گفت: “از طریق این سخنرانی، قصد گفتگو با کسانی را دارد که به سوریه خیانت نمی کنند”. رئیس جمهور سوریه، شرط توقف عملیات نظامی را به توقف حمایت های مالی و تسلیحاتی محور غربی – عربی از تروریست ها منوط کرد و پس از آن گفتگوهای فراگیر برای تشکیل دولت و پارلمان جدید آغاز خواهد شد.
اسد ضمن ناراحتی از جنگ و رنج مصائب مردم، در واکنش به کسانی که اقدامات تروریست ها را با بیداری اسلامی مرتبط می کنند گفت: “اقدام معارضان انقلاب نیست. انقلاب به رهبر نیاز دارد و حرکت آنها رهبری ندارد. این شورشیان دسته ای جنایتکار هستند که بازیچه غرب شده اند”. وی افزود: “برخی به دنبال تضعیف و تجزیه سوریه هستند، اما سوریه قویتر از آنهاست و مستقل باقی خواهد ماند و این همان چیزی است که غرب را ناراحت می کند.”

وی در عین حال با اشاره به تلاش های دیپلماتیک برای پایان دادن به بحران، تصریح کرد: “سوریه اقدامات دیپلماتیک را رد نکرده است، اما اصراری هم به مذاکره با افرادی که ایده های تروریستی دارند نداریم. رئیس جمهور سوریه در سخنرانی خود، نخستین بار طرح ابتکاری خود در زمینه صلح که شامل کنفرانس آشتی ملی، دولت و قانون اساسی جدید را تشریح کرد.”
طرح صلح اسد در حالی مطرح می شود که تلاش ها برای یافتن راه حلی دیپلماتیک برای پایان دادن به بحران سوریه به اوج خود رسیده است و در مهمترین آنها در هفته جاری نمایندگان روسیه، آمریکا و فرستاده سازمان ملل قرار است در مورد چگونگی تشکیل دولت انتقالی مذاکره می کنند. بر همین اساس کارشناسان با نگاه مثبت به سخنان اسد، طرح وی را عاملی برای حفط وحدت فراگیر و تشکیل دولت دولت انتقالی ارزیابی می کنند. با این حال برغم ادعاهای قبلی معارضین برای تشکیل دولت انتقالی، سخنگوی معارضین در واکنش به طرح صلح اخیر، آن را رد کرد و بر ادعاهای بی پایه خود تاکید کرد.
در هر حال سخنان امروز اسد، امیدها برای بازگشت آرامش به سوریه را افزایش داده است و این کشور را در مسیری برای گذار به مرحله ای جدید آماده می کند. مرحله ای که همه گروه ها را در برابر آزمونی مهم برای پایبندی و صداقت در مطالبات خود قرار داده است. آیا روزهای خوش به سوریه باز خواهد گشت؟

 0
اشتراک گذاری
سید عبدالمجید زواری

سید عبدالمجید زواری

مدیر اندیشکده روابط بین الملل،مدیر مسئول ماهنامه اندیشه روابط بین الملل، پژوهشگر، کارشناس و تحلیلگر مسایل بین الملل، دانشجوی دکتری روابط بین الملل، آینده پژوه و مدرس دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر