عبور ترامپ از اقیانوس کم عمق روابط بین الملل - اندیشکده بین الملل

عبور ترامپ از اقیانوس کم عمق روابط بین الملل

Admin مرداد 6, 1397
Download PDF

پس از گذشت حدود دو سال از پیروزی جمهوری خواهان در انتخابات کنگره امریکا و در ادامه تغییر دولت آمرکا و پیروزی دانالد ترامپ نماینده حزب جمهوریخواه و سخنرانیهای جنجالی وی در فرایند تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری و وعده هایی که او به هوادارانش داده بود به نظر میرسد او قصد اجرای آن وعده ها را دارد هرچند که این اقدامات با موجی از مخالفت عمومی همراه باشد .

نیما نوریان

اندیشکده روابط بین الملل: پس از گذشت حدود دو سال از پیروزی جمهوری خواهان در انتخابات کنگره امریکا و در ادامه تغییر دولت آمرکا و پیروزی دانالد ترامپ نماینده حزب جمهوریخواه و سخنرانیهای جنجالی وی در فرایند تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری و وعده هایی که او به هوادارانش داده بود به نظر میرسد او قصد اجرای آن وعده ها را دارد هرچند که این اقدامات با موجی از مخالفت عمومی همراه باشد . حال از منظری دیگر می توان بررسی و تحلیل کرد که ترامپ بر اساس استراتژی بلند مدت امریکا در عرصه بین المللی عمل خواهد کرد و فقط دست به تغییری تاکتیکی در عرصه داخلی و خارجی خواهد زد . در عرصه داخلی امریکا با توجه به جنبش چند سال قبل وال استریت با شعارهای ضد سرمایه داری همچون ” به کار بانک مرکزی پایان دهیم” و ” وقتی ثروتمندان پول فقرا را می دزدند ، نام آن را معامله تجاری می نامند، وقتی فقرا از خود دفاع می کنند آن را خشونت می نامند” و… بر بازارهای داخلی امریکا و حتی بازارهای بین المللی تاثیر گذاشت و زمینه حضور و پیروزی فردی با افکار پوپولیست در انتخابات امریکا را فراهم کرد تا وی با شعارهایی نو و جدید و متهم کردن حکومت وقت و رسانه های جمعی و عمدتا همسو با دولت همچنان به کارهایی عجیب و به ظاهر نابخردانه از سوی دیگر دست بزند! ولی ماجرا چیست ؟

آیا دولت کنونی ایالات متحده با دولتهای پیشین تفاوتهای مهمی دارد و خواهد داشت ؟ آیا دولت کنونی طبق شعارهای انتخاباتی واقعا در پی دخالت کمتر یا عدم دخالت در امور کشورهای دیگر بخصوص کشورهای خاورمیانه است ؟ آیا به واقع دولت ترامپ فقط به دنبال رفع موانع و مشکلات مردم آمریکاست و تمرکزش بر سر و سامان دادن اوضاع داخلی است ؟و …؟

به عقیده نگارنده باید جواب این سوالها را در ماهیت و نوع حکومت امریکا جستجو کرد چرا که با نگاهی گذرا به عملکرد دولتهای گذشته چه جمهوریخواه و چه دموکرات می توان اذعان کرد که دولتهای سرکار آمده همیشه به دنبال تامین منافع امریکا از هیچ اقدامی فرو گذار نبوده و نخواهند بود و دولت ترامپ هم از این قاعده مستثنی نبوده و فقط با تاکتیکی متفاوت همان راه گذشته دولتمردان سابق و اسبق را دنبال خواهد کرد و با تغییر تاکتیک در پی اقداماتی است تا با نگاهی به داخل از گسترش شکافهای اجتماعی و سیاسی جلوگیری کند و هم زمان در عرصه روابط بین الملل از روابطی سطحی و شکننده که به اقیانوس کم عمق بدل شده و این برای امریکا هزینه های زیاد وخروجی کم را دپی داشته عبور کرده و طرحی نو با شیوه ای جدید را دنبال کند. با توجه به آنچه گذشت اینطور می توان جمع بندی کرد که اقدامات بعضا عجیب از سوی دولت ترامپ همچون قانون جدید در خصوص اتباع خارجی چند کشور اسلامی از جمله ایران حداقل برای کشورهای زخم خورده و رنج دیده از استعمار چندان دور از ذهن نیست و نخواهد بود چرا که به فرموده مقام معظم رهبری ( مدظله) آمریکا آمریکاست و لحظه ای در اقدامات خصمانه او نباید شک کرد.

#روابط بین الملل #ترامپ #ایالات متحده امریکا #حزب جمهوری خواه

 0
اشتراک گذاری
Admin

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر