عراق مرز خود با اردن را بست - اندیشکده بین الملل

عراق مرز خود با اردن را بست

سید عبدالمجید زواری بهمن 1, 1394
Download PDF

یک مقام نظامی از بسته شدن مرز عراق با اردن به دلیل تظاهرات های غیر دولتی خبر داد.
اندیشکده روابط بین الملل به نقل LHVnews؛در پی اشغال بزرگراه اصلی عراق، این کشور مرز مشترک خود با اردن را بست. خبرگزاری رسمی اردن “پترا” نیز با تایید این خبر اعلام کرد از 6 صبح روز چهارشنبه مقامات عراقی مرز تریبیل را بسته اند. ظاهراً این اقدام به دستور وزارت دفاع به دلیل تظاهرات های معترضان ضد دولت در آن بزرگراه بوده است. هیچ زمانی نیز برای بازگشایی این مرز اعلام نشده است. مرز تربیل تنها راه ارتباطی عراق با اردن است و نقش به سزایی در تجارت دو کشور ایفا می کند. در همین حال حکمت سلیمان یکی از اعضای شورای استان الانبار با رد دلایل دولت، اظهار داشت: “اشغال بزرگراه توسط معترضین حرکتی نمادین بوده است و هدف اصلی دولت از بستن مرز تریبیل، اعمال فشار بیشتر علیه گروه های مخالف دولت بوده است”. این اظهارات در حالی است که در اقدام مشابهی معترضان جاده دیگری در غرب این کشور در نزدیکی مرز با سوریه را بستند و خواستار آزادی زندانیان و لغو قانون ضد ترور شده اند.
استان الانبار یکی از مناطقی است که طی هفته های اخیر با تحریک کشورهای دیگر، درگیر ناآرامی های فرقه ای شده است و معترضان با طرح مسایل قومی و فرقه ای درصدد تکرار تجربه سوریه در عراق هستند.
اقدام معترضان در حالی است که روز سه شنبه تظاهرات عظیمی در حمایت از دولت نوری مالکی در برابر اعتراض های اخیر صورت گرفت.

 0
اشتراک گذاری
سید عبدالمجید زواری

سید عبدالمجید زواری

مدیر اندیشکده روابط بین الملل،مدیر مسئول ماهنامه اندیشه روابط بین الملل، پژوهشگر، کارشناس و تحلیلگر مسایل بین الملل، دانشجوی دکتری روابط بین الملل، آینده پژوه و مدرس دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر