عربستان مغلوب دیپلماسی خردمندانه و جهانی پسند ایران - اندیشکده بین الملل

عربستان مغلوب دیپلماسی خردمندانه و جهانی پسند ایران

Admin بهمن 6, 1394
Download PDF

 وزیر امور خارجه عربستان همچنان در مسیر تقابل با جمهوری اسلامی ایران گام برمی‎دارد و معتقد است تهران در برابر ریاض به تعبیر وزیر سعودی رویکرد خصمانه دارد.


اندیشکده روابط بین الملل به نقل از برون مرزی صدا و سیما: عادل الجُبَیر ، وزیر امور خارجه عربستان در گفت وگو با شبکه تلویزیونی سعودی (العربیه) که در ترویج اختلاف و تفرقه افکنی بین مسلمانان نقش به‎سزایی دارد ، مدعی شد ایران در منطقه فتنه‎انگیزی می‎کند و باید به دخالت در امور کشورهای عربی و حمایت از تروریسم پایان دهد.


عربستان سعودی به سبب ناکامی در پیشبرد سیاست‎های خود در منطقه از جمله در سوریه و یمن در مسیر تقابل با ایران و تنش‎زایی در منطقه حرکت می‎کند. اعدام شیخ نمر باقر النمر ، روحانی مبارز و شیعی عربستانی بهانه سعودی‎ها شد تا بر استیصال خود در برابر دیپلماسی خردمندانه ایران با رویکرد واگرایی سرپوش بگذارند.


موج سواری عربستان در برابر اقدام مشکوک چند نفر در تعرض به سفارت این کشور در تهران ، با هدف خروج عربستان از اعتراضات داخلی ، منطقه‎ای و جهانی بعد از اعدام شیخ نمر انجام شد. سفر عادل الجُبَیر به پایتخت‎های برخی کشورهای اسلامی با هدف گستره محکومیت تعرض به سفارت عربستان در تهران و در نهایت رویارویی با ایران ، اوج سراسیمگی و دیپلماسی ناپخته سعودی را به نمایش گذاشت.


ایران به عنوان کشوری با رویکرد و دیپلماسی سازنده و منطقی در منطقه و جهان شناخته می‎شود و درچارچوب همین رویکرد با شش قدرت برتر جهانی پای میز مذاکره نشست و در نهایت به پیروزی رسید. این موفقیت ، پیروزی دیپلماسی بود و اوج دشمنی عربستان با ایران ، از همین جا شروع می‎شود.


عربستان سعودی که از بحران ساختگی هسته‎ای ، سیاست و منافع خود را در قالب توطئه ایران هراسی پیگیری می‎کرد امروز با توافق هسته‎ای دچار سردر گمی شده و به سیاست تنش‎زایی روی آورده است.


با اجرای توافق هسته‎ای ، دیپلماسی مقتدر و صلح‌طلبانه ایران ، کانون توجه بیشتر کشورهای جهان بوده است و هر جا سخن از حل بحران‎های منطقه‎ای می‎شود ، دیپلماسی ایرانی مورد تاکید قرار می‎گیرد.
رفت و آمد مسوولان سیاسی کشورهای مختلف به ایران ، تهران را به مرکز دیپلماسی منطقه‎ای تبدیل کرده است و ایران ، شریک واقعی برای غرب در حل چالش‎های منطقه‎ای و جهانی مورد توجه است.


نقش تاثیرگذار ایران در جنگ با تروریسم در سوریه و عراق و کمک سازنده به فرایند حل بحران سیاسی سوریه ، از ایران بازیگری فعال ساخته است که تحرکات نسنجیده و از سر تخاصم سعودی ، توان خدشه وارد کردن به دیپلماسی هدفمند ایران ندارد.


تفرقه‎افکنی و دخالت در امور کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس جایی در دیپلماسی خردمندانه ایران ندارد ، چون امروز ، تهران در کنار ملت و دولت‎های سوریه و عراق در جنگ با تروریسم داعشی مورد حمایت عربستان ایستاده است.


رفتار سعودی‎ها در منطقه کاملا در نقطه مقابل سیاست و دیپلماسی ایران قرار دارد. عربستان نگاه قومیتی به عراق دارد و سخنان اخیر سفیر سعودی در بغداد درباره جایگاه نیروهای بسیج مردمی در جنگ با داعش ، مصداق عینی نگاه طایفه‎ای عربستان به تحولات منطقه است.


کارشکنی عربستان در فرایند حل سیاسی بحران سوریه و عنصر نامطلوب خواندن نماینده سازمان ملل متحد در امور این کشور هم ثابت کننده نقش مُخرب ریاض در منطقه و حمایت آشکار از تروریسم به اشکال مختلف است

 0
اشتراک گذاری
Admin

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر