غرب و وهابیت به دنبال جنگ فرقه ای - اندیشکده بین الملل

غرب و وهابیت به دنبال جنگ فرقه ای

سید عبدالمجید زواری دی 26, 1394
Download PDF

مالکی با اشاره به نقش کشورهای خارجی در اغتشاشات اخیر، هشدار داد هدف نا آرامی های اخیر ایجاد یک جنگ داخلی است.

سید عبدالمجید زواری

اندیشکده روابط بین الملل به نقل از LHVnews؛نوری مالکی نخست وزیر عراق هشدار داد هدف از تظاهرات های اخیر، تهدید امنیت مردم و ایجاد جنگ فرقه ای در کشور است. در بیانیه ای که امروز توسط دفتر نخست وزیری منتشر شد نوری مالکی ضمن دعوت مردم به آرامش، هدف از ادامه ناآرامی ها را تهدید اتحاد ملی از سوی دشمنان عراق دانست. وی تصریح کرد ما در عین پایبندی به قانون اساسی، مطالبات مردم را پیگیری می کنیم اما ادامه این ناآرامی ها به دشمنان عراق فرصت می دهد از طریق ایجاد آشوب، اتحاد ملی را تهدید کنند.

نخست وزیر عراق افزود: شورای وزیران و نخست وزیر قدرت لغو قوانینی که توسط پارلمان به ویژه در زمینه عدالت، پاسخگویی و ضد تروریسم را ندارند، با این حال برخی جناح های سیاسی از خواستار لغو قوانینی هستند که دولت مجاز به انجام آنها نیست. بنابراین هر جناحی که خواستار لغو این قوانین است می تواند از طریق رای گیری در پارلمان نسبت به لغو آنها اقام کنند. مالکی در پایان با اشاره به نقش برخی کشورهای خارجی در اغتشاشات اخیر، ادامه این امر را به ضرر منافع ملی و اتحاد کشور دانست.

در همین حال عزیر المیاحی عضو پارلمان فدرال عراق نیز با موضع گیری مشابهی، ناآرامی هایی استان های الانبار و موصل را توطئه ای خارجی از سوی برخی کشورهای منطقه ای برای براندازی و ایجاد جنگ داخلی دانسته بود. این عضو پارلمان عراق ضمن اشاره به ضورت برخورد قاطع نیروهای امنیتی برای کنترل اغتشاشات، خواستار اتخاذ تدابیر ویژه برای پیشگیری از تضییع احتمالی حقوق مردم در این زمینه شد. در همین زمینه کیمته حقوق بشر پارلمان عراق از آمادگی این کمیته برای رسیدگی به شکایت های مردمی در زمینه موارد تضییع احتمالی حقوقشان در ناآرامی های اخیر خبر داد. سلیم الجبوری رئیس این کمیته با اعلام این مطلب تاکید کرد با قدرت از درخواست های مردمی در استان های موصل، الرمادی و سامرا حمایت می کند.

ناآرامی های عراق در حالی دومین هفته خود را پشت سر می گذارد که برخی کارشناسان سیاسی، پشت صحنه این درگیری ها را به قدرت های خارجی منتسب می کنند. چند روز پیش نیز نوری مالکی در نطقی تلویزیونی ترکیه را صحنه گردان حوادث اخیر دانسته بود. تلاش ترکیه و برخی کشورهای عربی برای ایجاد تنش در عراق در شرایطی است که در پی پیچیده شدن مسائل سوریه، بلوک غربی – عربی مخالف سوریه در صددند با ناآرام کردن فضای عراق، زمینه را برای فشار بیشتر بر سوریه و ایران فراهم کنند.

 0
اشتراک گذاری
سید عبدالمجید زواری

سید عبدالمجید زواری

مدیر اندیشکده روابط بین الملل،مدیر مسئول ماهنامه اندیشه روابط بین الملل، پژوهشگر، کارشناس و تحلیلگر مسایل بین الملل، دانشجوی دکتری روابط بین الملل، آینده پژوه و مدرس دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر