May 20, 2019

مرکولاند در خدمت حوزه یورو

Download PDF

پرسش مهم رسانه‌های اروپا این است که چنین تغییری بر مناسبات فرانسه و آلمان و در نتیجه سرنوشت اروپای بحران‌زده چه تاثیری خواهد داشت؟

سید عبدالمجید زواری

اندیشکده روابط بین الملل به نقل از تهران امروز: با پیروزی حزب سوسیالیست در فرانسه، رسانه‌های اروپایی بیش از هرچیز بر نقش مناسبات فرانسه‌ و آلمان بر سرنوشت اتحادیه اروپا تاکید می‌ورزند. در دوران سارکوزی فرانسه‌ و آلمان سیاست مشترکی در این زمینه داشتند. پیروزی حزب سوسیالیست فرانسه، پس از دو دهه حاکمیت محافظه‌کاران، از دید مفسران رسانه‌های اروپایی آغازگر تغییراتی مهم در سیاست‌های دولت فرانسه است. فرانسوا اولاند رئیس‌ جدید کاخ الیزه در نخستین سخنرانی پس از پیروزی خود تاکید کرد که مردم فرانسه به تغییر رای‌ داده‌اند.

پرسش مهم رسانه‌های اروپا این است که چنین تغییری بر مناسبات فرانسه و آلمان و در نتیجه سرنوشت اروپای بحران‌زده چه تاثیری خواهد داشت؟ نیکلا سارکوزی، رئیس‌جمهور پیشین فرانسه مناسبات بسیار خوبی با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان داشت. این دو به‌ویژه سیاست‌های خود را در برخورد با مشکلات مالی اتحادیه اروپا هماهنگ کرده بودند.

فرانسه‌ و آلمان، همکاری یا اختلاف؟

مرکل و سارکوزی هر دو به جبهه محافظه‌کاران اروپا تعلق دارند، اما فرانسوا اولاند یک سوسیالیست است. آیا مناسبات رئیس‌جمهور سوسیالیست فرانسه با صدراعظم محافظه‌کار آلمان می‌تواند همان طور پرتفاهم باشد که در مورد سارکوزی بود؟ اولاند پس از ادای سوگند ریاست جمهوری و پیش از سفر به آمریکا عازم برلین شد که نشانگر اهمیت زیاد محور پاریس – برلین برای او است. با این حال سوسیالیست‌های فرانسه با در پیش گرفتن سیاست تقابلی در مقابل صدراعظم آلمان، خواستار مذاکره جدید در مورد پیمان مالی اروپا هستند. بنوا اومان سخنگوی سوسیالیست‌های فرانسه گفته است آنگلامرکل به تنهایی نمی‌تواند در مورد سرنوشت اروپا تصمیم بگیرد. به گفته اومان سیاست صرفه جویی که مرکل مطرح کرده، در یونان به شکست انجامیده و اکنون بحران به اسپانیا، پرتغال و تمام اروپا در حال سرایت است. بنابراین باید به سیاست صرفه جویی پایان داد و اگر خانم مرکل این نکته را مد نظر قرار ندهد پیمان مالی امضا نخواهد شد.

در مقابل خانم مرکل نیز با پافشاری بر سیاست‌های ریاضتی از عدم تغییر موضع خود در قبال بحران حوزه ورو خبر داده است. به گفته ایشان کاهش بدهی‌ها و احیای رشد اقتصادی هر دو ضروری هستند اما رشد اقتصادی از طریق استقراض شیوه‌ای غلط خواهد بود. در همین حال بانک مرکزی آلمان هم از افزایش نرخ تورم به عنوان راهکاری برای تسهیل واردات خبر داده است. افزایش نرخ تورم در آلمان می‌تواند با تسهیل صدور کالا از سوی یونان و دیگر کشورهای دچار بحران اقتصادی در اروپا، به آن کشور سبب تحریک رشد اقتصادی در آنها شود.

صرفه‌جویی یا ترغیب رشد؟

روزنامه محافظه‌کار بریتانیایی تایمز درباره پیروزی اولاند می‌نویسد: اولاند به جای صرفه‌جویی، از رشد دم می‌زند و در دیدار با مرکل هم بر این موضوع تاکید کرد. اولاند با آتش بازی می‌کند. به‌ویژه تهدید او برای لغو پیمان ثبات یورو، که به‌عنوان بنیاد نجات یونان مورد توافق بوده، بسیار خطرناک است. مرکل باید واقعیت سیاسی جدید را قبول کند و اولاند باید واقعیتی اقتصادی را که تغییر نکرده است، بپذیرد. دولت‌‌های اروپایی باید بدانند که کاهش بدهی‌ها مهم است، اما به تنهایی کافی نیست. باید رشد اقتصادی را نیز در نظر گرفت.

روزنامه سوئیسی Neue Zürcher Zeitung تاکید دارد که اولاند باید پیش از هر چیز نشان بدهد که در عرصه حل بحران یورو مایل به همکاری سازنده است و خواستار اختلاف غیرضروری با آلمان نیست. این روزنامه در ادامه می‌نویسد: او در جریان مبارزات انتخاباتی خود، با طرح ضرورت تجدید مذاکره برسر بسته‌های کمک‌ مالی، زمینه‌ساز بی‌اعتمادی نسبت به سیاست آینده فرانسه شد. بحث درباره ایجاد تعادل میان برنامه‌های صرفه‌جویی و تقویت رشد ‌اقتصادی اجتناب‌ناپذیر است اما این تصور که پیروزی اولاند به بقیه اروپا این پیام را می‌دهد که ترمیم بودجه باید به تعویق بیفتد درست نیست.

تاثیر مثبت اولاند و مرکل بر اروپا

مفسر روزنامه دی استاندارد چاپ بلژیک معتقد است که دولت اولاند نیز، به‌رغم وعده‌هایی که برای پرداخت‌های اضافی داده است، نمی‌تواند از بسته‌های کمک ‌مالی اروپا برای نجات یورو روی‌گردان شود. به‌ باور این مفسر، اگر اولاند و آنگلا مرکل همکاری خوبی داشته باشند، تاثیر مثبتی بر سرنوشت اروپا خواهند داشت.

دی استاندارد نیز تلاش برای افزایش رشد اقتصادی اتحادیه اروپا را به موازات اجرای برنامه‌های صرفه‌جویی در بودجه دولت‌ها ضروری می‌داند.

ابرهای توفا‌ن‌زا در آسمان اروپای سرخ

دی مورگن با اشاره به انتخابات همزمان فرانسه و یونان ادامه می‌دهد: در لحظه‌ اعلام پیروزی اولاند در فرانسه، چپ‌های افراط‌گرا و نئونازی‌های یونان در انتخابات این کشور پیروز شدند. یونان می‌تواند اتحادیه اروپا را به دام بحرانی عمیق‌تر بکشاند. اروپا از دیروز اندکی سرخ‌تر شده است، اما همزمان ابرهای توفان‌زا بر فراز این قاره تیره‌تر می‌شوند. از دید مفسر روزنامه لوکزامبورگر ورت انتخابات فرانسه و یونان هیچ‌کدام باب طبع طرفداران ثبات یورو و ضرورت کاهش بودجه دولت‌های اروپایی نبوده است.

فرانسوا اولاند و بازارهای مضطرب مالی

روزنامه اتریشی کوریر آینده رئیس‌جمهور سوسیالیست فرانسه را چنین توصیف می‌کند: بازارهای مالی که دچار اضطراب هستند، فرانسوا اولاند را با بدبینی و به دقت تحت‌ نظر گرفته‌اند. او در مبارزات انتخاباتی بازارهای مالی را دشمن خود معرفی کرد و خواستار دریافت مالیات بیشتر از ثروتمندان شد. اما این مصلحت‌گرای زیرک در پشتی را هم برای همکاری با سرکردگان اقتصاد باز گذاشت. روزنامه‌های دی‌پرسه (اتریش)، پولیتیکن (دانمارک) لیبراسیون، و فیگارو فرانسه نیز، در تفسیرهای خود تفاهم و همکاری میان رئیس‌جمهور جدید فرانسه و صدراعظم آلمان را، برای خروج اروپا از بحران بدهی‌ها و رشد اقتصادی این قاره مهم دانسته‌اند. مفسر پولیتیکن حتی نوشته است که آنگلا مرکل صدراعظم محافظه‌کار آلمان به پیروزی اولاند سوسیالیست در فرانسه کمک کرده است :انتخابات فرانسه، به‌خاطر تلاش‌های آنگلا مرکل این‌بار بیش از همیشه اروپایی بود. به هر حال به‌رغم اظهار نظرهای متفاوت در مورد آینده روابط پاریس، برلین، رهبران دو کشور پس از دیدار با یکدیگر، موافقت خود را با ادامه حمایت‌ها از یونان و باقی ماندن این کشور در حوزه ورو اعلام کردند. همچنین خانم مرکل و آقای اولاند هر دو بر محدود کردن قرضه‌های یونان به‌عنوان بحران‌زده‌ترین کشور حوزه ورو تاکید کردند. به نظر می‌رسد اولاند پس از دیدار با مرکل و اوباما به نوعی با تعدیل مواضع خود و در نظر گرفتن دیگر بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه ای، تا حدودی به نگرانی‌های ناشی از اتخاذ سیاست‌های یکجانبه گرایانه پایان داد

 0
قبلی «
بعدی »

مدیر اندیشکده روابط بین الملل،مدیر مسئول ماهنامه اندیشه روابط بین الملل، پژوهشگر، کارشناس و تحلیلگر مسایل بین الملل، دانشجوی دکتری روابط بین الملل، آینده پژوه و مدرس دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر