مصاحبه مدیر اندیشکده با اسپوتنیک فارسی در مورد گنجاندن سپاه در لیست گروه های تروریستی - اندیشکده بین الملل

مصاحبه مدیر اندیشکده با اسپوتنیک فارسی در مورد گنجاندن سپاه در لیست گروه های تروریستی

سید عبدالمجید زواری فروردین 23, 1398
Download PDF
سفیر سابق مصر در ایران گفت که تصمیم آمریکا در مورد قرار دادن سپاه در لیست گروه‌های تروریستی به اسراییل بهانه می دهد که علیه ایران به طور قانونی عمل کنند.
 روابط ایران و اسراییل پس از قرار دادن سپاه به لیست گروه‌های تروریستی چطور خواهد بود ؟ آیا شما با این اعلامیه سفیر سابق موافق هستید؟

آقای زواری در این باره گفت: با توجه به عدم به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی از سوی جمهوری اسلامی ایران، این دو کشور همواره نسبت به یکدیگر موضع خصمانه داشته منازعات مستقیم و غیر مستقیمی که در طول سالهای پس از انقلاب در بین نیروهای تحت حمایت ایران در لبنان، فلسطین و سوریه در نظامیان رژیم اسرائیل به وقع پیوسته گواهی است بر صحت این موضوع. حتی همانطور که می‌دانید در خارج از صحنه نبرد هم این دو نیرو به صورت حقیقی و مجازی حملاتی را علیه یکدیگر انجام داده‌اند که خصمانه بودن روابط دو طرف نسبت به یکدیگر را نشان می‌دهد. بنابراین تروریست خطالب کردن سپاه پاسداران از سوی آمریکا و اسرائیل موضوع جدیدی نیست و در معادلات واقعی منطقه تاثیر چندان مهمی نخواهد داشت.

در حقیقت تنها کارکرد این اقدام مضبوحانه را می‌توان جنبه کارکردهای تبلیغاتی این خبر به عنوان هدیه‌ای تبلیغاتی جهت رهایی نتانیاهو از رسوایی افشای پرونده‌های مختلف فساد و همچنین جلب حمایت کشورهای عربی برای طرح موسوم به معامله قرن دانست.

با این حال همانطور که در ابتدا نیز اشاره شد به رغم تروریست خطاب کردن سپاه پاسداران به عنوان بخشی از نیروهای نظامی رسمی ایران، بعید به نظر می‌رسد که در آرایش میدانی و معادلات منطقه ای شاهد تغییر چندانی باشیم و همانطور که حتی مقامات بلندپایه آمریکایی نیز اذعان کرده‌اند، این اقدام آمریکا هرگز به منزله تمایل این رژیم به گسترش درگیری مستقیم با ایران نیست و عمدتاً جنبه نمادین دارد.

لینک مصاحبه در اسپوتنیک فارسی

 4
اشتراک گذاری
سید عبدالمجید زواری

سید عبدالمجید زواری

مدیر اندیشکده روابط بین الملل،مدیر مسئول ماهنامه اندیشه روابط بین الملل، پژوهشگر، کارشناس و تحلیلگر مسایل بین الملل، دانشجوی دکتری روابط بین الملل، آینده پژوه و مدرس دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر