ممنوعیت انتشار اسناد شکنجه متهمان در آمریکا - اندیشکده بین الملل

ممنوعیت انتشار اسناد شکنجه متهمان در آمریکا

سید عبدالمجید زواری دی 20, 1394
Download PDF

 

سید عبدالمجید زواری

یک قاضی آمریکایی هرگونه انتشار اسناد مربوط به شکنجه های استفاده شده علیه مظنونان حادثه یازده سپتامبر را ممنوع کرد.
به گزارش اندیشکده روابط بین الملل به نقل از تسنیم ، با این حکم ممکن است جهانیان هیچ گاه متوجه نشوند مظنونانی که در بازداشتگاه گوانتانامو نگهداری می شوند چگونه شکنجه می شدند.
قاضی جیمز پل سرهنگ ارتش آمریکا هفته گذشته فرمانی را امضا کرد که به موجب آن هرگونه مشاهدات و اظهارات متهم در دادگاه به صورت طبقه بندی شده نگهداری خواهند شد. این در حالی است که رسانه ها و مردم به شدت در مورد شیوه های بکار گرفته شده سیا برای شکنجه مظنونان حادثه یازده سپتامبر کنجکاو هستند.
درخواست سرهنگ سرهنگ پل، همزمان با دادگاه خالد شیخ محمد و چهار متهم دیگر حادثه حمله به مرکز تجارت جهانی در سال 2001 طرح می شود که گفته می شود مظنونان در دادگاه مشارکت خود را به عنوان مغز متفکر و طراح این حادثه پذیرفته اند. این در حالی است که گفته می شود این اعترافات پس از دویست بار استفاده از روش غرق مصنوعی علیه این متهمان به دست آمده است و به گفته این قاضی انتشار این اسناد می تواند امنیت آمریکا را به مخاطره اندازد.
به موجب این حکم قاضی آمریکایی انتشار هرگونه سند در مورد شرح تکنیک های استفاده شده، زمان و تعداد آن، توالی، محدودیت ها و عوارض روش های استفاده شده جهت بازجویی از متهمان سانسور خواهد شد. در همین حال قاضی آمریکایی اعلام کرد تکنیک های بکار گرفته شده جهت بازجویی از این پنج متهم نیز محرمانه خواهد ماند.
در همین حال لس آنجلس تایمز در گزارشی اعلام کرد به منظور عدم دسترسی کشورهای خارجی به این اطلاعات، نام، هویت و حتی توصیف فیزیکی اشخاصی که جهت شکنجه، انتقال، بازجویی و بازداشت این افراد نیز فعالیت دارند محرمانه خواهد بود.
سانسور روش های بازجویی سیا در حالی است که بر خلاف ادعاهای مدعیان حقوق بشر و آزادی اطلاعات، در طول بیش از ده سال از بازداشت مظنونان حادثه یازده سپتامبر، کمترین اطلاعاتی در مورد چگونگی نگهداری این افراد در گوانتانامو منتشر نشده است.

 0
اشتراک گذاری
سید عبدالمجید زواری

سید عبدالمجید زواری

مدیر اندیشکده روابط بین الملل،مدیر مسئول ماهنامه اندیشه روابط بین الملل، پژوهشگر، کارشناس و تحلیلگر مسایل بین الملل، دانشجوی دکتری روابط بین الملل، آینده پژوه و مدرس دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر