مهم‌ترین رویدادهای عرصه‌ی رسانه در سال 2007 - اندیشکده بین الملل

مهم‌ترین رویدادهای عرصه‌ی رسانه در سال 2007

سید عبدالمجید زواری مرداد 6, 1397
Download PDF

توانایی انطباق‌پذیری انسان شگفت‌آور است. هم اکنون ما به ابزارهایی وابسته شده‌ایم، که تا پیش از این قابل تصور نبوده‌اند. ابزارهایی هم‌چون طراحی وب که کم‌تر از 14 سال عمر دارند.

سید عبدالمجید زواری

اندیشکده روابط بین الملل توانایی انطباق‌پذیری انسان شگفت‌آور است. هم اکنون ما به ابزارهایی وابسته شده‌ایم، که تا پیش از این قابل تصور نبوده‌اند. ابزارهایی هم‌چون طراحی وب که کم‌تر از 14 سال عمر دارند. مثال دیگر ضریب نفوذ تلفن همراه است که در سال‌های نه چندان دور نیاز به آن چندان حس نمی‌شد، اما همان‌ها که نسبت به این وسیله ابزار بی‌نیازی می‌کردند، حال بی‌هدف غرق تماشای تصاویر ویدویی گوشی خود هستند. ما به‌زودی مجبوریم در مورد مفاهیمی همچون “سی‌دی” و “دی‌وی‌دی” به کودکان خود توضیح دهیم؛ چرا که آن‌ها به زودی از دور خارج خواهند شد و به تاریخ خواهند پیوست. حقیقت این است که ما خیلی زود پس از دستیابی به غیر ممکن‌ها، آن‌ها را به صورت عادی در زندگی خود می‌پذیریم و گذشته را فراموش می‌کنیم.

صنعت رسانه نیز از این امر مستثنی نیست و آهنگ پیشرفت تغییرات آن، سریع تر از قدرت تصور ما است. در شرایط کنونی، یک سال زمانی بسیار طولانی به شمار می‌آید؛ چرا که هم‌زمان با ظهور پیاپی شبکه‌های جدید، صنعت تبلیغات تجاری نیز به صورت ماهانه خود را با این پیشرفت‌ها همگام می‌کند و به این ترتیب بازیگران جدیدی به صورت زنجیره‌ای ظاهر می‌شوند. مهم‌تر اینکه ما شاهدیم سیر پیشرفت‌های صنعت رسانه به صورتی است که دیگر مرزهای آن قابل تشخیص نیست، و با فعالیت رسانه‌های اجتماعی، همچون بلاگ ها، همه ما تولید کننده محتوا خواهیم بود.

آنچه در ادامه می‌آید، بخشی از گزارشی با عنوان “آینده‌ی رسانه” است که در سال 2007 م از سوی شبکه‌ی آینده‌پژوهی1 استرالیا منتشر شده است. این گزارش که با همکاری بسیاری از سازمان‌های رسانه‌ای بزرگ جهان تنظیم شده، ما را قادر می‌سازد  با آگاهی از روند‌های موجود و دورنمای فناوری، هوشمندانه‌تر عمل نماییم.

رشد صعودی مالکیت خصوصی بر رسانه‌ها

 • نیوز کورپ2 5 میلیارد دلار از سهام خود را به بازار آمریکا عرضه کرد.
 • سام زل3 ـ میلیاردر آمریکایی ـ گروه رسانه‌ای شیکاگو تریبون4 را به مبلغ 2/8 میلیارد دلار خرید.
 • شرکت کِلیر چانل5 با سرمایه‌گذاری 7/26 میلیارد دلاری یک کنسرسیوم خصوصی، شخصی اعلام شد.
 • نمونه‌ی دیگر برای نشان دادن رشد صعودی مالکیت خصوصی رسانه، خرید کمپانی “پی‌بی‌ال مدیا”6 توسط گروه مالی “سی‌وی‌سی”7 است. این گروه طی دو مرحله، ابتدا 50 درصد و در ادامه 25 درصد دیگر سهام پی‌بی‌ال مدیا را خریداری کرد.
 • ادغام “ایکس‌ام”8  و “سیریوس”9با یکدیگر، به تآسیس بزرگترین رادیوی ماهواره‌ای جهان انجامید، که مورد تایید اف‌سی‌سی (کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا) هم رسید.

بزرگترین تملک‌های صورت گرفته به وسیله‌ی شرکت‌های فناوری

 • ماکروسافت با 6 میلیارد دلار کمپانی aQuantive ـ که در زمینه‌ی بازاریابی دیجیتال فعال است ـ را به تملک خود درآورد. ماکروسافت هم‌چنین “تل‌می نت‌ورکز” را هم خرید. حجم این معامله 800 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.
 • گوگل نیز با مبلغ 1/3 میلیارد دلار Doubleclick را که در زمینه‌ی بازاریابی فناوری و خدمات دیجیتال فعالیت می‌کند خرید. علاوه بر این سایت “یو تیوب” نیز که امکان به اشتراک‌گذاری فایل‌های ویدیو را فراهم می‌نماید، با مبلغ 6/1 میلیارد دلار به تملک گوگل درآمد.

تعطیلی‌ها و ورشکستگی‌ها

 • در سه ماهه‌ی نخست سال 2007، چهارهزار و سیصد و نود و یک رسانه در آمریکا به کار خود خاتمه دادند، یعنی 93 درصد بیش‌تر از دوره‌ی مشابه  در سال 2006.
 • کمپانی تایم وارنر11 که مالک تعدادی از بزرگترین رسانه‌های جهان است، 5 هزار از کارمندان خود را اخراج کرد.
 • روزنامه San Francisco Chronicle از قصد خود مبنی بر کاهش 25 درصدی کارکنان اتاق خبر خود خبر داد.

محتوای تولید شده توسط کاربران

 • از میان 7 میلیارد ویدیویی که هر ماهه تولید می‌شود،  اغلب‌شان توسط کاربران تولید شده‌اند.
 • تصویری غیر مجاز از اعدام صدام که به وسیله‌ی گوشی تلفن همراه فیلم‌برداری شده بود، در سراسر جهان پخش شد.
 • روزانه 120 هزار بلاگ ایجاد می‌شود و سایت Technorati عرضه 70 میلیون وبلاگ را به عنوان هدف دنبال می‌کند.

شبکه‌ها و پخش‌های جدید

 • شبکه‌ی 24 فرانسه و الجزیره‌ی انگلیسی به شبکه‌های خبری جهانی بدل شده‌اند.
 • شبکه‌های اِی‌بی‌سی، سی‌بی‌اس، اِن‌بی‌سی و فاکس به صورت تمام وقت، برنامه‌های خود را آن لاین نشان می‌دهند.
 • BBC iPlayer موافقت خود را برای پخش  برنامه ها اعلام کرد. BBC iPlayer یکی از جدیدترین خدمات بی بی سی است که از طریق آن امکان مشاهده مشاهده آن لاین برنامه‌های این شبکه فراهم شده است.

تبلیغات تجاری

 • به منظور تبلیغ در سایت مای‌اسپیس12 و دیگر رسانه‌های وابسته به فاکس، گوگل تا سال 2010، حداقل 900 میلیون دلار هزینه می‌کند.
 • در سال 2006، سود بنگاه‌های بازاریابی ارتباطی آمریکا، 8/8 افزایش یافت.
 • ITV13 پیشنهاد کرد، بینندگانMobile Coupons14 به تبلیغات متصل شوند.

مالکیت فکری

 • بررسی و مرور قانون کپی‌رایت بریتانیا نشان می‌دهد که دوره‌ی حفظ حقوق معنوی آثار مختلف نباید بیش از 50 تا 95 سال باشد.
 • ای‌اِم‌آی15 مدیریت حقوق دیجیتال را برای فروش برخی از موسیقی‌های آن‌لاین اِعمال می‌کند.
 • Viacom به دلیل تخلف یوتیوب در زمینه‌ی کپی‌رایت (حقوق معنوی)، از گوگل یک میلیارد غرامت طلب کرد.

سانسور

 • ارتش آمریکا سایت‌های مای‌اسپیس و یوتیوب را از انتشار برخی موارد منع، و وبلاگ نویسی را هم محدود کرد.
 • هوگو چاوز ـ رییس جمهور ونزوئلاـ امتیاز رادیو و تلویزیون ملی کاراکاس را تمدید نمی‌کند.
 • نسخه‌ی چینی سایت مای‌اسپیس، در آوریل 2007  مطالب ناشایست را فیلتر کرد.

پی‌نوشت‌ها

1. Future Exploration Network

2. News Corp یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های رسانه‌ای جهان است که از ادغام چندین شرکت فعال تشکیل شده است.

3. Sam Zell

4. Chicago Tribune

5. Clear Channel یک شرکت رسانه‌ای است که از ادغام چند شرکت کوچک‌تر تشکیل شده است. این شرکت در آمریکا مستقر است و برنامه‌های متنوعی را از  از طریق رادیو و تلویزیون ارایه می‌نماید.

6. PBL Media یک سرمایه‌گذاری مشترک از Consolidated Media Holdings و CVC Asia Pacific است که در استرالیا مستقر است. این شرکت مدعی است از بیشترین تنوع در زمینه‌ی رسانه و سرگرمی برخوردار است.

7. CVC که عنوان کامل آن CVC Capital Partners است، با ثروتی معادل 9/20 میلیارد دلار یکی از بزرگترین موسسه‌های خصوصی سرمایه‌گذاری به‌شمار می‌آید.

8. XM یکی از دو ارایه کننده خدمات رادیوی ماهواره‌ای در آمریکا و کانادا است که از شبکه‌های متنوعی در زمینه‌های مختلف تشکیل شده است. برای نمونه، این مرکز از 73 شبکه‌ی موسیقی و 39 شبکه‌ی خبری، ورزشی، گفتگو و سرگرمی برخوردار است. علاوه بر این 21 شبکه‌ی ترافیک محلی و شبکه‌ی پیش‌بینی وضعیت جوی و همچنین 21 شبکه‌ی پخش مستقیم مسابقات ورزشی از دیگر خدماتی است که این مرکز عرضه می‌کند.

9. SIRIUS یکی از فعالان ارایه‌ی خدمات رادیو‌های ماهواره‌ای است که از طریق بیش از 130 شبکه رادیویی، برنامه‌های متنوعی را با کیفیت دیجیتال ارایه می‌نماید.

10. AOL Time Warner

11. یک سایت اجتماعی محبوب که به کاربران جهانی خود امکان می‌دهد به شیوه‌های متنوعی بر یکدیگر تاثیر متقابل داشته باشند.

13. یک شبکه‌ی تلویزیونی انگلیسی که در سال 1995 تاسیس شده است. این شبکه قدیمی‌ترین شبکه‌ی تلویزیونی خصوصی بریتانیا به‌شمار می‌آید و همین استقلال موجب شده تا بتواند با بی‌بی‌سی رقابت نماید.

14. Mobiqa are world leaders in mobile ticketing and mobile couponing solutions based on the creation, delivery and redemption of barcodes to mobile phones.

15. یک شرکت بریتانیایی فعال در زمینه‌ی موسیقی که از بزرگترین تولیدکنندگان موسیقی تشکیل شده است.

#رسانه #رویدادهای جهانی #آینده پژوهی

منبع: FUTURE OF MEDIA, report 2007, Future Exploration Network

 1
اشتراک گذاری
سید عبدالمجید زواری

سید عبدالمجید زواری

مدیر اندیشکده روابط بین الملل،مدیر مسئول ماهنامه اندیشه روابط بین الملل، پژوهشگر، کارشناس و تحلیلگر مسایل بین الملل، دانشجوی دکتری روابط بین الملل، آینده پژوه و مدرس دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر