نتانیاهو اسرائیل را به نابودی می‌کشاند - اندیشکده بین الملل

نتانیاهو اسرائیل را به نابودی می‌کشاند

سید عبدالمجید زواری بهمن 11, 1394
Download PDF

 

احزاب چپ اسرائیل: ادامه کار نتانیاهو اسرائیل را به نابودی می کشاند.

اندیشکده روابط بین الملل به نقل از LHVnews؛همزمان با اوج گرفتن رقابت های انتخاباتی در سرزمین های اشغالی، احزاب چپ از نابودی اسرائیل در صورت پیروزی نتانیاهو خبر می دهند. به اعتقاد رهبران احزاب مخالف، سیاست های وی در قبال فلسطینیان به گونه ای است که آینده را به نفع اعراب رقم خواهد زد. “تزیپی لیونی” از جمله این افراد است که با انتقاد شدید از سیاست های “نتانیاهو”، معتقد است ادامه کار وی رژیم صهیونیستی را به نابودی می کشاند. لیونی که چهار سال پیش رهبری مذاکرات صلح با فلسطینیان را بر عهده داشت، تصریح کرد: “اسرائیلی ها باید میان افراط گرایی و صهیونیسم یکی را انتخاب کنند. اسرائیل در خطر جدی است و همه باید از خواب بیدار شویم.”

“شائول موفاز”وزیر دفاع سابق نیز این زمینه هشدار داد با توجه به رشد جمعیت اعراب ساکن سرزمین های اشغالی، به زودی این افراد بر یهودی ها مسلط خواهند شد و مهمترین اولویت دولت باید جداسازی زمین ها برای جلوگیری از تشکیل دولتی دو ملیتی است. در مقابل برخی صهیونیست ها معتقدند هرچند صهیونیست ها قادر به جداسازی سرزمین های اعراب و یهودیان هستند، اما هیچ کشور آپارتایدی در جهان نمی تواند بیش از چند سال پایدار بماند و در نهایت سقوط خواهد کرد.

وحشت صهیونیست ها در مورد آینده رژیم صهیونیستی در حالی است که از برهم خوردن موازنه جمعیتی به نفع اعراب همواره به عنوان یکی از مهمترین چالش های پیش روی تل آویو در دو دهه آینده یاد می شود. بر اساس اداره آمار اسرائیل، هرچند در سال 2008، 79 درصد جمعیت سرزمین های اشغالی را یهودیان تشکیل می دادند، اما با توجه به نرخ بالای رشد جمعیت اعراب ساکن سرزمین های اشغالی در سال 2025 این مقدار به 43.5 درصد کاهش خواهد یافتو اعراب اکثریت جمعیت را تشکیل خواهند داد..

عقب نشینی از سرزمین های اشغالی و ایجاد دیوار حائل، از جمله راهبردهای پیشنهادی صهیونیست ها برای کنترل پیامدهای این موضوع که نشانگر ضعف این رژیم در رسیدن به اهداف اولیه خود در زمینه تشکیل اسرائیل بزرگ از نیل تا فرات است. این موضوع سبب شده است تا آریل شارون به عنوان چهره ای افرطی که زندگی خود را وقف توسعه سرزمین های اشغالی کرده است، نخستین بار در سال 2003 با اذعان به ناتوانی در برابر چالش های آینده، دستور عقب نشینی از نواز غزه و بخش های وسیعی از کرانه باختری را صادر کرد.

 0
اشتراک گذاری
سید عبدالمجید زواری

سید عبدالمجید زواری

مدیر اندیشکده روابط بین الملل،مدیر مسئول ماهنامه اندیشه روابط بین الملل، پژوهشگر، کارشناس و تحلیلگر مسایل بین الملل، دانشجوی دکتری روابط بین الملل، آینده پژوه و مدرس دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر