نشست اضطراری رهبران آفریقایی در ساحل عاج - اندیشکده بین الملل

نشست اضطراری رهبران آفریقایی در ساحل عاج

سید عبدالمجید زواری بهمن 16, 1394
Download PDF

 

رهبران غرب آفریقا، راه های برون رفت از بحران مالی و مقابله با شورشیان القاعده را بررسی کردند.

LHVnews؛رهبران غرب آفریقا روز شنبه 19 ژانویه، طی نشست ویژه ای در آبیجان پایتخت ساحل عاج، ضمن حمایت از اقدام نظامی فرانسه در مالی، راه های مقابله با شورشیان القاعده را بررسی کردند. پیش بینی کشورهای همسایه حدود 3000 نیروی نظامی به مالی اعزام کنند تا از گسترش جنگ به سمت پایتخت جلوگیری شود.

“چارلز کوفی دیبی”وزیر امور خارجه ساحل عاج، با تاکید بر نقش همسایگان مالی در کنترل بحران، خواهان افزایش مشارکت این کشورها در زمینه عملیات نظامی در مالی شد. در همین حال برخی مقامات از احتمال تشکیل ائتلاف نیروهای غرب آفریقا با فرانسه، برای اقدام مشترک نظامی خبر می دهند.

در عملیات نیروهای آفریقایی علیه شورشیان در مالی، کشورهای چاد، بنین، غنا، نیجر، سنگال، بورکینافاسو و توگو تحت فرماندهی و رهبری نیجریه، از ارتش مالی در برابر شبه نظامیان القاعده حمایت خواهند کرد.

کشور نفت خیر چاد تعهد کرده است با این که برخی از نیروهایش در آفریقای مرکزی حضور دارند، حدود 2000 سرباز به مالی اعزام خواهد کرد.همچنین نیجریه از مشارکت 1200 سرباز خود برای عملیات نظامی در این کشور خبر داد.

مداخله نظامی کشورهای آفریقایی در بحران این کشور در راستای قطعنامه شورای امنیت صورت می گیرد که بر اساس آن فرانسه متعهد شده تا از نیروهای نظامی آفریقایی پشتیبانی کند. فرانسه اکنون 1800 سرباز در مالی دارد که برخی منابع از احتمال افزایش آنها به 2500 نفر گزارش داده اند.
در نشست آبیجان، علاوه بر رهبران افریقایی برخی از مقامات غربی، از جمله “لورن فابیوس”وزیر خارجه فرانسه نیز حضور دارد.

 0
اشتراک گذاری
سید عبدالمجید زواری

سید عبدالمجید زواری

مدیر اندیشکده روابط بین الملل،مدیر مسئول ماهنامه اندیشه روابط بین الملل، پژوهشگر، کارشناس و تحلیلگر مسایل بین الملل، دانشجوی دکتری روابط بین الملل، آینده پژوه و مدرس دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر